מגלגל...

“הג’וינט הארור”: פרי דוידסון משווק את משאף הקנאביס של ‘טבע’

מנכ”ל חברת ‘סאיקי’, מפתחת משאף הקנאביס החדש שישווק על ידי חברת התרופות ‘טבע’, יוצא נגד השימוש של מטופלי קנאביס בתפרחת ומבטיח שבעזרת המכשיר שפיתח יהפוך הקנאביס להיות התרופה הנמכרת ביותר בישראל. “פיצחנו את האתגר,” אמר. בחברה עדיין מסרבים לאפשר לנציג המגזין לבדוק יעילות המוצר.

פרי דוידסון, מנכ”ל חברת ‘סאיקי מדיקל‘ יצרנית משאף הקנאביס החדש של ‘טבע’, ‘סאיקי’ (Syqe), נאם בכנס שוק ההון של עיתון ‘כלכליסט’ ותיאר את תופעת ה’גרין ראש‘ (Green rush) – הבהלה לירוק – על משקל ‘הבהלה לזהב’. “יש 10 חברות שנסחרות היום בשוויים של מאות מיליוני דולרים עד מיליארד דולר,” אמר.

קטע קצר מתוך הנאום בכנס ‘כלכליסט’
בנאום המלא ניתן לצפות כאן

דוידסון תיאר את הצמיחה האדירה של שוק הקנאביס הרפואי ואמר כי בקנדה יש כיום 200 אלף מטופלי קנאביס רפואי ובישראל כ-30 אלף. לדבריו עד שנת 2020 יזנקו המספרים לעד 500 אלף בקנדה ו-50 אלף בישראל. גרמניה תעקוף את ישראל ותגיע גם היא לקרוב ל-500 אלף מטופלים עד שנת 2020. “בארה”ב המספרים עומדים על כשני מיליון מטופלים היום ועד 2020 צפוי אחוז מהאוכלוסיה להיות מטופל. אם זה יימשך הקנאביס יהפוך להיות התרופה הנמכרת ביותר בישראל,” אמר.

“אבל התעשייה אפופה בעננה,” הבהיר. “אף קרן הון סיכון, קופת חולים או ביטוח לא משתתפים בתחום הזה. אף חברת ביג פארמה לא משתתפת במשחק. הסיבה לכך היא שבארה”ב קנאביס אסור על פי החוק הפדרלי ולמרות שיש כ-30 מדינות שמאשרות שימוש אף גורם בנקאי לא מעיז להסתכן בעבירה על החוק הפדרלי. הסיבה המעניינת יותר היא שחברות הפארמה כשלו בסנתוז מולקולת ה-THC ובהפיכת הקנאביס לתרופה. היום קרוב ל-90% ממיליוני המשתמשים צורכים את זה בעישון או בשמן עם שמן זית בפנים.”

“הג’וינט הארור”

“למרות השקעות של מאות מיליוני דולרים… לא הצליחו להביא מוצר שעולה מבחינת היעילות הרפואית שלו על הג’וינט הארור הזה שכולנו מכירים,” אמר. “בתחילת שנות האלפיים הסגולות של הקנאביס כבר ידועות ויש דרישה של הציבור. מצד שני אף חברת תרופות לא מספקת פתרון לממשלות להנגיש את זה למטופלים. לכן אותן ממשלות נותנות את הקנאביס בצורה לא רפואית ולא מדידה ומגישות את זה בשקית עם תפרחת בפנים. ככה הם מקבלים את התרופה שלהם. זה התוצר שהצליחו הממשלות להביא, אבל אין פתרונות שיכולים לפתור את הבעיה הזו.”

“משרד הבריאות עושה מאמצים אדירים להסדיר את זה אבל ללא הצלחה,” אמר. “אנחנו בסאיקי חשבנו על הפתרון כבר לפני 6 שנים שצריך להיות מתן באיכות פרמצבטי, באופן מדיד כך שניתן לצפות את הטיפול וכן שיתאים לאותן מערכות רגולטריות קיימות. הצמח מורכב ממאות מולקולות שונות, אפקט הפמליה, והפתרונות של גלולות לא עבדו בגלל שהם איטיים והפתרונות של עישון שעובדים אבל לא תראו סיגריה עם לוגו של ‘פייזר’ בקרוב.”

כדי לפתור קושי זה חברתו של דוידסון מפתחת משאף שאמור לספק מינונים מדויקים של רכיבי קנאביס בשאיפת אדים – זאת בניגוד לצורת הצריכה הנהוגה כיום בעזרת עישון ג’וינטים.

“פיצחנו את האתגר”

“הפתרון הוא הפיתוח שעבדנו עליו – המשאף המדיד הראשון בעולם של צמחים, במקרה הזה של קנאביס. היינו צריכים להמציא פורמט של ‘שבב נידוף’ (Vapor Chip) שיוכנס לתוך מחסניות מאובטחות כדי להכניס את החומר שנחשב כסם מסוכן. המהנדסים שלנו הם אנשים יוצאי צבא וזה נעשה כדי שהמינון יהיה מדויק. זה היה אתגר אדיר,” אמר. “עשינו ניסויים קליניים כדי להוכיח שזה עובד לא רק במעבדה, לבדוק מתי המטופל יכול לחזור לנהוג – זה מידע שלא קיים היום, וכמובן שהפתרון שלנו מאפשר למטופלים לפגוע בחלון התרפויטי. היום מקבלים את התפרחת בגרמים ואצלנו זה יהיה במיקרוגרמים.”

בשנים האחרונות הצליחה ‘סאיקי’ לגייס כשלושים מיליון דולר לפיתוח המשאף, שישווק באופן בלעדי על ידי חברת התרופות הישראלית ‘טבע’. “אנחנו כבר שנתיים פעילים בבית חולים רמב”ם, רופאים רושמים את המינון המדויק כמו כל תרופה והמוצר אפילו מופיע על מדף התרופות בבית המרקחת ברמב”ם,” אמר. “האתגר שאנחנו מאמינים שפיצחנו, שהצלחנו להפוך את הצמח הגולמי למוצר פרמצבטי ולראייה המכשיר ישווק על ידי ‘טבע’ וההתייחסות של ‘טבע’ למוצר הזה תהיה ככל תרופה אחרת. זה יהיה המסמר האחרון בהפגת העננה סביב התעשייה הזו. הטכנולוגיה שלנו הופכת את התעשייה ללגיטימית ואטרקטיבית ובעתיד תשמש גם לצמחים נוספים.”

מן הראוי לציין שעל אף המסרים המבטיחים, ב’סייקי’ עדיין מסרבים לבקשת ‘קנאביס’ לקבל מכשיר אחד לשימוש נסיוני על ידי מטופלים ברשיון לצורך בחינה אובייקטיבית של ההשפעות ופרסום חוות דעת בנושא.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר