מגלגל...

הגלקסיה: מפת זני הקנאביס השלמה – בתלת מימד

“הגלקסיה של פיילוס” (Phylos Galaxy) הוא פרויקט הדגל של מעבדת גנטיקה צמחית בארה”ב, המציג את מפת זני הקנאביס העולמית בצורה דינמית וב-3D.

‘פיילוס ביוסיינס’ (Phylos BioScience) היא חברה המחזיקה במעבדה גנטית של צמחים ועוסקת בחקר זני קנאביס מכל העולם.

על בסיס מאגר מידע עצום שאספה המעבדה, בנתה החברה מפה דינמית בשם ‘הגלקסיה‘, בה מוצגים שמותיהם של אלפי זני קנאביס מ-80 מדינות.

המפה, המוצגת בתלת מימד, היא חלק מפרויקט בשם ‘האבולוציה של הקנאביס’ המתנהל מזה כשנתיים על ידי רוב דסאלה (Rob Desalle), מרצה וגנטיקאי צמחים ב’מוזיאון האמריקאי להיסטוריה טבעית’.

כל ‘כוכב’ בגלקסיה מייצג צמח קנאביס מסוג אחד. המרחק בין ‘כוכבים’ מייצג עד כמה קרובים או רחוקים הם אחד מהשני מבחינה גנטית. הצבעים מייצגים משפחות זנים.

“אלפי דוגמיות של קנאביס עתיק ומודרני נאספו מכל רחבי העולם והם היסודות עליהם נבנתה הגלקסיה אותה אתם רואים כעת,” מסבירים היוצרים, המציעים גם לשלוח אליהם דגימות של זני קנאביס שיתווספו למפה.

לדברי החברה נאספו במהלך שנתיים אלפי דגימות של צמחי קנאביס, שחולקו לפי האופי הגנטי וה-DNA הצמחי שלהם.

“מיפינו את הקשרים בין הזנים השונים לשלושה מימדים בעזרת טכניקת PCA (“ניתוח גורמים ראשיים”), שיטה סטטיסטית מוכרת בתחום האפיון הגנטי ולאחר מכן יצרנו את הויזואליה האינטראקטיבית באופן שמעולם לא נעשה קודם לכן,” הם מסבירים.

מטרת הפרויקט, כך לדברי החברה, היא “לדעת איך הקנאביס התפתח, מהי ההיסטוריה שלו וכיצד הוא התפשט בעזרת בני האדם”.

“אנחנו רוצים לדעת איך משפיע ביות הקנאביס על האבולוציה שלו ולהבין לעומק את המגוון המורכב של זנים משולבים (‘היבריד’),” הוסיפו. “אנחנו חוקרים מהיכן הם הגיעו, מדוע הם שונים כל כך ומה הופך כל אחד מהם לייחודי.”

“חשוב מכל הוא שצרכנים ומטופלים יוכלו לדעת סוף סוף מה הם מקבלים,” מסבירה קרולין ווייט מ’פיילוס’. “רק מעטים מבינים שאתרים כמו ‘ליפלי’ (Leafly) אינם מדויקים בכלל, בגלל שהפלטפורמה שלהם מניחה ששמות הזנים הם קבועים ואחידים. למשל אם אתה מחפש ‘OG Kush’ ומוצא אותו בשלוש חנויות שונות, בהחלט ייתכן שמדובר בשלושה דברים שונים. אין שום דרך לדעת. זה בלאגן שלם שרק בדיקות DNA יכולות לפתור.”

“לנו בפיילוס יש את המאגר הגנטי הגדול בעולם של זני קנאביס,” ממשיכה ווייט. “המדענים שלנו בחנו ואפיינו את ה-DNA של כל ‘זן’ שהגיע אלינו, ולאחר מכן השוו כל אחד מהם למשפחת זנים אחרת כדי לקבל את המיקום המדויק במפה. בגלל המורכבות של הניתוח הזה יצרנו מפה תלת מימדית.”

“כינויים אינם אמינים,” היא מסכמת, “אבל DNA כן. חוסר עקביות בזני קנאביס הוא אחד הבעיות הגדולות בתחום. עבור צרכנים מדובר בעניין חשוב, אם הם מעוניינים לקבל את אותה השפעה.”

לצפייה ישירה בגלקסיה לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר