האם קנאביס הוא תרופה? / צח קליין

מאז שנכנסה יעל גרמן לתפקידה כשרת הבריאות, היא וצוות המשרד נוהגים לחזור על הטענה כי “קנאביס הוא לא תרופה”. צודקים? טועים? צח קליין, חוקר קנאביס מאוניברסיטת ת”א, מסביר.

מאת: צח קליין

צח קליין
צח קליין

האם קנאביס הוא תרופה? זה מאד תלוי איך מגדירים תרופה.

אם מגדירים תרופה כ”חומר שיוצר ע”י חברת תרופות וקיבל תווית של תרופה”, אז קנאביס הוא לא תרופה.

הגדרה אחרת של תרופה היא “תכשיר המכיל חומר כימי פעיל, המשפיע על התא החי ומשנה את פעילותו.”

החומר הפעיל יכול להיות ממקור טבעי או סינתטי. בנוסף לחומר הפעיל, תרופה יכולה להכיל גם חומרים נוספים בהתאם לאופן ולצורה שבה היא ניתנת (לדוגמה – טבליות, קפסולות, סירופים, נרות ועוד).

משום שכמעט כל חומר יכול לשנות את התפקוד של התא במינון גבוה, חומר מסוים ייחשב לתרופה רק אם הוא “יכול להשפיע גם במינון נמוך”. לפי ההגדרה הזאת – קנאביס הוא בהחלט תרופה.

בשתי ההגדרות לא הוזכר ריפוי או השפעה מטיבה על מי שלוקח את התרופה, אבל זה הרי ברור שלוקחים תרופה למטרה של ריפוי או לפחות הקלה בסימפטומים.

גם כאן הקנאביס עונה על הגדרת ה”תרופה”.

אז למה במשרד הבריאות טוענים ש”קנאביס אינו תרופה”?

הרי זה לא טיעון לוגי. זוהי הכרזה, ואפשר להוסיף שהיא גם חסרת אחריות.

למה נותנים לאלפי חולים בישראל להשתמש בקנאביס בהמלצה של רופא מומחה ובאישור משרד הבריאות אם זו לא תרופה? לאיזו מטרה מאפשרים לחולים להשתמש בחומר שמוגדר (ע”י הרשויות) כסם מסוכן ואין בו תועלת רפואית? איך מסבירים את העובדה שקנאביס עוזר נגד כאבים, יעיל נגד בחילות, משרה שינה, מעורר תיאבון, משחרר ספסטיות (התכווצויות), משפר את ההרגשה הכללית, מוריד לחץ דם, מפחית רעידות, ופועל על קולטנים ספציפיים שנמצאים בגוף?

האם זה לא מתאים להגדרה של תרופה?

קנאביס הוא תרופה

אולי במשרד הבריאות רוצים לומר “אנחנו לא יודעים איך להשתמש בקנאביס כתרופה כי לא למדנו את זה”. ועוד אולי הם רוצים להגיד ש”קנאביס בצורתו הטבעית הוא אינו מדוד, ואנחנו יודעים לרשום רק חומרים שנמדדו בקפדנות”. אולי. זה גם אחד הדברים שנטענו השבוע בפגישת הרופאים עם שרת הבריאות.

אם כן, אז אפשר ללמוד. אפשר לקרוא במחקרים המדעיים שפורסמו מאז שנת 1964, אז גילו החוקרים הישראלים גאוני ומשולם את החומר הפעיל בקנאביס. אפשר גם לקרוא רק את המחקרים שפורסמו מאז 1988, אז גילו חוקרים (דה ויין והאולט) את הקולטן הספציפי שאותו מפעיל ה- THC, אותו חומר פעיל בקנאביס שגילו גאוני ומשולם. אפשר גם לדלג הלאה ולקרוא רק את מה שהתפרסם מאז שנת 1992, אז גילו החוקרים במעבדה של פרופ’ משולם, באוניברסיטה העברית בירושלים, את החומר הקנבינואידי (על שם הקנאביס!) שהגוף שלנו מייצר (הוא אפילו נמצא בכמויות גדולות בחלב אם!) ויש לו פעילות רבה וחשובה. למעשה הם גילו שיש לנו בגוף מערכת קנבינואידית (על שם הצמח!) שתפקידיה הם הגנתיים ביסודם. ולפעמים המערכת הזאת לא עובדת כמו שצריך ואם מוסיפים לה קנבינואידים, THC למשל, היא חוזרת לפעילות תקינה.

ואם רוצים להעמיק עוד, אז אפשר לשאול גם למה בכלל קנאביס מוגדר כסם מסוכן שאין בו תועלת רפואית? על סמך אילו מחקרים?

וככל שנחפש מחקרים כאלה, שהובילו כביכול להחלטה שקנאביס הוא סם מסוכן ללא כל תועלת רפואית (1961, בוועדה מיוחדת של האו”ם) – לא נמצא. כי לא היו כאלה.

וזאת עובדה.

כדורים - תרופות מרשם
זה כן תרופה?

הקנאביס הוכרז כסם מסוכן ללא כל תועלת רפואית על אף התנגדותם הנחרצת של איגודי רופאים, חוקרים ומדענים. הוא הוכרז ככזה ע”י פוליטיקאים כהחלטה פוליטית ותו לא.

אפשר לשאול בתמימות “איך זה יכול להיות? סתם כך החליטו להכפיש את הקנאביס? בוודאי יש לזה סיבה הגיונית”. אז באותה נשימה ובאותה תמימות ניתן לשאול שאלה דומה על איך יכול להיות שמדינה תרבותית מחליטה לרצוח חלק מאזרחי המדינה רק בשל היותם שייכים לדת מסוימת? לא חסרות דוגמאות כאלה לצערנו.

כן. ההכרזה על קנאביס כסם מסוכן נבעה ממניעים שאינם קשורים לתועלת הרפואית שיש בו. פשוט ועצוב.

מאז ההחלטה עברו הרבה שנים והתרגלנו כבר לחשוב כך, שקנאביס הוא מסוכן, וזאת למרות שהמחקרים המדעיים הוכיחו שקנאביס בצורתו הטבעית כמעט ואין בו סכנה. הוא כלל לא רעיל ואם עושים בו שימוש למטרות רפואיות יש בו תועלות רבות.

סטיבקס
סטיבקס של GW – מדוע זה כן תרופה?

כמעט ושכחתי. “סאטיבקס” דווקא כן מוגדרת כתרופה רשומה במספר מדינות באירופה, בקנדה וגם כאן בישראל.

מה זה סאטיבקס? זה מיצוי של צמח הקנאביס (נקרא סאטיבקס מתוך השם קנאביס סאטיבה. סאטיבה – סאטיבקס). מיצוי הקנאביס הזה מיוצר באנגליה ע”י חברת תרופות ומשווק כתרסיס. רק בגלל שהוא מדוד, הוא מוכר כתרופה. המהות של הסאטיבקס ותכונותיה זהות לאלו של הקנאביס.

ולשאלה שבכותרת: כן, קנאביס זה תרופה. תרופה טובה מאד. אמנם היא לא מדודה כשהיא מגיעה בצורה של פרחים, אבל זה לא מוריד מהיותה תרופה. יש לדעת איך להשתמש בתרופה הזאת. וחשוב לזכור שהתועלת של השימוש בקנאביס היא גדולה מאד.

הכותב, צח קליין, הוא חוקר קנאביס באוניברסיטת תל אביב ויש לו גם אתר חדש ומעניין: kleinzach.com

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר