מומחה מסביר: האם קנאביס ממכר או לא

המומחה הישראלי להתמכרויות ד”ר שאולי לב-רן, מסביר האם ואיך קנאביס הוא ממכר בשיחה על התמכרויות בפודקאסט בריאות חדש. “כן חומר ממכר, אבל לא יותר מהרבה חומרים אחרים,” הוא קובע.

התשובה לשאלה ‘האם מריחואנה ממכרת או לא’ היא שנויה במחלוקת ללא ספק וטיעונים של כן ולא ניתן למצוא על כל הספקטרום. יש שיגידו שהיא לא ממכרת בכלל, יש שיאמרו שגם אם כן אז בודאי פחות מהתמכרויות נפוצות אחרות, יש שיטענו שהיא כן ממכרת אבל רק בשימוש קבוע וכן, יש גם מי שחושב שהיא ממכרת כבר מהנגיעה הראשונה.

ד”ר שאולי לב-רן, מומחה ישראלי בנושא התמכרויות, כבר התייחס לא אחת לנושא השימוש בקנאביס. הוא תומך באי הפללה של צרכני קנאביס או סמים בכלל ותומך בגישה טיפולית. “אין חברה שאין בה סמים,” הוא חוזר ואומר.

השבוע התארח ד”ר לב-רן בפודקאסט הבריאות Doctalk בהנחיית מאיה רונן והילה קורח, בו הקדיש מספר דקות מתוך הראיון הארוך גם לנושא ההתמכרות לקנאביס – כן לא כמה ואיך.

האם קנאביס ממכר?

“כן זה חומר ממכר, אבל כמעט כמו כל חומר אחר שגורם להפרשת דופמין במערכת התגמול,”אמר. “אבל ביחס להרבה סמים אחרים – זה באחוזים יותר נמוכים”.

“כשביקשו ממומחה לדרג את הסיכון של חומרים שונים בצריכה, נמצא שקנאביס היה במקום נמוך יחסית לחומרים אחרים כמו אלכוהול, דבק מגע וחומרים נפוצים אחרים,” סיפר. “מצד אחד יש נזק יחסי נמוך, מצד שני אנחנו דואגים ממגמה של יותר שמעשנים בגיל צעיר מדי – זה עלול לגרום סיכון אז ההמלצה היא לדחות את השימוש כמה שמאוחר יותר.”

בגיל צעיר המוח עוד לא בשל, לכן אנחנו עושים שטויות. אם אתה תפעיל את מערכת התגמול בגיל 14-15, זה יהיה קשה יותר לחזור מזה בגיל מאוחר יותר, אז המסר צריך להיות ‘תדחו תדחו תדחו’. בעיה נוספת היא לקבוצות סיכון שיש להם הפרעות פסיכוטיות במשפחה בקרה מדרגה ראשונה, אז כדאי לא לגעת.”

כמה אנשים מתמכרים לקנאביס?

לדבריו של ד”ר לב-רן מתוך צרכני הקנאביס המזדמנים כ-10% מתמכרים בעוד 90% לא מתמכרים ומתוך צרכני הקנאביס הקבועים 50% מתמכרים. “אותי תמיד מפתיע שמתוך אלו שכן מעשנים יום-יום, יש 50% שלא מתמכרים,” הוא אומר.

“מצד אחד יש לשים לב לכך, ומצד שני יש חומרים הרבה יותר ממכרים כמו אלכוהול וניקוטין,” אמר. “השיח סביב הקנאביס נפיץ משני הכיוונים וחבל, כי מצטבר לנו מספיק מידע כדי שהשיח יהיה קצת יותר מדעי ופחות פופוליסטי”.

“זה נושא שלא משנה מה תכתוב ייכנסו בך,” הוא אומר. “אם אתה כותב שעישון קנאביס בגיל מוקדם מדי עלול לפגוע בהתפתחות המוח, הטוקבקיסטים יהפכו אותך לפוריטן אנטי-ליברל, ואני לא. אבל אם תפרסם שהקשר בין גראס לדיכאון הוא שאנשים דיכאוניים נוטים יותר לעשן גראס ולא שמעשנים נוטים יותר להיכנס לדיכאון, יגידו שאתה מעודד שימוש בסמים.”

להאזנה לקטע המלא לחצו כאן.

והנה קטע מעניין נוסף שמסביר בפשטות מה הגורם להתמכרות – האם זה החומר, או אולי הסביבה? (מתוך הרצאת TED: ‘תשכחו מכל מה שידעתם על התמכרות’).

חדשות