טוען...

האם קנאביס כשר לפסח?

האם מותר לעשן מריחואנה או חשיש בפסח? האם זרעי המפ כשרים למאכל בפסח? יצאנו לבדוק.

השאלה האם קנאביס כשר לפסח עולה שוב ושוב בכל שנה לקראת החג. “אם מעשנים את זה אז אין כאן בעיה בכלל,” אומר הרב חגי בר גיורא, מנהל מח’ מטבחיים, מאפיות, חרושת, גני ארועים וקייטרינג ברבנות הראשית לישראל.

הרב בר גיורא
הרב בר גיורא

עם זאת, קנאביס וזרעיו, בדומה לתירס, מוגדרים כ’קטניות’ ולכן אינם כשרים למאכל בפסח אלא לאוכלי קטניות בלבד. איסור קטניות בפסח הוא איסור הנספח לאיסור אכילת חמץ בחג הפסח, וכולל איסור על אכילת אורז וכן מיני קטניות שונים, כגון שעועית, סויה, פול, עדשים, אפונה וחומוס. במנהג זה נכלל גם התירס‏ השייך על פי הסיווג הבוטני לקבוצת הדגנים. האיסור נהוג בעיקר בקהילות אשכנז ובאופן חלקי, גם בחלק מקהילות צפון אפריקה (בעיקר במרוקו), וגבולותיו המדויקים נתונים במחלוקת ובשוני כתלות במנהגים שונים. מקובל כי הגדרת הקטניות לצורך האיסור אינה זהה להגדרה הבוטנית של משפחת הקטניות.

“ההגדרה ההלכתית לקטניה שונה מזו הבוטנית,” מספר הרב בר גיורא. “לפי היהדות, כל הגרגרים הנאכלים, חוץ מחמשת מיני דגן נחשבים לקטניות. חמשת הדגנים שמחמיצים ולכן אינם כשרים לפסח הם: חיטה, שעורה, שיבולת שועל, כוסמין ושיפון, שאר הגרגרים הנאכלים הם למעשה קטניות. אורז, למשל, מבחינה בוטנית הוא דגן אך מבחינה הלכתית הוא קטניה מאחר ואינו מחמיץ”.

הג’רוזלם פוסט“, העיתון הישראלי באנגלית, יצא בשנת 2007 לבדוק את השאלה האם קנאביס כשר לפסח והאם מותר לאכול את זרעיו, זרעי ההמפ, הנחשבים למזון בריאות אולטימטיבי. מתוך עשרות רבנים שנתבקשו להתייחס לנושא, אף לא אחד הציע הסבר חד-משמעי ברור בנוגע לשאלה האם מריחואנה, חשיש, המפ ושאר תוצרי הקנאביס כשרים לפסח. “בסופו של דבר ההחלטה האם להכשיר את הקנאביס לפסח נתונה לכל רב בעצמו,” סיפר הרבה דניאל כהן. “אם הרב מחליט שהזרעים ניתנים למאכל בפסח, אז המפ – וכך גם מריחואנה, חשיש ושאר התוצרים – ייחשבו ככשרים לפסח.”

מצה לפסח

עד כמה בכלל רלוונטית סוגיית הכשרות למעשן הממוצע? מסתבר שרלוונטית למדי. על פי נתונים שהעביר פרופ’ גיורא רהב מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ת”א עולה כי בסקר שנערך בקרב הגילאים 40-18, 1.5% מהמשתתפים אשר תארו את עצמם כדתיים או דתיים מאוד ציינו כי השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה. בקרב המתארים את משפחתם כמקפידה על כללי המסורת הגיע אחוז זה לכ-3.5%. 8.2% הגדירו עצמם כלא דתיים והעידו כי עישנו בשנה האחרונה, אחוז דומה נמצא בקרב מי ששומרים בביתם על כללים בודדים. האחוזים עלו אצל אלו שהגדירו עצמם כחילונים לחלוטין – 15.9%.

ראו עוד: הגדאנג’ה – הגדת פסח לסטלנים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר