טוען...

האם צרכני קנאביס מנועים מלקבל ויזה לארה”ב?

התנאים לקבלת ויזה לארה"ב נוקשים למדי ומי שיודה כי השתמש או משתמש בקנאביס עלול להידחות מקבלת אשרה. לטענת גורמים שונים הקונסוליה האמריקאית אף מחזיקה במידע אודות ישראלים שקיבלו קנס על שימוש עצמי בקנאביס, שמשמעותו בפועל הודאה בעבירת סמים.

בכתבה שפורסמה בשבוע שעבר באתר ווינט וכותרתה “אי-הפללה על שימוש בקנאביס? תשכחו מויזה לארה”ב”, מסביר הכתב, איתמר אייכנר, כי לא רק מי שהורשע בעבירות סמים, אלא גם מי שקיבל קנס בלבד בגין שימוש עצמי בקנאביס, חסום לכאורה מפני קבלת ויזה לארה”ב או נמצא בסכנת גירוש או מעצר אם מגיע אל מעבר הגבול.

הסיבה לכך היא סעיף בחוק הקנסות החדש שנכנס לתוקף ב-1 באפריל 2019 ולפיו מי שמשלם קנס בגין שימוש עצמי בקנאביס מודה למעשה בעבירת שימוש בסמים. לטענת אייכנר נתונים על ישראלים שנקנסו מועברים לכאורה מהרשויות אל הקונסוליה האמריקאית, שמצליבה אותם מול תשובות שנותן מבקש הויזה בשאלון בקשת האשרה.

“המידע לגבי היסטוריית השימוש של מבקש האשרה בסמים נחשף בפני הקונסול לראשונה בטופס בקשת האשרה שבו מופיעות שלוש שאלות הקשורות להרשעה, מעצר, שימוש והתמכרות לסמים ובשלב שני מצליב הקונסול את התשובות עם מידע שקיבל מהרשויות בישראל,” נקבע בכתבה.

אך מבדיקת מגזין קנאביס מול המשרד לבטחון פנים והמשטרה טוענים שני הגופים כי הטענה אינה נכונה וכי מאגר הקנסות ופרטי הרשומים בו אינם מועברים בשום אופן לידי הקונסוליה.

מהמשטרה נמסר בתשובה לפנייתנו כי “המאגר ופרטי הנקנסים אינם חשופים בפני הקונסול או כל רשות ממלכתית אחרת וזאת על פי הוראות פרק ד׳ לחוק הגנת הפרטיות והוראות חוק המרשם הפלילי; לא ימסר מידע מהמרשם המשטרתי המיוחד אלא לגורמים המצויינים בחוק. הקונסול אינו נמנה עם גורמים אלו.”

פנינו בעניין זה גם לעו”ד צבי קן-תור, המצוטט בכתבתו של אייכנר, שבתשובה מבהיר כי בניגוד למה שאולי מובן בכתבה בווינט, כאילו הרשויות מעבירות את המידע לקונסוליה, הוא לא טען שהמידע מועבר מהרשויות אלא שלמיטב ניסיונו ולאמונתו יש בידי הקונסוליה מידע כזה שהגיע ממקורות שאינם ידועים, גם אם אינם מקורות רשמיים.

מלשכת המסחר ישראל-ארה”ב נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “רשויות ההגירה בארה”ב מתייחסות בחומרה רבה לעבירות סמים, ולקונסול קיים שיקול דעת נרחב באם להעניק אשרה למבקש שגיליונו הוכתם בנסיבות כאלו. קיים פער בלתי ניתן לגישור בין החקיקה המתירה במדינות שונות ובין העמדה של הממשל הפדרלי. הניסיון השוטף שלנו מראה שלשגרירות ארה”ב יש מידע רב על מבקשי האשרה”.

כך או כך, בשורה התחתונה חשוב לדעת שמי שיבקש ויזה לארה”ב ויודה בשלב השאלון כי הוא השתמש או משתמש בקנאביס, עלול להידחות מקבלת אשרה. מי שיכחיש שימוש בקנאביס אך מידע אודות עברו בעניין זה יגיע לידי הקונסוליה האמריקאית בדרך זו או אחרת עלול להידחות גם כן ואף עלולה להישלל כניסתו לארה”ב לכל החיים. עם זאת, כאמור, הרשויות אינן מעבירות מידע זה לטענתן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר