פייק ניוז: הקופישופ הראשון בישראל (חדשות 12)

כתב חדשות 12 מתן חביליו מדווח על "הקופישופ הראשון בישראל שנפתח היום", על אף שלא מדובר בקופישופ, הוא לא נפתח היום - ויותר מהכל הוא לא חוקי ועלול לסכן מטופלי קנאביס רפואי.

והשבוע בפינת הפייק-ניוז: כתב חדשות 12 מתן חביליו מפרסם באתר “מאקו” ולאחר מכן גם בתכנית “מהדורה ראשונה” בטלוויזיה, כותרת מרגשת לפיה ממש היום (ה’) נרשמה היסטוריה: הקופי-שופ הראשון בישראל נפתח.

הקופישופ הראשון בישראל?
הקופישופ הראשון בישראל? לא ממש (הכותרת באתר “מאקו” מהיום)

האמת היא שכלל לא מדובר בקופי-שופ, שהוא לא נפתח היום, ושהוא גם לא הראשון שעושה את מה שמנסה לעשות עמית מורנו, המצוטט בכתבה כבעלי היוזמה, מה שלא מנע מהכתב חביליו לעלות גם בשידור בטלוויזיה תחת הכותרת “אמסטרדם בבאר שבע”.

לא היתה כל סיבה להתייחס לדיווח זה אלמלא עשרות אלפי קוראים שנחשפו לידיעה, והעובדה החשובה לפיה מהלך כמו זה שעמית מורנו מתכנן, או חולם עליו, עשוי להוביל לביטול רישיונות הקנאביס הרפואי של מטופלים חולים, או גרוע מכך להפללתם.

משום מה אתר “מאקו” וחדשות 12 מפרסמים ללא בדיקה את דבריו של מורנו, שטוען כי “הכול חוקי”, על אף שהנוהל הרשמי של משרד הבריאות לצריכת קנאביס מחוץ לבית על ידי מטופלים מתיר צריכה בשמן או אידוי בלבד, לא בעישון, וללא נוכחות אחרים.

האמת, כפי שמבין מי שלא מסתפק בכותרת הרועשת ונכנס לעיין בידיעה, היא שמדובר ביוזמה לא מקורית, להקמת בית קפה שיכלול מתחם עישון קנאביס למטופלי קנאביס רפואי בלבד.

הקופישופ הראשון בישראל?
כך לכאורה נראה “הקופישופ הראשון בישראל”, מתוך כתבת חדשות 12 באתר מאקו

כמובן שבניגוד למה שמוגדר כ”קופישופ”, כפי שמכירים כל מי שביקרו באמסטרדם, במקום החדש לא ניתן יהיה לרכוש קנאביס, אלא, לכאורה, לעשן אותו בלבד על ידי מטופלים ברישיון – על אף שכאמור הדבר אסור על פי חוק.

גם זה בטח יעניין אותך

עוד לטענת מורנו, שלא מזוהה בשמו המלא ונטען כי הוא ממנהלי קבוצת “לגליזציה עכשיו” שאינה מוכרת על ידי ארגוני הלגליזציה ככל שבדקנו, בית הקפה שהוא מתכוון לפתוח “זו הדרך להגיע ללגליזציה”.

בניגוד לכותרת המדווחת על פתיחת הקופישופ כבר “היום”, עמית מורנו מתכוון להקים את המקום בעתיד, או כמו שהוא מתאר זאת במילותיו בכתבה “אנחנו בלי תקציב ואנחנו מבקשים מי שיכול שיעזור לנו להקים את זה – יש היענות גדולה”. התמונה של המקום, שצורפה לכתבה, מעידה גם היא על אמיתות הדברים.

יש לציין כי כבר ישנם כיום מועדונים שכאלה שמאפשרים למטופלים לצרוך קנאביס רפואי שהם מביאים מביתם, כך שגם אם היה מדובר במקרה שכזה הרי שהוא לא מקורי. ככל הנראה היזם תפס בידיו כתב לא מנוסה ולא יסודי שנפל לכאורה בפח.

בשיחה עם מגזין קנאביס מודה הכתב, מתן חביליו, כי הוא לא בדק את הפרטים לעומק, לא שוחח בנושא עם משרד הבריאות, וכן כי לדבריו ארגון “לגליזציה עכשיו” של מורנו נפתח ממש לאחרונה. עוד לדברי חביליו מורנו טוען שזה כן חוקי לעשן קנאביס רפואי מחוץ לבית למרות הנוהל של משרד הבריאות שאוסר זאת, וכי המקום כן כבר נפתח וזמין נכון להיום.

ממשרד הבריאות הבהירו בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי הנוהל הרשמי לא שונה או עודכן בשום צורה, ולפיכך הוא עדיין אוסר על מטופלים לעשן קנאביס רפואי מחוץ לבית וכן אוסר על צריכת קנאביס רפואי בנוכחות אדם אחר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר