מגלגל...

האם רישיונות גידול קנאביס למחקר הפכו לרשיונות גידול למסחר?

חקלאים מתלוננים: שתי חברות קיבלו ממשרד הבריאות יתרון עסקי משמעותי בדמות רישיון גידול קנאביס למחקר, שהפך לכאורה לרישיון למסחר ושיווק. משרד הבריאות מבהיר: הרישיון למחקר בלבד.

מלבד 8 חברות הקנאביס הרפואי המגדלות קנאביס מזה כעשור למטרות שיווק למטופלים, ישנם 3 גורמים נוספים המחזיקים ברישיונות גידול קנאביס – אך רק למטרות מחקר.

גופים אלו (מכון וולקני, חברת RCK וחברת ‘אילן ביו’) קיבלו לפני כשלוש שנים היתרים מיוחדים שמאפשרים להם לגדל קנאביס במתכונת מצומצמת ולבצע מו”פ על הצמחים שברשותם.

אך בעת האחרונה, שבועות בודדים לאחר שממשלת ישראל אישרה ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, החלו שתי החברות הפרטיות בפעילות שיווקית שהתבטאה בין השאר בהודעות על כוונה להיסחר בבורסה.

בדיווחים של החברות לבורסה ולתקשורת הצהירו שתי החברות כי הן מציעות תוצרי קנאביס למכירה, בדגש על גנטיקה שפותחה במתקני החברות.

כך למשל חברת RCK מקיבוץ רוחמה, שהתמזגה עם השלד הבורסאי ‘תמדא’, דיווחה לבורסה כי “בכוונתה של RCK להתחיל פעילות מסחרית במהלך הרבעון השני של 2019”, זאת על בסיס “אוסף זני צמח הקנאביס החוקיים מהגדולים בישראל”.

חברת ‘אילן ביו’, ששמה נקשר כזכור בעבר בפרשת הברחת מזוודת קנאביס מארה”ב בהיתר בלתי חוקי שסיפק ראש היק”ר יובל לנדשפט, דיווחה לאחרונה גם היא על כוונתה למכור קנאביס.

גם זה בטח יעניין אותך

לדברי החברה לאחר מיזוג צפוי עם השלד הבורסאי ‘פי.אל.טי’ הנמצא בבעלות שרון פלצ’י (44%) שלאחרונה הוחלט לחקור אותו באזהרה בקשר עם עבירה של סיוע להלבנת הון, החברה תחל “בריבוי ומכירה של שתילי קנאביס מבוססי טכנולוגיית תרביות הרקמה שפותחה בישראל” – זאת גם על אף שבחוק היצוא כתוב במפורש כי חל איסור על יצוא גנטיקה (כולל תרביות).

דיווחים אלו של שתי החברות עוררו את זעמם של כמה מהחקלאים החדשים, המחזיקים באישורים ראשוניים להקמת חממות קנאביס. למרות שחקלאים אלו מחזיקים באישור הראשוני, הם אינם מורשים להכניס שתילי קנאביס לחממות כל עוד לא אושר הייצוא – כך בהתאם להחלטת הממשלה.

לטענת חקלאים אלו רישיונות הגידול שמשרד הבריאות ניפק לשתי החברות RCK ואילן ביו למטרות מחקר, הפך דה פקטו לרישיון מסחר לכאורה, ואיפשר להן להתחיל בהליכי שיווק. דבר זה יצר לדבריהם פער משמעותי שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לצמצמו.

כלומר, כך לחשש החקלאים החדשים, הונאה אחת לכאורה היא זו הפוגעת בחקלאים שרוצים לרכוש גנטיקה ולא יכולים למעשה לרכוש אותה מגורם שמציע להם זאת אך לא באמת מחזיק ברישיון מתאים. ההונאה השנייה היא לכאורה הונאת משקיעים שמשקיעים בחברות מחקר אלו, שאינן עם יכולת מסחרית אמיתית. הטעיה שלישית לכאורה היא שהחברות הנ”ל התכוונו “לרמות” את משרד הבריאות ולמכור סחורה שאינה מותרת למכירה, כך לטענת החקלאים. הרביעית היא כאמור היתרון המסחרי שקיבלו לכאורה.

בתשובה שניתנה ל’כלכליסט’ בעניין זה מבהיר כעת משרד הבריאות כי הרישיונות שניתנו לחברות ניתנו אכן למטרות מחקר בלבד וכי חל איסור עליהן לשווקו למטרות מסחר: “עיסוק בתחום הקנאביס מותר רק למי שבידיו רישיון עיסוק, ולתחום המוגדר ברישיונו,” נמסר. “לשתי החברות שהוזכרו – אין רישיון עיסוק. אין לנו מושג אם ומדוע פירסמו כי יש בידן תוצרת קנאביס לשיווק ומכירה”.

מחברת ‘אילן ביו’ נמסר בתשובה לפנייתנו כי בכוונתם לפרסם עדכון בנושא הזה בימים הקרובים בדיווח לבורסה. “לאור הפיכתנו לחברה עם רגישות ציבורית, הפרסומים המהותיים נעשים על ידי אתר מערכת מאיה,” נמסר. “היום או מחר יצא עידכון דיווח העונה לשאלותיך”.

מחברת RCK נמסר כי התוצרת אותה בכוונתם למכור בעתיד הינה תוצרת קנאביס שתגדל במתקני החברה לאחר קבלת רישיון מסחר, שצפוי לדבריהם להתקבל בעת הקרובה. עד לסוף חודש יולי יסתיים מחזור הגידול הראשון ברישיון זה לדבריהם והוא יאפשר להם לשווק את התוצרת ממתקני החברה.

מכון וולקני, שקיבל כאמור גם הוא רישיון דומה לגידול למטרות מחקר, מבהיר בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי אין בכוונתו להציע את התוצרת למכירה בשום אופן, אלא למטרות מחקר בלבד. “בנק הגנים במכון וולקני פועל להקמת מאגר זרעי קנאביס רפואי לצורכי מחקר וטיפוח, וזאת באישור היק”ר. יצוין כי עבודת בנק הגנים בהקשר זה ממומנת על ידי המדען הראשי של משרד החקלאות ועל ידי היק”ר. בכפוף להשלמת ההליכים הנדרשים, ובמסגרת פעילותו הנ”ל, בנק הגנים עתיד לספק זרעי וייחורי קנאביס מהאוסף הלאומי למוסדות וקבוצות מחקר, לצורכי מחקר וטיפוח, ורק למי שברשיון שלו, אשר ניתן ע”י היק”ר, מופיע בנק הגנים כמקור לאספקת החומר הצמחי לצרכי מחקר, ובכפוף לזמינות החומר הצמחי בבנק הגנים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר