הדברה ביולוגית: איך לגדל קנאביס ללא חומרים מסוכנים

הפתגם הידוע “האויב של האויב שלי – הוא חבר שלי” נכון גם עם חרקים ומזיקים תוקפי צמחים, כך שמי שרוצה לגדל קנאביס מבלי לרסס אותו בחומרי הדברה מפוקפקים, יוכל פשוט להשתמש בצרעות ואקריות ידידותיות שישמחו לנצל את ההזדמנות לטרוף את אוכלוסיית המזיקים בחלל הגידול. כך עושים זאת נכון.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בגידול קנאביס היא הופעת מזיקים. אקריות, כנימות ומעופפים שונים שמתרבים בסביבת הצמח, חונקים, הורסים ואף משמידים אותו לבסוף.

כדי להיפטר מאותם מזיקים משתמשים המגדלים בדרך כלל בחומרי הדברה – כימיים או אורגניים – תוך הקפדה שלא לרסס את הצמחים בסמיכות למועד הקציר, כמובן כדי לצמצם עד כמה שניתן את האפשרות של הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצר המוגמר.

מאחר וצריכת קנאביס נעשית בדרך כלל בשאיפת עשן לריאות, חומרי הדברה מסוימים אף עלולים להוות סכנת נפשות של ממש.

כזכור, בפרשת ההדברות בקנאביס הרפואי נמצאו חומרי הדברה כמו פירימתניל (Pyrimethanil) ופקלובוטרזול (Paclobutrazol) בחלק מאריזות הקנאביס שהגיעו לחולים. חומרים אלו, על פי עמדתו של מומחה החקלאות ד”ר טוביה יעקובי, עלולים אף לגרום למוות.

כדי להימנע מסכנות חמורות אלו משתמשים בדרך כלל מגדלי הקנאביס בהדברה אורגנית – הדברה המבוצעת בעזרת חומרים המבוססים על מיצוי מצמחים כגון עץ האזרכת ההודי (“עץ הנים”) או עץ התה האוסטרלי.

גם זה בטח יעניין אותך

אך מי שרוצה לשמור על עצמו ועל לקוחותיו עוד יותר – יעדיף שלא להשתמש בחומרי הדברה בכלל – כימיים ואורגניים כאחד.

מה זה הדברה ביולוגית

כדי לעשות זאת יש להשתמש בשיטות של הדברה ביולוגית, כלומר, התערבות יזומה של המגדל בסביבת הגידול של הצמח והרחקת מזיקים המסכנים את בריאותו בעזרת חרקים טורפים בלבד.

אותה “התערבות יזומה” יכולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים, אולם עבור מגדלי קנאביס היא בעיקר מתבטאת בהוספת אורגניזם שיהווה אויב טבעי למזיק ובסופו של דבר יגרום להכחדתו.

היתרון הבולט של שימוש בשיטה זו הוא כאמור העובדה שהצמחים אינם מרוססים בכלל בחומרים מזיקים הפוגעים בצמח וגם מגיעים בסופו של דבר לריאותיו של הצרכן.

את החרקים המופיעים ברשימה ניתן להשיג ברוב חנויות ההידרופוניקה המומלצות (גרו שופס), או לחילופין בחברות ייעודיות המתמחות בהדברה ביולוגית כגון חברת “ביו-בי” מקיבוץ שדה אליהו.

צרעות האפידיוס / Aphidius colemani

יעיל נגד: כנימות עלה.
מחיר: 125 ש”ח ל-2000 פרטים.

צרעות האפידיוס

קבוצה של צרעות טפיליות, בדרך-כלל רב פונדקאיות, המשמשת כאויב טבעי נגד מספר גדול של מינים של כנימות עלה. הצרעה הבוגרת היא בעלת מבנה גוף קטן ודק (2-3 מ”מ) בצבעים שחור/חום/צהוב, יש לה רגליים חומות, היא בעלת מחושים שחורים וארוכים, עורקים ברורים לעין על גבי הכנפיים וחדק הטלה.

צרעת האפידיוס מטפלת בבעיית הכנימות בצורה יעילה ביותר: בעזרת צינור ההטלה שלה היא מטילה ביצה קטנטנה בקוטר 0.1 מ”מ לתוך חלל גופה של הכנימה. תוך פחות משבועיים הטפיל מתפתח בגופה של הכנימה כשהוא ניזון מהנוזלים שלה ובתום התהליך הכנימה מתה וגופה משמש כגולם עבור הזחל הקטן. זחל הצרעה מתפתח לצרעה בוגרת, אשר מגיחה מגופה המת של הכנימה וכך ממשיך מחזור החיים עד שכל הכנימות מתות.

אורך חייה של צרעת האפידיוס מסתכם בשבועות ספורים במהלכם היא מסוגלת לבצע מאות ניסיונות הטלה. כאשר רוכשים את הצרעה למטרות של הדברה ביולוגית מקבלים קופסה עם נסורת, בה נמצאים כמה מאות גלמים של הצרעה. יש להניח את הקופסה קרוב ככל הניתן למוקד הכנימות, עדיף בגובה הצמח. מומלץ לוודא שאין נמלים בסביבה שכן אלו עלולות לפגוע בגלמים.

צרעות דיגליפוס / Diglyphus isaea

יעיל נגד: זבוב המנהרות.
מחיר: 125 ש”ח ל-250 פרטים.

צרעות דיגליפוס

צרעת הדיגליפוס היא צרעה טפילה בגודל 2 מ”מ בעלת צבע שחור משולב בירוק מתכתי בוהק. אופן הפעולה של צרעת הדיגליפוס הינו ע”י החדרה של צינור ההטלה שלה לגוף רימת זבוב המנהרות בעודו בעלה. הצרעה מחדירה לזחל חומר הגורם לשיתוקו. לאחר שהזחל משותק, מטילה הצרעה ביצה או שתיים בצמוד אליו. במהלך היומיים העוקבים יתפתחו זחלי הצרעה ויזינו את עצמם מרימת הזבוב. לאחר מכן יתגלמו ויבקעו בסמוך לזבוב צרעות בוגרות מחלקו העליון של העלה. הצרעות הבוגרות תמשכנה במחזור חיים בו הן יטפילו את זבובי המנהרות הנותרים. במהלך חייה מסוגלת צרעה זו להטיל למעלה מ-60 ביצים.

לרוב הצרעה תגיע ארוזה בקופסה המכילה 250, 500 או 1000 פרטים. יש לפזר את הצרעה בבית הגידול על-ידי הסרה חלקית של המכסה וטפיחה קלה על הקופסה הצרעות אמורות לצאת ולהתעופף לכיוון הצמח. הטמפרטורה האידאלית לפעילות הצרעות הינה בסביבות 30 מעלות צלזיוס.

אקריות הפרסימיליס / Phytoseiulus persimilis

יעיל נגד: אקרית הקורים.
מחיר: 125 ש”ח ל-2000 פרטים.

אקריות הפרסימיליס

אקריות הן קבוצה של פרוקי רגליים זעירים המשתייכים למחלקת העכבישנים. אקרית הפרסימיליס משויכת לקבוצת אקריות טורפות המגיעות בבגרותן לאורך של מ”מ אחד, צבען כתום-אדמדם והן בעלות צורה אגסית ורגליים קדמיות ארוכות. האקריות הצעירות יותר (זחל ונימפה) הן בעלות צבע ורוד חיוור.

אקריות אלו ניזונות בעיקר מאקרית הקורים. נקבת האקרית הטורפת מחפשת מושבה של אקריות הקורים ומטילה את ביציה בסמוך אליהן. כמה ימים לאחר מכן בוקעים הזחלים שמתפתחים לנימפות (שלב ביניים בהתפתחות החרק). נימפות בדרגה הראשונה ניזונות מ-4-5 ביצים של אקרית הקורים ביום, נימפות בדרגה השנייה ניזונות מ-6-7 ביצים ביום, ואקרית פרסימיליס בוגרת מסוגלת לאכול כמעט 10 מזיקים ביום אחד.

אקרית הפרסימיליס מגיעה בתוך בקבוק מלא ב’ורמיקוליט’, בתוכו שוכנים כ-2000 או 4000 פריטים. מומלץ לפזר אותם בתנאי טמפרטורה שבין 22 ל-28 מעלות צלזיוס ולחות יחסית מעל ל-60%.

אקרית סבירסקי / Amblyseius swirskii

יעיל נגד: כנימת עש הטבק, קרדית הקורים, תריפסים.
מחיר: 350 ש”ח ל-50,000 פרטים.

אקרית סבירסקי

אקרית סבירסקי היא אקרית טורפת ששטח המחייה שלה בטבע הוא בעיקר באזור המזרח התיכון (כולל ישראל כמובן). צבעה משתנה על-פי סוג הטרף. לרוב היא תהיה בצבע הנע בין לבן לכתום בהיר. קצב ההתפתחות של אקרית זו תלוי מאוד בתנאי הסביבה, כאשר הטמפרטורה האידאלית עבורה תהיה 25-28 מעלות צלזיוס, יחד עם לחות גבוהה של 60%-70%.

דבר נוסף שמשפר את קצב ההתפתחות של אקרית סבירסקי הוא כמובן הנוכחות של מזיקים מסוימים כגון כנימת עש הטבק והתריפסים מהם היא ניזונה – בעיקר מהביצים והזחלים שלהם.

לרוב תגיע אקרית סבירסקי בכלי מאוורר בעל קיבולת של כ-50,00 פרטים. הכלי מכיל מצע מזון המזין את האקרית עד למפגש עם המזיק. יש לפזר את תכולת הכלי על הצמחים, מומלץ לעשות זאת מיד עם קבלת המוצר.

פשפש אוריוס / Orius laevigatus

יעיל נגד: תריפסים, כנימות עלה, אקריות, כנימת עש הטבק.
מחיר: 330 ש”ח ל-1000 פרטים.

פשפש אוריוס

פשפש אוריוס הוא פשפש טורף, קטן ושחור בעל לסתות המתאימות ללעיסת מגוון רחב יחסית של מזיקים.עיקר הטרף שלו מתבסס על תריפסים, חרקים קטנים מעוטרי כנפיים המנקבים את רקמת העלה ומוצצים את תוכנו, אם כי הוא נהנה לנשנש גם כנימות שונות ולעיתים גם אקריות. הוא הורג את טרפו על ידי תפיסתו ומציצה של כל נוזלי גופו.

בטמפרטורה של 25 מעלות פשפש האוריוס מצליח להגיע לאורך חיים של 3-4 שבועות, במהלכם הוא מצליח להרוג כמה עשרות מזיקים.

הפשפש מגיע ארוז בבקבוק 100 סמ”ק המכיל ורמיקוליט וכ-1000 פריטים, בגילאים שונים. מומלץ לסובב את הבקבוק לפני פיזור הפשפש כדי להבטיח ערבוב יעיל עם הורמקוליט.

צרעת אנגירוס / Anagyrus pseudococci

יעיל נגד: כנימה קמחית.
מחיר: 300 ש”ח ל-500 פרטים.

צרעת אנגירוס

נקבת צרעת אנגירוס גדולה פי כמה מהזכר (2-3 מ”מ לעומת 0.8-0.9 מ”מ) וצבע גופה חום (לעומת הזכר השחור). צרעת האנגירוס מטילה ביצה בודדת בתוך גופו של האורגניזם הפונדקאי. פעולת ההטלה לוקחת פחות מחצי דקה ולאחר מכן הזחל שבוקע מביצת הטפיל ניזון מאבריה הפנימיים של הכנימה הקמחית ועובר 5 דרגות שונות של התפתחות עד שהוא מתגלם בתוך הכנימה שהופכת במקביל לחנוט (“מומיה”).

קצב התפתחות הצרעה משתנה בהתאם לתנאי הסביבה ובעיקר בהתאם לטמפרטורה. בטמפרטורה של 17.5 מעלות ייקח לצרעה להפוך מביצה לבוגר כ-40 יום. לעומת זאת בטמפרטורה של 35 מעלות ייקח לה בקושי 10 ימים. במצב שבו יש מספיק כנימות קמחיות שישמשו כפונדקאיות, צרעת האנגירוס מסוגלת להטיל עד 15 ביצים ביממה.

מושית השבע (פרת משה רבנו) / Coccinella septempunctata

יעיל נגד: כנימות עלה.
מחיר: 200 ש”ח ל-100 פרטים (של מושית קריפטולמוס).

מושית השבע

פרת משה רבנו נתפסת במשך דורות כאחת מהחיפושיות האהובות ביותר על המין האנושי. בניגוד לסלידה מחרקים הקיימת לעיתים אצל בני אדם, היחס כלפי החיפושית החביבה הזו שונה בתכלית.

התפוצה שלה בטבע רחבה מאוד וניתן למצוא אותה באירופה, אסיה, צפון אמריקה וצפון אפריקה, בעיקר באזורים בעלי צמחייה מרובה.

אורך גופה מגיע ל-8-9 מילימטרים והיא בעלת זוג כנפיים אדומות עם נקודות שחורות, אם כי אופן התעופה שלה מסורבל יחסית.

מושית השבע נחשבת לידידותית כל-כך עבור המגדל מכיוון שהיא טורפת הניזונה בעיקר מכנימות מזיקות (בעיקר כנימות עלה) ויש לה נטייה לבצע ביעילות את מלאכת ההזנה שלה מבלי לפגוע בצמח עצמו.

מושית השבע מסוגלת לאכול במהלך חייה (הנמשכים לרוב בין שנתיים לשלוש שנים) למעלה מ-5000 כנימות!

בעיות של הדברה ביולוגית

לסיום חשוב לציין מספר מגרעות ודגשים שכדאי להכיר בנוגע להדברה ביולוגית:

מחיר – כפי שניתן לראות מהתמחור המצוין בטקסט, ברוב המקרים עלות הטיפול בהדברה ביולוגית עשוי להיות גבוהה יותר לעומת טיפול בהדברה כימית או אורגנית.

זמן – במקרים מסוימים השימוש בהדברה ביולוגית ידרוש מעט יותר זמן לקבלת תוצאות מספקות משיטות הדברה אחרות.

תחזוקה – יישום הדברה ביולוגית דורש תחזוקה וניתור קבוע (עד כמה שניתן) על האוכלוסייה החדשה שנכנסה לסביבת הגידול, כמו גם על אופן השיקום של הצמח, תהליך שכאמור עשוי להיות מעט ממושך יותר לעומת הדברה כימית.

שילוב טכניקות – במידה והמגדל מחליט על יישום הדברה ביולוגית במקביל לשיטת הדברה אחרת (בעיקר עם הדברה כימית), רצוי מאוד לוודא שחומר ההדברה לא פוגע באורגניזם החדש המתאקלם בגינה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר