הגדת פסח חדשה מציעה לשלב קנאביס בליל הסדר

ארגון יהודי אמריקאי פירסם השבוע גרסה ירוקה ורעננה משלו להגדת הפסח המסורתית. הגדת הקנאביס פורסמה באנגלית ומיועדת כמובן לחובבי הצמח היהודים המעוניינים לערוך סדר פסח מלא כהלכתו.

ארגון ‘לאור‘ – ארגון יהודי ללא מטרות רווח שנוסד על ידי בני הזוג רוי וקלייר קאופמן מאורגון, ארה”ב, השיק השבוע נוסח חדש של הגדת הפסח המיועד לחובבי קנאביס שרוצים סדר פסח ירוק.

בשונה מהגדת הסטלנים ההומוריסטית ‘הגדנג’ה‘, ההגדה החדשה דומה יותר להגדה המסורתית וכן מלאה בברכות וקידושים כהלכתם, אך משלבת את הקנאביס במספר מקומות עיקריים בטקס.

סדר פסח עם קנאביס

מעבר למרבית התוכן, שדומה כאמור להגדה היהודית המסורתית של סדר פסח, ההגדה הירוקה של “לאור” שמה את הקנאביס במקום של כבוד על צלחת הסדר (במקום עלה החסה) בתור סמל של חירות אמיתית וחופש, וגם משלבת אותו באפיקומן – מה שמעודד גם את המבוגרים לחפשו. בנוסף לכל אורך ההגדה ניתן למצוא אזכורים לקנאביס ממקורות שונים.

ברכת הקנאביס: בורך בורא מיני בשמים (קנה בושם) | מתוך הגדת פסח בהוצאת "לאור"
ברכת הקנאביס: בורך בורא מיני בשמים (קנה בושם) | מתוך הגדת פסח בהוצאת “לאור”

בזמן הסדר המיוחד יש לעשן 4 ג’וינטים שלמים (או “ראשים” של באנג) שקיבלו מקום של כבוד במקביל לשתיית 4 כוסות היין המסרותיות, וכן צורפו לנוסח הסדר מספר שירים בנושא הקנאביס, הלגליזציה וחירות ככלל.

ההגדה מכילה הוראות מפורטות לאירוח הסדר, ומתאימה גם ליהודים לא מסורתיים שאינם מכירים את המנהגים ורוצים לערוך סדר פסח בפעם הראשונה.

גם זה בטח יעניין אותך

“אירחנו סדר על פי הנוסח הזה בשנה שעברה כאן בפורטנלד,” מספרת קלייר בראיון, “הטקס עם הקנאביס היה כל כך מחזק ומרומם רוח שהרגשנו מחוייבים לשתף אותו עם הקהילה היהודית בעולם כולו.”

הפריט החדש על צלחת הסדר: עלה קנאביס כסמל של חירות וחופש
הפריט החדש על צלחת הסדר: עלה קנאביס כסמל של חירות וחופש | מתוך הגדת פסח בהוצאת “לאור”

ההגדה (בפורמט אלקטרוני) ניתנת לרכישה באינטרנט תמורת 4.20$ (כ-16 ש”ח).

“על ידי הנגשה של סדר קנאביס לכלל האוכלוסייה, אנו מקווים לחסל את הסטיגמה שהמלחמה בסמים תפרה על צמח הקנאביס,” מסר רוי בראיון, “אנו רוצים שהשיח על קנאביס יתעורר בקרב יותר קהילות יהודיות מסביב לעולם שנפגעו מהמלחמה בסמים.”

ראו עוד:
האם קנאביס כשר לפסח?
חדש: “קרונטלה” – קנאביס נוטלה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר