מגלגל...

פייק ניוז: קנאביס הורג קורונה?

פייק ניוז: תמונת כתבה מזויפת מאתר YNET מטעה רבים לחשוב שרכיבים בקנאביס הצליחו לכאורה להרוג נגיפי קורונה. פרופ' משולם מבהיר: "אני לא מאמין שקנבינואידים הם רכיבים אנטי-ויראליים".

קנאביס מרפא קורונה? פייק ניוז
קנאביס הורג קורונה? פייק ניוז

תמונת צילום-מסך של כתבה מאתר Ynet כביכול, מסתובבת ברשתות מזה כ-24 שעות, מובילה להפצת שמועות, ומטעה את הציבור לחשוב שקנאביס רפואי או רכיב בו (THC) עשויים להיות תרופה לנגיף קורונה. מדובר בחדשות כזב, פייק ניוז.

בתמונת הכתבה המזויפת שכותרתה “מומחים: עישון קנאביס הורג את נגיף הקורונה” נכתב כי “בפרסום בחדשות CNN גילו חוקרים מארה”ב שבדיקה שבוצעה בקרב אנשים שהיו בקרבת אדם אשר נשא את הנגיף (מצאה כי הם) לא נדבקו בשל הימצאות THC ברמה גבוהה בדם”.

כבר לפי מבנה הטקסט, השגיאות התחביריות, הפיסוק השגוי והתוכן המבלבל, אפשר בקלות להבין שמדובר בזיוף – מה שלא מונע מאנשים להפיץ את השמועה שמצליחה להטעות רבים. חלק מהם פנו אל מערכת מגזין קנאביס בבקשה לבדוק את הנושא. וידאנו מול גורמים ב-Ynet כי אכן מדובר בזיוף.

במקביל, לאור השמועות, פנה פעיל הלגליזציה הותיק שלומי סנדק אל אחד ממומחי הקנאביס הגדולים בעולם, פרופ’ רפאל משולם, בשאלה “האם שווה לבדוק כיצד מגיב וירוס קורונה ל-THC”.

תשובת פרופ’ משולם: “אני לא מאמין שקנבינואידים הם רכיבים אנטי-ויראליים אבל שווה לנסות לשכנע וירולוג מומחה שיבדוק זאת”.

במקביל פנה אל פרופ’ לומיר האנוש, גם הוא ממומחי הקנאביס הגדולים בעולם. לדברי פרופ’ האנוש, שבעצמו נמצא ביום השישי לבידוד בעקבות הימצאות הנגיף, “מצאנו בעבר שמיצוי של קנאביס (שלא עבר דה-קרבוקסילציה) הצליח להרוג וירוס הרפס ווירוס זוסטר”. עוד ציין כי “לא שמעתי משהו לגבי קורונה, אבל אפשר לנסות”.

גם זה בטח יעניין אותך

השערה אחרת שמגיעה מרופא אומרת שקנבינואידים אינם אנטי-וירליים, אך שייתכן שטרפנים, רכיבים שנמצאים בקנאביס אך גם בצמחים אחרים, עשויים להיות אנטי-ויראליים, כך על פי מחקרים.

לדברי סנדק בשיחה עם מגזין קנאביס “אני חושב שרק בגלל שקנאביס הפתיע כל כך הרבה פעמים עד כה עם מקרים של סרטן, פרקינסון, טורט, שווה לבדוק אותו גם מול הקורונה”. עוד הוסיף כי היה רוצה לנסות לגייס חולי קורונה שיסכימו לקבל טיפול בשמן RSO (שמן קנאביס מרוכז עתיר THC). “אם זה עזר לאיידס ולסרטן אולי זה יעזור גם לקורונה,” הוא אומר.

כאמור, על אף השמועות והתהיות – נכון לעתה מדובר בפייק ניוז. אין כל הוכחה או סיבה להאמין שקנאביס מרפא או מונע קורונה ואפשר להפסיק לשתף את התמונה המזויפת המתדמה להיות מאתר Ynet.

עדכון: בדקנו כיצד קנאביס משפיע על וירוסים כמו קורונה, ומי מפיץ את השמועות – כל הממצאים כאן.

ההתייחסות היחידה בינתיים של משרד הבריאות למשבר הקורונה בהקשר לקנאביס היה המלצה שלא להעביר ג’וינטים מאחד לשני מחשש להידבקות בקורונה.

במקביל חברות הקנאביס הישראליות מתכוננות להתפשטות נגיף הקורונה ומבהירות: “לא נפקיר את המטופלים”. בכוונתן לבצע משלוחי קנאביס למטופלים גם אם יימצאו בבידוד, כל הפרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר