מגלגל...

האמת על נייס גאי וסמי פיצוציות – מהאיש שהמציא אותם

ג’ון האפמן, האיש מאחורי תחליפי הסמים הסינטטיים המציפים את השווקים בכל רחבי העולם, חושב שאנחנו צריכים לעשות לגליזציה של קנאביס כדי להילחם בהתפשטותם.

בשבועות האחרונים עולה לכותרות שוב שמם של סמי הפיצוציות. המשטרה הכריזה “מלחמת חורמה” שאינה משנה דבר, שרים בממשלה הודיעו על חוקים חדשים שאמורים לפתור את הבעיה, אך אם לשפוט לפי הנסיון והמציאות בשטח, לא נראה שמישהו יצליח למנוע את הפצת אותם סמים, בטח ובטח היום בעידן האינטרנט.

ג'ון האפמן
ג’ון האפמן – ממציא ה-JWH

ג’ון האפמן (John W. Huffman), שעל שמו נקרא הרכיב הפעיל JWH הנמצא במרבית תחליפי הסמים הקיימים היום בשוק, בעיקר JWH-018, חושב שהדרך היעילה ביותר בה הרשויות יכולות להיפטר מתופעת השימוש בתחליפי הסמים שהוא עצמו המציא, היא לגליזציה של מריחואנה וחשיש.

“יום אחד פגשתי חבר מקליפורניה שאמר לי שהוא מעולם לא שמע על אותם תחליפי סם,” הוא מספר. בקליפורניה השימוש במריחואנה רפואית נפוץ ביותר ואישור לשימוש ניתן לקבל די בקלות. “באותו יום הבנתי שלגליזציה של מריחואנה היא הפתרון למניעת התפשטות השימוש בסמים הסינטטיים – צריך לעשות לגליזציה ולמסות את הקנאביס כך שהמדינה גם תרוויח כסף.”

האפמן, בן ה-79, המציא למעלה מ-450 רכיבים כימיקלים שמדמים את האפקט של ה-THC, הקנבינואיד הפעיל בקנאביס. אותם רכיבים – אשר נושאים כולם את ראשי התיבות של שמו JWH – מהווים מרכיב עיקרי בכל אותם “סמי פיצוציות” למיניהם הנמכרים באופן חופשי, על אף הצהרות על הוצאתם מהחוק. מבסוטון, נייס גאי, ספייס, K2, חגיגת קיץ, תותי פרוטי, חלום מתוק, שרי, Special K, רקפת ועוד ועוד שמות שברובם ככולם נמצא רכיב ה-JWH “המסוכן מאוד,” לדבריו של האפמן.

“זה כמו לשחק רולטה רוסית – בגלל שאתה פשוט לא יכול לדעת מה עומד לקרות,” הוא אומר, ואינו מחביא את זעמו על אלו המנסים להרוויח כסף ממכירת אותם סמים סינטטיים. “יש אנשים על כדור הארץ שיעשו הכל בשביל כסף, לא חשוב מה הנזק שנגרם לאחרים,” הוא אומר. “אלו אנשים חסרי מצפון ובסיס מוסרי.”

“האנשים האלה יודעים היטב שהחומרים האלה מסוכנים לשימוש. הם כמו סוחרי סמים מהסוג הגרוע ביותר שדוחפים בכח קוקאין, קריסטל מת’ ושאר חומרים איומים ונוראים.”

חייל קונה נייס גאי

האפמן, שמחזיק בתואר דוקטור (PHD) מאוניברסיטת הארוורד ובחודש יולי אשתקד יצא לפנסיה לאחר סיום תפקידו כפרופסור לכימיה אורגנית באוניברסיטת דרום קרוליינה, הוא אחד מהקולות הבולטים נגד הסכנות שבצריכת אותם חומרים בלתי מזוהים ואחד ממומחי הקנבינואידים הסינטטיים הבודדים בעולם. למעשה ישנם היום חמישה כאלו בכל רחבי ארה”ב ושלושה מהם בני למעלה מ-70.

בשנת 1984 עמד האפמן בראש צוות מחקר שעסק באותן תרכובות קנבינואידים סינטטיים. המחקר מומן על ידי הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA) ומטרתו היתה לסנטז חומרים דמויי THC שישמשו בהמשך לבדיקות שימוש במריחואנה. “באותם ימים שילמה הרשות כ-50,000$ דולר לגרם,” הוא מספר.

מחקרו הוביל בסופו של דבר לפיתוח של למעלה מ-450 רכיבים כימיים המדמים את פעולת ה-THC. אחד הרכיבים הפעילים החזקים ביותר, וגם אחד הקלים ביותר להכנה, הוא JWH-018, אשר לדבריו של האפמן חזק פי 10 יותר מ-THC ומהווה מרכיב עיקרי בסמי הפיצוציות הנפוצים היום.

סמי פיצוציות

“אם בוחנים את העניין מבחינת הזיקה שבין ה-JWH לקולטנים, אזי החומר הזה משפיע על הקולטן CB1 בעוצמה גבוהה פי 10 מ-THC,” הוא אומר. “קולטן ה-CB1 במוח מתקשר עם מערכת העצבים המרכזית. במילים אחרות, JWH-018, יהיה אפקטיבי הרבה יותר בהרגשת ה’היי’ מאשר THC.”

בתור אחד שמוכר כמי שהמציא את אותם חומרים סינטטיים, היו להאפמן מספר התקלויות לא נעימות בעבר ואנשים רבים האשימו אותו בפיתוח הסמים. “מעולם לא היתה לי תשובה טובה לתת להורים שהאשימו אותי בכך שבנם או בתם מתו עקב שימוש באותם חומרים,” הוא אומר. “לגליזציה של מריחואנה היא הפתרון למניעת התפשטות השימוש בסמים הסינטטיים – צריך לעשות לגליזציה ולמסות את הקנאביס כך שהמדינה גם תרוויח כסף.”

ראו עוד:
אז למה “נייס גאי” כל כך מזיק בעצם?
חשיש מזויף מציף את ישראל

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר