הדרישה הפופולרית ביותר מועדת טרכטנברג: קנאביס חוקי

הדרישה הציבורית הפופולרית מטרכטנברג: מריחואנה חוקית

טרכטנברג

בשני האתרים הכלכליים – “כלכליסט” ו-“גלובס“, מדווחים כי הדרישה הציבורית הפופולרית ביותר מוועדת טרכטנברג הינה ליגאליזציה של קנאביס ותוצריו.

כלכליסט:

“לגליזציה של צמח הקנביס בישראל – שווה יותר ממיליארד שקל בשנה” – 4 ימים לפני הגשות דוח טרכטנברג זוהי ההמלצה שדורגה במקום הראשון באתר הרשמי דרכו יכולים גולשים להצביע על רעיונות שהוגשו לוועדה.

מאבק של ממש ניטש בשבועות האחרונים בקרב גולשי אתר “הידברות” אותה הקימה הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי בראשות פרופ’ מנואל טרכטנברג. בדף האינטרנט הותקנה פלטפורמה דרכה גולשים יכולים להצביע לרעיונות שהתקבלו בוועדה. זאת בתקווה להעביר לחבריה קצת ‘דופק’ ולהסביר להם מה זה אומר “צדק חברתי”.

עד לא מזמן, במקום הראשון התייצבה יוזמה ל’ערבות הדדית’ שבתוכה קופלה הצעה לשנות את תהליך קבלת ההחלטות בהסכמה רחבה ודיאלוג עם הציבור. אלא שבסופו של דבר, כאמור, זכתה היוזמה ‘לגליזציה של צמח הקנביס’ ל-1856 הצבעות והדיחה את ‘ערבות הדדית’ שמככבת לבסוף רק במקום השלישי.

הצעה נוספת שעקפה את ‘ערבות הדדית’ היא ‘ביטול אגרת הטלוויזיה’.

ח”כ ד”ר עינת וילף (העצמאות) אמרה בתגובה ל”כלכליסט” כי “מלבד הרתיעה התדמיתית, זוהי אחת ההחלטות הפחות מורכבות שהוועדה יכולה לקבל”. וילף מקדמת את הנושא בכנסת.

לדבריה, “אם ועדת טרכטנברג תמליץ על הפיכת הקנאביס לחוקי והשתת מסים עליו – כפי שמבקשים מרבית הפונים לוועדה באתר – היא תהרוג שלוש ציפורים
במכה אחת: היא תעשה את המעשה הנכון מבחינה חברתית – היום ברור בעקבות נסיון מדעי מצטבר ודו”ח בינלאומי מקיף שהוגש לאו”ם ופורסם לאחרונה – שהפיכת השימוש בקנאביס מנושא פלילי לנושא של רווחה ובריאות הציבור מביא לתוצאות טובות יותר הן מבחינת רמת השימוש והן מבחינת הגבלת נזקיו לחברה; היא גם תיצור מקור כספי משמעותי חדש שיגיע לאוצר המדינה לטובת המטרות עליהן תמליץ הוועדה, והיא גם תגזול את הכסף הזה ממשפחות הפשע ואויבי המדינה. ככל הנראה מדובר בסכומי כסף משמעותיים ובימים אלה, בעקבות בקשתי, מרכז המחקר והמידע של הכנסת עובד על הערכת סכומים אלה”.

גלובס:

מריחואנה חוקית – זוהי הדרישה הפופולרית ביותר של הציבור מוועדת טרכטנברג, כפי שעולה מרשימת הצעות הציבור באתר “הידברות” של הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי. ביום שני אמורה הוועדה להגיש את המלצותיה לאחר כחודש של עבודה.
“לגליזציה של צמח הקנביס בישראל שווה יותר ממיליארד שקל בשנה” – זו ההצעה הפופולרית ביותר ברשימה, שזכתה לתמיכה של 1,858 איש.
ומהו הנימוק להצעה? ובכן, המציעים כותבים לטרכטנברג כי “רוב משתמשי הקנביס מוציאים כ-400 שקל בחודש בממוצע”. הם מניחים כי כ-300 אלף איש משתמשים בקנביס, כך שבשנה מדובר בעלות של כמיליארד שקל. אם המדינה תגבה מע”מ של 16%, הרי שהיא תכניס לקופתה כ-160 מיליון שקל בשנה. יתרה מזאת – המציעים מניחים ששוק הקנביס ייצור עוד מקומות עבודה, כך שהרווח למדינה יעמוד על יותר מ-300 מיליון שקל בשנה.
במקום השני דורש הציבור לבטל את אגרת רשות השידור (1,781 תומכים). עוד בדרישות הפופולריות ביותר: הקטנת הממשלה מ-18 ל-6 שרים וסגני שרים, הוספת מדרגת מס למשתכרים מעל 75 אלף שקל בחודש, הפסקת מימון האברכים בישיבות, הוזלת הדלק, השוואת מחירי המכוניות לאלה שבארה”ב ובאירופה, שיפור התחבורה הציבורית ועוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר