“הדוד המשוגע”: רון פול נגד הבנקים, המיסים והמלחמה בסמים

לא כולם יסכימו שדווקא רון פול הוא האיש הנכון להוביל את המאבק ללגליזציה. אבל למרות שורה של התבטאויות מטרידות במספר נושאים רגישים – כדאי לנו מאוד להקשיב למה שיש לו לומר, אפילו אם זה רק מכיוון שאין כמעט עוד פוליטיקאי שיעז להתייחס לתחומים בהם הוא נוגע…

מנקודת מבטם של לא מעט ישראלים, הרפובליקאי האמריקאי רון פול הוא חידה, משהו שלא כל-כך מובן כיצד אמורים לאכול אותו – מצד אחד הוא מפיץ רעיונות מעניינים על גבול האוונגרדים שהרבה אנשים מתחברים אליהם כמו הסלידה שלו ממיסים, הקריאה לביטול הבנק המרכזי (“הפדרל רזרב”), והפסקתה מוחלטת של “המלחמה בסמים”. אך מנגד, מדיניות החוץ יוצאת הדופן שלו אשר חלק מכנים אותה “בדלנית” המתנגדת לתמיכה הכלכלית אותה האמריקאים מעניקים היום לחלק מבנות בריתה (ביניהן ישראל כמובן), מרחיקה חלק נכבד מהישראלים שחשבו לתמוך בו. ההצהרות שיוחסו לפול בנוגע ל”זכות קיומה של מדינת ישראל” לא ממש מוסיפות לו נקודות בארץ הקודש…

מבט חטוף בביוגרפיה של פול חושף ילדות רגילה ושגרתית למדי, שום דבר יוצא דופן באמריקה של אמצע המאה העשרים ואחת. רון נולד ב-20 לאוגוסט 1935 בפיטסבורג פנסילבניה ועבד בילדותו במחלק עיתונים ומאוחר יותר בבית מרקחת מקומי. את אשתו קרול הכיר כבר בתקופת התיכון כאשר היא ביקשה ממנו שיצטרף אליה לחגיגות יום ההולדת ה-16 שלה, מאז הם יחד, חוגגים למעלה מחמישים שנות זוגיות פורחת.

לאחר התיכון פול הלך ללמוד רפואה בצפון קרוליינה שם סיים את התואר ב-61′. את הסטאז’ הוא עשה בבית החולים הילרי פורד שבדטרויט. תקופה קצרה לאחר סיום הסטאז’ הצטרף פול לצבא האמריקאי שם הוא שירת כרופא צבאי מ-1963 עד 1965 וכשפרש הצטרף לשלוש שנים נוספות ב”משמר הלאומי”.

בסיום השירות במשמר הלאומי חזר פול לחיים אזרחיים מלאים והחל לעבוד בתור רופא מיילד כשבאמתחתו למעלה מ-4000 לידות מוצלחות, סכום לא קטן לכל הדעות. בשלב מסוים הרגיש פול שהוא יכול למצות את עצמו טוב יותר במה שהוא ראה כ”שירות הציבור” – ובתחילת שנות השבעים הצטרף לפוליטיקה האמריקאית.

רון פול
רון פול

קראו עוד: ארה”ב: צעד נוסף בדרך ללגליזציה – הצעת חוק חדשה לרגולציה של קנאביס בדומה לאלכוהול

מעולם לא הצביע בעד העלאת מס

למרות שלא מעט דברים שפול אומר בהחלט דורשים הסתכלות שניה וחלק נכבד מדבריו מגובה בטיעונים פשוטים והגיוניים, עבור חלק גדול מהציבור האמריקאי רון פול נתפס כ”דוד המשוגע”. בעיקר מכיוון שפול אוהב לגעת בסוגיות בהן רוב הפוליטיקאים נזהרים כמו מאש.

בשנות השמונים הוא הוציא את הספרים: (Gold peace and prosperity: The birth of a new currency (1981 ו-(Case for gold: A minority report on the u.s gold commission (1982 – העוסקים בבעייתיות המערכת הכלכלית הנוכחית והצורך ב”מטבע בר קיימא”, וכן את הספר (Abortion and liberty (1983 העוסק בהפלות.

בניגוד להרבה חברים רפובליקנים אחרים פול הצביע נגד המלחמה בעיראק ונגד תקנת “The patriot act” שהגיעה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר והקנתה תחום פעולה והרשאה נרחב יותר לגורמי הביטחון והמודיעין האמריקאי. בעיקר נגד מהגרים.

כרזת בחירות - רון פול "מהפכה"
כרזת בחירות – רון פול “מהפכה”

פול אמנם תמך בכניסת הכוחות האמריקאים לאפגניסטאן, אך מאוחר יותר הוא הצהיר וקרא להוצאת הכוחות מהמדינה בטענה שארה”ב כבר מזמן השיגה את היעד שלה בפגיעה באנשי הטליבאן ובחלק מהאחראיים לפיגועי ה-11 בספטמבר, ושההישארות הצבאית באזור כרגע אינה נחוצה ומונעת ממניעים לא נכונים. לרון פול יש מדיניות חוץ מעניינת השוללת התערבות צבאית של ארה”ב בשטח לא שלה ודוגלת בשימת דגש על שיתוף פעולה עסקי תרבותי ורוחני בין האמריקאים לשאר העולם.

נוסף לדעותיו הפיקנטיות בנוגע למדיניות חוץ וביטחון רון פול הוא מהמתנגדים הבולטים לניסיונות שהיו בארה”ב בכיוון רגולציה של רשת האינטרנט “האינטרנט יהווה אלטרנטיבה ל’קומפלקס המדיה הממשלתי’ ששולט בחדשות ורוב התעמולות הפוליטיות, לכן זה חיוני שהאינטרנט יישאר חופשי מרגולציות ממשלתיות”.

הוא מעולם לא הצביע בעד העלאת מיסים: “אני בעד להפחית לכולם במיסים: עשירים, עניים, כולם. בין אם הפחתת המס הזו מסדרת לאם חד-הורית העלאה של 40$ במשכורת ובין אם זה מאפשר לאיש עסקים אמיד לחסוך מיליונים, ‘אפקט הרשת’ יבוא לטובתנו. בין אם הם מחליטים לחסוך לבזבז או להשקיע את אותם אקסטרה דולרים, זה יעזור לנו לאין שיעור מאשר אם אותם דולרים היו מגיעים לאותו חור שחור המכונה גם ‘קופת המדינה’…”.

כחלק מאסכולת “חירות הפרט” שלו הוא מתנגד בתוקף למלחמה בסמים. כנשאל פעם ע”י עיתונאי: “מדוע אתה תומך בסיום המלחמה בסמים? למה אתה מוותר לתופעה הזו?” ענה פול: “הדבר היחיד שאנחנו מוותרים עליו זו הגישה הדיקטטורית בה אנו משתמשים כיום כדי לפתור בעיה סוציאלית ורפואית”. הוא מרבה לדבר על כך שהמלחמה בסמים נחלה כישלון חרוץ, וזה יהיה מגוחך ואבסורדי להמשיך באותו כיוון.

קראו עוד: רון פול המועמד לנשיאות ארה”ב: “המלחמה בסמים מגוחכת”

רון פול שובר שיאים

הריצה שלו לנשיאות ב-2008 זכורה במיוחד והוא משך עניין רב בקרב חוגים רבים ושונים בציבור האמריקאי. חלקם ראו בו “אנטי ממסדי”, אחרים התחברו לתפיסה הכלכלית שלו ולמדיניות החוץ הבלתי-שגרתית – כל אחד מצא את החיבור שלו. כשהתקשורת הפופולארית באותם ימים לא הרבתה להתייחס למועמד והכיסוי החדשותי על רון פול במסכי הטלוויזיה היה מועט ביותר, צצו תוך זמן קצר מאות אתרי אינטרנט, פורומים, דפי פייסבוק, וקבוצות ברשתות חברתיות אחרות שדאגו לתת לו את הבמה להמשיך להפיץ את דבריו. רון פול אף שבר שיא אמריקאי כשבתאריך ה-16 לדצמבר 2007 הצליח לגייס ביום אחד למעלה מ-6 מיליון דולר אותם תרמו יותר מ-58,000 איש, כאשר כמעט כל מבצע ההתרמה התנהל ברשת האינטרנט. זהו הסכום הגדול ביותר שפוליטיקאי אמריקאי הצליח לגייס אי-פעם בפחות מ-24 שעות.

ספרו של פול הקורא לסגור את הפדרל רזרב
ספרו של פול הקורא לסגור את הפדרל רזרב

למרות שפול מביא איתו לא מעט רעיונות מעניינים ומקוריים אל בית הנבחרים האמריקאי שאל חלקן קל מאוד להתחבר – לזכותו נזקפות גם כמה אמירות והתייחסויות שלא ממש שמות אותו באור טוב. בין היתר בשנת 96′ פורסמו תכנים מממספר הודעות שהוא פירסם במהלך שנות השמונים והתשעים, בהן קיימות התייחסויות גזעניות ומעליבות בעיקר כלפי אוכלוסיית השחורים. את הישראלים ויהודי התפוצות הוא הצליח לעצבן כשב-2011 העיתונאי ג’פרי שפירו פירסם בבלוג שלו ראיון קצר שערך עם פול שנתיים לפני כן, לדבריו נכחו במקום לפחות 15 אנשים כששאל אותו מה הוא היה עושה אילו היה נשיא ארה”ב במלחמת העולם השנייה והיה יודע מה שאנחנו יודעים היום על השואה, אבל הרייך השלישי לא היה מהווה איום על ארה”ב – האם היה שולח חיילים אמריקנים לאירופה רק מסיבה מוסרית, כדי להציל את היהודים? שפירו אמר שפול לא היסס וענה מיד: ” לא. לא הייתי מסכן חיים של אמריקנים כדי לעשות את זה. אם מישהו היה רוצה לעשות את זה בעצמו מפני שהוא רוצה לעשות זאת, זה בסדר, אבל אני לא הייתי עושה את זה”. גם פרסומים בבלוג של עוזרו לשעבר בהם הוא טוען שרון פול היה מעדיף שמדינת ישראל בכלל לא הייתה קמה ושמבחינתו היא רק נטל על משלם המיסים האמריקאי – כמו שאתם בטח מתארים לעצמכם פרסומים כאלה לא ממש תרמו למניות שלו בקרב העם הנבחר.

גם אם חלק מהדברים שיוחסו לרון פול נשמעים על הגבול ההזוי, אסור לנו מיד לבטל את כל רעיונותיו בהינף יד – רון פול הוא עוף נדיר בנוף המשמים של הפוליטיקה האמריקאית והעולמית, יש לו את התעוזה להגיד דברים שלא שמענו ולהגיע למקומות שכבר שכחנו שהם קיימים. הדבקות בדרך הזו, ואמירת הדברים שהוא מאמין בהם מבלי לחשוש כיצד נגיב לדברים בהחלט ראויים להערכה.

צפו: רון פול: המלחמה בסמים היא כישלון מוחלט – לפחות תנו לחולים מריחואנה…

קראו עוד: צ’יצ’ולינה הכריזה על מועמדותה לראשות עיריית רומא: “בעד לגליזציה של מריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר