מגלגל...
x

הג’וינט שלכם יהיה קצת יותר יקר מהיום‎

שופטי העליון פסקו פה אחד כי על הממשלה להשוות את המס על טבק לגלגול לזה של הסיגריות בקופסה. בהתאם יעלה מחיר הג'וינט לאלו המערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק.

בג”ץ קבע כי על המדינה להשוות את המיסוי על הטבק לגלגול לזה של הסיגריות בקופסה, מה שיוביל באופן מיידי לעלייה של כמעט פי 2 במחירו ובהתאם גם לעלייה בהוצאות של מי שמעשן את הקנאביס שלו עם טבק.

בניגוד לארה”ב, שם נחשב הדבר לחריג, הישראלים נוהגים לערבב את הקנאביס שלהם עם טבק – בעיקר בגלל מחירו הגבוה בשוק הבלתי חוקי, עד כמאה ש”ח לגרם.

אל מחיר הקנאביס הגבוה גם כך תצטרף כאמור כעת גם עלייה חדה במחירי הטבק כך שחפיסת טבק של 30 גרם שעלותה עד כה היתה 32 ש”ח תעלה מהיום 61 ש”ח.

חפיסה של 40 גרם טבק שעולה כיום 43 שקלים תעלה כעת 81 שקלים וחפיסה של 50 גרם טבק שעולה כיום 53 שקלים תעלה כעת 102 שקלים.

יחד עם זאת פסיקת בג”ץ אינה מחייבת להעלות את המס על הטבק לגלגול, אלא רק להשוותו לזה של הסיגריות בקופסה – כך שתיאורטית יכולה הממשלה גם להפחית את המס על הסיגריות הרגילות, אם כי לא סביר שזה מה שיקרה.

על פי הפסיקה יידרש שר האוצר משה כחלון “להפעיל את סמכותו לפי חוק מס קניה ולהטיל באופן מיידי מסי קניה שווים על מוצרי טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות”.

גם זה בטח יעניין אותך

השר כחלון התנגד בתוקף להעלאה זו במיסוי, בין השאר מאחר ולדבריו מדובר במדיניות שלו שלא להעלות מיסים כלל ועיקר. עם זאת השופטת דפנה ברק ארז פסקה כי “מדיניות” אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות.

לפיכך אלו המעשנים את הג’וינט שלהם “נקי”, ללא טבק, ימשיכו להנות כרגיל, אך המערבבים את הקנאביס עם טבק יאלצו לשלם כעת יותר עבורו.

ראו גם:
7 סיבות לא לערבב טבק בג’וינט
איפה מערבבים טבק בג’וינט ועד כמה זה מזיק

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר