רומן אברמוביץ’ מימן בחשאי את הקמת חברת הקנאביס הגדולה בעולם

מסמכים שדלפו מחברת רואי חשבון בקפריסין חושפים כי האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' מימן בחשאי בעשרות מיליוני דולרים את הקמת חברת הקנאביס קיורליף, הנחשבת כיום לגדולה בעולם. בתחילת השנה, עם פלישת רוסיה לאוקראינה והסנקציות שהוטלו על חברות הקשורות לאוליגרכים רוסיים, ירדה מניית החברה ב-20% אך היא הכחישה כל קשר

מסמכים שנחשפים השבוע לראשונה במסגרת תחקיר, מעוררים שאלות בקשר למעורבותו של האוליגרך הרוסי (היהודי) המיליארדר רומן אברמוביץ’ במימון הקמת חברת הקנאביס האמריקאית קיורליף (Curaleaf), הנחשבת כיום לגדולה בעולם בתחומה.

לא מדובר רק באנקדוטה רכילותית, אלא בעניין שאם הוא נכון עלול, אולי, להוביל לסנקציות נגד החברה בארצות הברית, בדומה לסנקציות שהוטלו על חברות רוסיות או שקשורות לרוסיה, כולל על אברמוביץ’ עצמו, למשל בבריטניה ובאיחוד האירופי.

כזכור, בתחילת השנה, עם פלישת צבא רוסיה לאוקראינה, החלו להתפשט שמועות אודות מעורבותם של אוליגרכים רוסיים בחברת קיורליף – דבר שאף הוביל לירידה של כ-20% בשווי מניית החברה, הנסחרת כיום בשווי של כ-3 מיליארד דולר בבורסה.

מייסדי קיורליף ובעלי המניות הגדולים בה כיום, בוריס ג’ורדן (המחזיק כ-9.2% מקיורליף) ואנדריי בלוך (המחזיק 20.8%), גם הם יהודים מרקע רוסי, טענו בתוקף שמדובר בשמועות שווא זדוניות שגורמות להם ולחברה נזק עצום וזאת ללא בסיס עובדתי.

כעת, ממסמכים שנחשפו כאמור לראשונה, לאחר שדלפו מהרשויות בקפריסין, נדמה שחברה בשליטת אברמוביץ’ השקיעה בחשאי מאות מיליוני דולרים, לכל הפחות בעקיפין, במימון פעילותם של ג’ורדן ובלוך, כולל בפעילות לייסוד חברת קיורליף.

רומן אברמוביץ'
עומד מאחורי הקמת חברת הקנאביס הגדולה בעולם קיורליף? – רומן אברמוביץ’

המסמכים, שמקורם בחברת ההשקעות הקפריסאית מריט קפיטל (MeritKapital), הועמדו לרשות עיתונאים וחוקרים על ידי Distributed Denial of Secrets, עמותה ללא כוונות רווח שמאחסנת מידעים שדלפו מהרשויות, ונחשפו באתר Forensic News.

מהמסמכים עולה כי אברמוביץ’ מימן דרך חברת סיטוס השקעות (Cetus Investments) שבבעלותו, השוכנת באיי הבתולה, הלוואות בעשרות מיליוני דולרים לג’ורדן ובלוך, תוך התניה להשקיען בחברת פליאטק (PaliaTech) – שמה הקודם של קיורליף.

לדוגמה, על פי המסמכים שפורסמו, בנובמבר 2016, חברת לפאייט (Lafayette) האמריקאית שבבעלות ג’ורדן, קיבלה 14 מיליון דולר מ-Cetus, כשבשטר החוב נכתב כי הכסף חייב לשמש את לאפייט לרכישת 878,569 מניות ב-PalliaTech.

בחלוף כשנה, אוקטובר 2017, תוקן מסמך ההלוואה ובעדכון שלו נקבע כי החברה של ג’ורדן תקבל 10 מיליון דולרים נוספים, גם הפעם בתנאי שבאמצעותם יירכשו חלקים ב-PaliaTech, הפעם בכמות של 418,253 מניות נוספות.

בוריס ג'ורדן, בעל המניות הגדול ביותר בחברת קיורליף Curaleaf
בוריס ג’ורדן, מייסד ומבעלי השליטה בחברת קיורליף Curaleaf

“אברמוביץ’ וג’ורדן לא עצרו שם,” כותב סקוט סטדמן, העיתונאי שחשף את המסמכים השבוע. לדבריו, הרישומים מראים עוד שאברמוביץ’, שוב באמצעות חברת Cetus, השאיל 45 מיליון דולר ל”קבוצת ספוטניק”, חברה של ג’ורדן, לצורך אותה מטרה.

כלומר, על פי הנטען, בסך הכל הלווה אברמוביץ’ לחברות של ג’ורדן 69 מיליון דולר במהלך 2017 ו-2018 לצורך השקעה באופן ספציפי בחברה פליאטק, שכאמור – שינתה את שמה בהמשך לקיורליף.

באותו האופן, מראים המסמכים כי אברמוביץ’ תרם במקביל באותה תקופה סכום של יותר מ-60 מיליון דולר גם לבעל השליטה השני בקיורליף, אנדריי בלוך, שוב באמצעות חברת Cetus ושוב לשם רכישת מניות ב-PaliaTech.

בנוסף, בלוך קיבל על פי הנטען כ-12 מיליון דולר נוספים שיועדו להשקעה בעסקי קנאביס אחרים, שאינם קיורליף, כולל רשת חנויות קנאביס ומיזמים שונים בתחום הקנאביס בלוס אנג’לס, קליפורניה, ובלאס וגאס, נבדה – שתי מדינות שאישרו לגליזציה.

עד סוף 2018, כך על פי הדוחות הכספיים של Cetus שנחשפו, החברה של אברמוביץ’ הלוותה כ-140 מיליון דולר לג’ורדן ולבלוך יחדיו, וזאת לצד כ-85 מיליון דולר שהיא הלוותה גם ישירות לקיורליף עצמה במקביל – נתון שנחשף על ידי החברה עצמה.

בסך הכל, על פי מה שעולה מהמסמכים, האוליגרך הרוסי אברמוביץ’, שנחשב על ידי ממשלות המערב כבעל “קשרים הדוקים” לפוטין, מימן לכאורה את קיורליף ומנהליה ב-225 מיליון דולר בחודשים שלפני הודעת החברה על הנפקת מניותיה בבורסה.

בתגובה לפרסום מסרה קיורליף לאתר Forensic News כי “כמו כל חברה צעירה בימיה הראשונים, בעלי המניות בוריס ג’ורדן ואנדריי בלוך גייסו כספים דרך מספר מקורות ומשרדים משפחתיים כדי להצמיח את פליאטק, שלימים הפכה לקיורליף”.

עוד מסרה קיורליף בתגובה כי “סיטוס הייתה מלווה כספים לעסקים רבים ברחבי העולם. כל ההלוואות שצוינו באימייל שלך הוחזרו הרבה לפני שקיורליף הוקמה או הונפקה לציבור. לקיורליף אין חובות לסיטוס כיום”.

חברת קיורליף פעילה בעקיפין גם בישראל. באפריל 2021 היא רכשה את החברה הפורטוגלית אמק (Emmac), בעלת חברת טרה ורדה (Terra Verde), ששיווקה את מוצריה ב-2020 בישראל דרך חברת בזלת, והחל משנת 2021 דרך חברת בול פארמה.

למגזין קנאביס נודע עוד כי אברמוביץ’ התעניין בעבר גם בהשקעה בחברת הקנאביס הישראלית הוותיקה תיקון עולם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר