טוען...

האם שוק בתי המרקחת מתקרר והאם פנאקסיה עוזבת את ישראל

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: האם פנאקסיה מעבירה את הפעילות למלטה ומה יהיה גורל העובדים; האם העסקה של שיח מדיקל לרכישת שני בתי מרקחת במכפיל הכנסות נמוך כל כך מעידה על התקררות שוק חנויות הקנאביס (בתי מרקחת); האם הסוף של חברת יוניבו בעסקי הקנאביס מגיע לאחר עוד ירידה בשווי המניות לשפל של כל הזמנים ומינוי מומחה לפירוקי חברות כיועץ בכיר; בול פארמה עם טעות אדירה בדוחות שהתגלתה רק כעת וייתכן שמשנה לחלוטין את השורה התחתונה מרווח להפסד; וגם – למה נמחק השבוע מדד ת”א-קנאביס מהבורסה; מילת הבהרה על דיווח מוזר של פארמוקן ומה עם עוצר המכירות שהוטל עליה; והערכה לגבי דוחות איי אמ סי שצפויים להתפרסם בקרוב.

האם פנאקסיה עוזבת את ישראל ועוברת למלטה? ומה יעלה בגורל העובדים?

לפני כחודשיים כזכור, דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia) על כך שבעלי הנכס שעל גביו הקימה את המפעל שלה לייצור קנאביס בלוד ומי שמשכיר לה אותו – הודיע לחברה כי הסכם השכירות שלה יסתיים ב-30.11.2023, כלומר בעוד קצת יותר משנה.

הדבר בעצם מכניס את פנאקסיה לבעיה, שכן כעת, בתוך פרק זמן לא ארוך, היא צריכה למצוא מקום חדש. זה לא עניין של מה בכך מכיוון שלא מספיק סתם “למצוא מקום”, אלא יש הכרח בהשגת כל האישורים הנדרשים מהיק”ר למקום החדש ועמידה ברגולציה קפדנית ובבדיקות שאורכות זמן רב מאוד. מכיוון שכך, העתקת המפעל נדרשת גם לעלויות גבוהות שעומדות להערכת פנאקסיה על כ-2 מיליון ש”ח עד 3 מיליון ש”ח.

ובכן, השבוע דיווחה פנאקסיה על כך שהיא “בוחנת חלופות” וציינה עוד כי בין היתר נשקלת האפשרות להעתקת המפעל למיקום אחר בישראל או למתקן במלטה – שם נמצא המפעל של בעלת השליטה בחברה, פנאקסיה תעשיות בע”מ (או “פנאקסיה הפרטית”). מפעל זה, שנחנך ביום שישי שעבר, צפוי להתחיל פעילות בקרוב.

הבחירה בין מלטה לישראל מסתכמת לשאלה אחת פשוטה: האם להשאיר את הפעילות של החברה בישראל או לא. אם המפעל יעבור למלטה, אזי פעילות החברה בישראל, במסגרתה היא מעניקה שירותי ייצור לצדדי ג’, צפויה להיסגר שכן אין היתכנות כלכלית להטיס את התוצרת למלטה, דבר יקר הכולל עלות ביטוחית וביורוקרטיה רבה – רק בשביל להחזיר אותה לישראל, בשעה שיש בישראל מפעלים רבים אחרים כחלופה.

לכאורה, במקרה כזה, תוכל פעילות הייצוא של החברה – במסגרתה היא רוכשת תוצרת מחברת שיח מדיקל בישראל ומייצאת לחו”ל – להמשיך לפעול, אך יש לזכור שמצב כזה ייצור חסרון אל מול מפעל שקונה את התוצרת בישראל ומייצא לחו”ל ולא צריך לעבור בדרך גם במלטה. הטסת התוצרת כל הדרך למלטה ומשם למדינות מערב אירופה מהווה “סיבוב” מבחינת זמן הטיסה והמרחק, גם תוספת עלויות של טיסה וביטוח על כל הטסה שכזו וגם, ואולי הכי חשוב – מהווה קושי ביורוקרטי וניהולי.

בכל אופן, על עובדי פנאקסיה מוטלת כעת עננה משמעותית של אי ודאות. אם החברה תחליט להעביר את פעילותה למלטה, מלבד עובדי מטה ושירות לקוחות סביר שכל עובדי הייצור והאופרציה המקומית צפויים להיות מפוטרים. בנוסף, אם החברה תחליט שעדיף לה להקים את המפעל החדש שלה נניח בצפון הארץ במקום לוד, או בכל מקום אחר שרחוק מלוד, גם כן יתכן כי רבים מהעובדים יעזבו את עבודתם בחברה. 

בצל הדברים הללו, דיווחה השבוע פנאקסיה על כך שהיא ממשיכה במהלכי התייעלות ורה-ארגון וכי היא צפויה לפטר עובדים, באופן “שיוביל לחסכון בהיקף של כ-20% מעלויות השכר בחברה”. בפועל, מדובר ככל הנראה בפיטורים באחוז גבוה יותר של עובדי המפעל של החברה, שכן השכר שלהם נמוך מהשכר הממוצע של החברה (שמוטה למעלה בגלל שכר שלושת המייסדים העומד על כ-40,000 ש”ח בחודש וכן שכר שאר ההנהלה). משכך, בשביל להגיע לחסכון של 20% בעלויות השכר, יידרשו כאמור פיטורים של יותר עובדים.

לעניינו של הנושא, המשקיעים לא צריכים כנראה לצפות לגדולות ונצורות מתהליך ההתייעלות של החברה, ראשית מכיוון שהיא כבר לא מאוד רלוונטית שכן במילא החברה מתכננת להקים אופרציה נוספת בקרוב במלטה  או במקום אחר, ושנית, מכיוון שהחברה כבר תכננה התייעלות ברבעון השני של השנה שעברה, 2021, כאשר אז היא לא הוכיחה את עצמה ככזו שיודעת להוביל מהלכי התייעלות בהצלחה.

האם שוק בתי המרקחת מתקרר? שיח רוכשת שני בתי מרקחת במכפיל הכנסות נמוך ביותר

השבוע דיווחה חברת שיח מדיקל (Seach Medical) לבורסה על רכישת השליטה (51%) בשני בתי מרקחת בירושלים תחת המותג מדי פלוס, וזאת בתמורה מיידית של כ-2.5 מיליון ש”ח למוכרים. אך בעסקה הזו, התמורה המותנית, כלומר התמורה שתלויה בהתקיימות כמה תנאים בעסק, היא דווקא העיקרית ויכולה להגיע בין השנים 2023-2025 לסכום נוסף של כ-4.5 מיליון במזומן. 

לצורך קבלת התמורה המותנית, לפי הדיווח, יצטרכו בתי המרקחת להגיע להכנסות מצטברות של כ-88 מיליון שקל בין 2023 ל-2025, דבר שלא אמור להיות קשה בהתחשב בהכנסות של כ-27.7 מיליון ש”ח בשנת 2021. מצד שני יש לזכור כי ירושלים, בה שוכנים שני בתי המרקחת שנרכשו, היא העיר עם הכי הרבה חנויות קנאביס בישראל והתחרות שם חזקה.

לדברי שיח, נקבעו גם יעדי רווחיות לצורך קבלת התמורה המותנית, אך אותם החברה לא דיווחה. אפשר לומר שהתמורה המותנית של החברה משמשת כמעין “הלוואה מהבנק”, שכן היא דוחה את התשלומים על העיסקה לעתיד, דבר שיכלה במקומו לקחת הלוואה מהבנק. 

אם מסתכלים רק על התמורה המיידית והלא-מותנית, ובהתבסס על הכנסות של כ-27.7 מיליון ש”ח לשני בתי המרקחת בשנת 2021, מקבלים שהרכישה התבצעה במכפיל הכנסות נמוך למדי של כ-0.18. גם אם מתחשבים בתמורה המותנית, מקבלים מכפיל הכנסות של כ-0.5, שגם הוא מכפיל הכנסות נמוך.

הסבר ראשון אפשרי למכפיל ההכנסות הנמוך הזה הוא שאולי כתוצאה מכך שלאחר שלחברת IMC התרוקנה קופת המזומנים, פחתה התחרות על רכישת בתי המרקחת, כאשר כיום השחקניות העיקריות שנותרו במגרש ועדיין מתחרות בתחום הקמעונאות ברכישת בתי מרקחת הן רק החברות אינטרקיור ושיח.

הסבר שני  מתקשר לרווחיות של בתי המרקחת של רשת מדי פלוס. בנטרול הוצאות חד פעמיות, עמד הרווח הנקי של שני בתי המרקחת יחדיו בשנת 2021 על כ-995 אלף ש”ח בלבד, דבר המשקף שיעור רווח נקי של כ-3.6% – נתון נמוך מהממוצע שהתרגלנו לראות ברכישות אחרות בשוק. סביר להניח שלשני ההסברים האפשריים הנ”ל יש חלק מסויים במחיר הרכישה הנמוך הזה.

הסיבה למרכיב הכה גדול בעסקה של התמורה המותנית היא לעניות דעתנו פועל יוצא של חשש מסוים של המערכת הבנקאית מסקטור הקנאביס בכללותו, שהתעורר לאחרונה, אולי בין היתר בעקבות המקרה של חברת יוניבו שלקחה כזכור הלוואה מהבנק שחלק ממנה ככל הנראה הלך למימון סחורה שיובאה, ונפסלה כשהגיעה לישראל. כמובן שמשפיעות על כך גם הלוואות אחרות שניתנו לחברות אחרות בענף, שכעת ישנה עננה של אי ודאות בנוגע למצבן וליכולתן להחזיר כסף לבנקים (אינטליקנה כדוגמה).

עוד דיווחה חברת שיח מדיקל השבוע על כך שחברת טרג’ין (Targin), חברת מחקר ופיתוח פרטית המוחזקת בשיעור של כ-48.5% על ידי שיח, הצליחה לייצר, בתוך פטריה, קנבינואיד בשם CBG, על ידי הוספת גנים לתוך הפטריה. השאלה העיקרית כעת היא האם החברה תצליח להפוך את התהליך הנ”ל לזול וכן האם יהיו קונים לקנבינואיד שיוצר בתוך פטריה.

יש לציין שבשנים האחרונות כבר פותחו מיני שיטות לייצור קנבינואידים ללא צורך בקנאביס, למשל באמצעות שמרים. למעשה, יש כבר היום בשוק הקנאביס בצפון אמריקה מוצרי קנאביס שהופקו בין היתר באמצעות קנבינואידים שנוצרו משמרים או בשיטת קריספר (CRISPR). כלומר, לא מדובר בפיתוח שמשנה סדרי-עולם, לפחות ככל הידוע כרגע.

האם זה הסוף? יוניבו מינתה יועץ לפירוקים לתפקיד “יועץ אסטרטגי”, ולא מכחישה שהיא מפטרת עובדים

השבוע דווח כאן במגזין קנאביס לראשונה על כך שחברת יוניבו (Univo) מינתה את רואה חשבון בועז גזית, המומחה לפירוקים, הבראה וחדלות פירעון של חברות, לתפקיד יועץ  אסטרטגי לחברה, כאשר על פי דיווחים נטל גזית חלק מסמכויות המנכ”ל.

במקביל, נודע השבוע למגזין קנאביס כי יוניבו הוציאה הודעה על שימוע לפני פיטורים למספר רב של עובדים מהמפעל שלה, דבר המעלה את החשש שמא מפעל החברה נמצא כפסע לפני “הדממה”.

נדגיש כי בכתבות שפורסמו כאן בעבר, בזמן שהשוק חשב שיוניבו הינה חברה איתנה פיננסית ובזמן שהחברה נופפה ברווח EBITDA חיובי, הודגש כי מסקירה מעמיקה שערכנו נראה שהחברה במצב פיננסי בעייתי.

כעת, ברקע הפיטורים, העסקת המומחה לפירוקים, לצד צניחה שנמשכה גם השבוע בשווי מניות החברה עד לשפל של כל הזמנים (כ-13 מיליון ש”ח בלבד לעומת כ-77 מיליון ש”ח לפני כשנה), וכן לצד זינוק התשואות באג”ח עד לרמה של חשש אקוטי מחדלות פירעון וסגירת משרדי ההנהלה של החברה בתל אביב, נראה כי הערכת מגזין קנאביס התבררה בסופו של יום כנכונה.

בול פארמה עם טעות אדירה בדוחות – האם החברה בכלל הפסידה בשנת 2021 ולא הרוויחה?

השבוע התגלה כי בדוחות של חברת בול פארמה (BOL Pharma) לשנת 2021, התגלתה טעות משמעותית ואקוטית במסגרתה ככל הנראה נופחו הרווחים בעשרות מיליוני שקלים.

כדאי לקרוא את הכתבה הייעודית והמעמיקה בה הרחבנו על הטעויות שהתגלו, על היקפן המוערך, מה גרם להן ועל ההשפעה שלהן על הנהלת החברה ועתידה (כאן).

מה קורה פה? האם גיל חובש חזר לפארמוקן? ומה עם עוצר המכירות שהוטל על החברה?

השבוע רבים וטובים, ואפשר לומר, הרוב, אשר ראו את הדיווח של חברת פארמוקן (Pharmocann), התבלבלו לחשוב שמא המנכ”ל המיתולוגי של החברה ומייסדה, גיל חובש, שעזב את תפקידו לפני כשבועיים, חוזר לתפקידו.

מהדיווח של פארמוקן השבוע עולה כי אסיפת בעלי המניות של החברה אישרה את הארכת כהונתו של גיל חובש בכ-3 חודשים, זאת אף על פי שכיום מי שמכהן כממלא מקומו של חובש הינו לירן חלפון (מחזיק כ-11.28% ממניות החברה).

אך חובש, נכון למועד כתיבת שורות אלו לפחות, איננו חוזר לחברה. הסיבה לדיווח התמוה הזה הינה שהחברה זימנה את האסיפה להארכת כהונתו של חובש בכ-3 חודשים, במהלכם הייתה אמורה החברה לחפש מנכ”ל אחר, כבר לפני זמן מה. אך לאחר האירוע בו נמצאה פטריה במוצרי החברה, הוא התפטר לאלתר. זימון האסיפה פשוט לא עודכן בהתאם לנסיבות, וגיל חובש אינו חזר לתפקידו.

אגב, למתעניינים, מאז הורתה לפני כשבועיים היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לחברת פארמוקן לעצור את מכירות מוצריה בבתי המרקחת בכל הארץ בעקבות פרשת הפטריה, טרם עודכנה ההנחיה. כלומר, גם היום, וכנראה גם בשבוע הבא, יחול איסור על מכירת מוצריה. אם הדבר הזה יימשך, הוא עלול אף להביא לסוף פעילות החברה כפי שאנחנו מכירים אותה כיום.

חברת IMC תפרסם את הדוחות שלה ב-15 לאוגוסט: מה השוק מצפה שיהיה?

חברת איי אמ סי (IMC) דיווחה השבוע לבורסה על כך שבכוונתה לפרסם את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה, ב-15 לאוגוסט, לפני פתיחת המסחר בארה”ב.

IMC הינה ככל הנראה הכישלון הגדול ביותר של שנת 2022, כאשר למרות רכישות רבות של בתי מרקחת משמעותיים כמו ורונה פארם, פנאקסיה עד הבית ועוד, ורכישת פעילויות משיקות בקנדה כמו MYM וטרייכום פיננשייאל, החברה המשיכה לשרוף מזומנים בקצב מסחרר, תוך שהיא רושמת הפסד של כ-94 מיליון שקלים בתוך שנת 2021! (סכום דומה לזה שהחברה הפרטית שעומדת לפני פשיטת רגל הפסידה לאורך 3 שנים).

נכון למועד כתיבת שורות אלו, נסחרת IMC בשווי שוק של כ-101 מיליון שקלים בלבד, ירידה של כ-86% מתחילת השנה. 

האנליסטים שמסקרים את החברה (יש בודדים בלבד) מעריכים, בממוצע ההערכות של כל האנליסטים, כי היא תרוויח כ-1 סנט למניה ברבעון הקרוב, כלומר רווח של כ-700,000 דולר, ותציג הכנסות של כ-20.5 מיליון דולר אמריקאי (68 מיליון ש”ח).

להערכתנו, ממוצע ההערכות של האנליסטים המקצועיים בארה”ב שמסקרים את המניה אינו נכון במקרה הזה, ואנחנו מעריכים כי החברה דווקא תציג הפסד מייצג ברבעון, זאת למרות תוכניות התייעלות שהציגה החברה, ביניהן גם סגירת הפעילות בישראל.

מדד ת”א-קנאביס נמחק מהבורסה

השבוע, או יותר מדויק אתמול (4.8), נמחק סופית מדד ת”א-קנאביס בבורסה. המדד הזה נפתח לפני כשנה וחצי בלבד לאור התגברות פעילות החברות הציבוריות בתחום הקנאביס, אך נסגר כעת כאמור – יש שטוענים שבגלל שווי החברות שצנח בעשרות אחוזים בשנה האחרונה עם “התפוצצות הבועה”, ויש שמעריכים שיש לכך חלק גם באופן בו חושב המדד הזה על ידי הבורסה.

כפי שפרסמנו, ישנם רבים בשוק ההון הגורסים כי הסיבה היא חישוב “מוזר” שהחליטה ליישם הבורסה במדד, לפיו כל חברת קנאביס במדד, לא משנה כמה היא גדולה, לא יכולה לעבור תקרה של 15% ממשקל המדד הכולל. כתוצאה מכך, נוצר מצב בו מי שהשקיעו על פי מדד הקנאביס ולא מהיכרות מעמיקה עם הפעילות בענף, היו חשופים יותר לחברות הפסדיות וקטנות ופחות חשופים לחברות המובילות, בניגוד למה שהיה מצופה מהבורסה לניירות ערך לעשות, מה שאולי הוביל לכך שההשקעות פחתו.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • שיח מדיקל – 7.50%+
 • אינטרקיור – 3.16%+
 • קאנומד – 2.82%+
 • קנבוטק – 1.66%+
 • טוגדר – 1.37%-
 • פארמוקן – 4.74%-
 • תיקון עולם קנביט – 5.52%-
 • פנאקסיה – 6.42%-
 • יוניבו – 6.57%-
 • וונטייז – 7.21%-
 • נקסטייג’ – 8.91%-
 • עמיר שיווק – 9.36%-
 • אינטליקנה – 9.46%-
 • איי אמ סי – 11.76%-
 • קנאשור – 11.93%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר