הדמוקרטים זכו לרוב בסנאט, תקווה חדשה ללגליזציה בארה”ב?

מניות הקנאביס בארה"ב מזנקות לאחר היוודע זכייתם של הדמוקרטים לרוב בסנאט ברגע האחרון בזכות ניצחון מועמד המפלגה במירוץ במדינת ג'ורג'יה. הרוב משפר את הסיכוי לאשר את הצעת החוק ללגליזציה (MORE Act) גם בסנאט לאחר שאושרה בבית הנבחרים. עם זאת מדובר ברוב של 50 ולאישור חוק נדרשים 60.

המפלגה הדמוקרטית זכתה לפני שעה קלה במושב ה-50 שלה והאחרון מתוך 100 מושבים בסנאט, כך בתום ספירת הקולות במדינת ג’ורג’יה. ג’ון אוסוף, עיתונאי יהודי, גבר על הסנאטור הרפובליקני המכהן דייוויד פרדיו ויהיה הנציג השני של המדינה בבית העליון של הקונגרס האמריקני.

עם 50 קולות בסנאט משווים הדמוקרטים את 50 הקולות של הרפובליקנים, כך שהסנאט יחולק באופן שוויוני בין המפלגות. עם זאת, סגנית הנשיאה הנבחרת, קמלה האריס, תהיה שוברת השוויון בתור נשיאת הסנאט הבאה וכך השליטה בסנאט עוברת למעשה לידי הדמוקרטים.

ג'ו ביידן
ניצחון לדמוקרטים. נשיא ארה”ב הנבחר ג’ו ביידן

איך זה קשור ללגליזציה? המפלגה הדמוקרטית מובילה מזה זמן מה את הצעת החוק MORE Act הקוראת ללגליזציה ברמה הפדרלית. לפי נוסח הצעת החוק תבוטל הפללת צרכני הקנאביס בחוק הפדרלי, ימחקו רישומים פליליים רטרואקטיבית ויוטל מס פדרלי על שוק מסחר חוקי למבוגרים.

ההצעה נמצאת בשלבי חקיקה מתקדמים וכבר זכתה לאישור היסטורי בבית הנבחרים – הבית התחתון של הקונגרס האמריקני. השלב הבא בהליך החקיקה הוא הצבעה בסנאט ולכן כעת, כשגם הסנאט וגם הנשיאות בידי המפלגה הדמוקרטית, גובר הסיכוי לאשרה גם בבית העליון.

מצד שני יש לזכור שבניגוד לבית הנבחרים, בו נדרש רוב של 51 קולות, בסנאט יש צורך במינימום רוב של 60 קולות לפחות. כלומר, על מנת לאשר את הצעת החוק MORE Act יצטרכו הדמוקרטים לעבוד קשה בגיוס קולות מהצד שכנגד – מה שבודאי לא יהיה פשוט לביצוע.

גם המשקיעים מזהים את הפוטנציאל ללגליזציה ובהתאם מזנקות בשעות האחרונות מניות הקנאביס בבורסה האמריקאית באחוזים רבים. בראש המזנקות מניית ‘קרונוס’ (Cronos) שעולה ב-15%, אחריה ‘טילריי’ (Tilray) ו’הקסו’ (Hexo) שעולות ב-13%, אחריהן ‘אפריה’ (Aphria) ו’קנופי’ (Canopy) עם עלייה של 11% ו’אורגניגרם’ (Organigram) ו’אורורה’ (Aurora) עם פלוס 9% ו-5% בהתאמה.

עקרונית, המפלגה הרפובליקנית הביעה התנגדות ל-MORE Act ופועלת לקדם את הצעת החוק STATES Act שקוראת להותיר את האיסור על קנאביס בחוק הפדרלי על כנו, אך להתיר ל-50 המדינות (States) לאשר לגליזציה בשטחן אם חפצות בכך, כפי שקורה כיום על בסיס ‘מזכר קול’ (Cole Memo) מימי הנשיא לשעבר אובמה.

הצעת חוק שכנראה תצלח בודאות היא SAFE Act שדורשת לאפשר לבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לקבל את מה שעדיין מוגדר בחוק האמריקני בתור “כספי סמים”. הגדרה זו מונעת מסחר חופשי לעסקים בתחום הקנאביס במדינות שאישרו לגליזציה או מודלים של קנאביס רפואי ואף לא מאפשרת לעוסקים בענף לפתוח חשבון בנק.

סגנית הנשיאה הנכנסת האריס עדכנה במהלך קמפיין הבחירות האחרון את עמדותיה בנושא הקנאביס כשהודיעה על תמיכה בלגליזציה אחרי התנגדות קודמת שלה. הנשיא הנכנס עצמו, ג’ו ביידן, לא תומך בלגליזציה אך הצהיר שיקדם את ביטול הפללת הצרכנים.

נכון להיום כבר 15 מתוך 50 מדינות בארה”ב אישרו לגליזציה לקנאביס לאחר ש-4 מדינות הצטרפו לרשימה בבחירות האחרונות בנובמבר. על פי הערכות מדינת ניו יורק צפויה להיות המדינה ה-16 כבר במהלך החודשים הקרובים ואחריה יצטרפו בודאי עוד.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר