מגלגל...

צרכני קנאביס מחלימים מקורונה מהר יותר? מחקר ראשוני מצא שכן

אמנם מדובר במדגם קטן יחסית, אבל התוצאות של מחקר חדש שנערך בארה"ב מעניינות בהחלט: צרכני קנאביס נפגעו פחות מקורונה והחלימו ממנה מהר יותר

מאז פרוץ מגפת הקורונה, התפרסמו כמה מחקרים ראשוניים על שימוש בקנאביס או ברכיבים שלו להקלה על תסמיני המחלה, שהבולט בהם הוא מחקר ישראלי שנערך במכון וולקני ופורסם בכתב העת המדעי הנחשב Scientific Reports, בו נמצא בין היתר כי לקנבינואידים בקנאביס יש השפעה אנטי-דלקתית, אך כשמדובר בקורונה, זה עשוי להיות דבר טוב או רע – תלוי באיזה שלב המחלה נמצאת.

בשלב הראשון של מחלת הקורונה, שמכונה “השלב הויראלי”, הנגיף מתחיל להתפשט בגוף, והטיפול הרפואי מתמקד בחיזוק מערכת החיסון כך שתוכל להילחם בנגיף ולמנוע ממנו להתפשט ככל הניתן. אצל חלק מהחולים, המחלה מחמירה ומגיעה לשלב השני שלה שמכונה שלב “סערת הציטוקינים”. בשלב הזה, הסכנה לחולה נשקפת לא מהנגיף עצמו, אלא מתגובת הנגד של מערכת החיסון כלפיו, שמשתמשת בנשק העיקרי שלה, דלקת, כדי לנסות להרוג את נגיף הקורונה שהתיישב בריאות.

במקרים כאלה, התגובה של מערכת החיסון לנגיף גורמת לדלקת חריפה בריאות שעשויה להוביל לכשל נשימתי, סיבת המוות הנפוצה ביותר אצל חולי קורונה. בשלב הזה של המחלה יש צורך דווקא לדכא את המערכת החיסונית, ולא לחזק אותה – ולפי המחקר של מכון וולקני, זה בדיוק מה שרכיבים מסוימים בקנאביס, וספציפית שילוב של CBD, CBG, ו-THCV, עשויים לעשות. מנגד, נמצא כי קנבינואידים אחרים עשויים דווקא לחזק את התגובה החיסונית של הגוף, כך שהקשר בין קנאביס לקורונה נותר לא ברור ונדרש עוד מחקר רב בנושא.

מחקר חדש: האם צרכני קנאביס מחלימים מהר יותר מקורונה?

כעת מתפרסמות תוצאות של מחקר חדש מארה”ב, שניסה לבחון האם יש הבדל בחומרת המחלה ובזמן ההתאוששות ממנה בין חולי קורונה שצורכים קנאביס לכאלו שאינם צורכים קנאביס. המחקר נערך על ידי חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג’לס, ופורסם בחודש שעבר בכתב העת Journal of Cannabis Research.

החוקרים ניתחו נתוני אשפוז של 1,831 חולי קורונה שהגיעו לשני בתי חולים בדרום קליפורניה. מתוך חולי הקורונה שנבדקו במחקר, 69 דיווחו על שימוש בקנאביס בחודש האחרון, והחוקרים ערכו השוואה ביניהם לבין שאר החולים במגוון פרמטרים רפואיים. מדובר במדגם יחסית קטן, כך שקשה להסיק ממנו מסקנות, אך התוצאות בהחלט מעניינות.

על מנת להשוות בין חולי הקורונה שצורכים קנאביס לאלו שאינם, החוקרים ביצעו בקרה על משתנים אחרים שעשויים להסביר את ההבדלים בין הקבוצות, כמו פערי גיל ומחלות רקע. כך לדוגמא, הם מצאו כי צרכני הקנאביס במדגם היו בממוצע צעירים יותר מהחולים שאינם צרכני קנאביס, וסבלו פחות מסוכרת. כמו כן, שיעור עישון הטבק בקרב צרכני הקנאביס במדגם היה גבוה פי 5 לעומת החולים האחרים. משתנים נוספים שנבדקו כללו משקל, מגדר, מוצא אתני, וכל מחלת רקע שעשויה להשפיע על חומרת מחלת הקורונה.

כל ההבדלים הללו בין שתי הקבוצות נלקחו בחשבון על ידי החוקרים, שביצעו את ההתאמות הסטטיסטיות הדרושות כדי למנוע מהן להשפיע על ההשוואה. לאחר מכן, הם ניתחו והשוו את נתוני האשפוז של שתי קבוצות חולי הקורונה במגוון פרמטרים, בין היתר:

  1. דירוג לפי מדד חומרת הקורונה הרשמי של מכון הבריאות הלאומי (NIH) שניתן לחולה בבית החולים.
  2. משך האישפוז בבית החולים.
  3. טיפול תרופתי שניתן לחולה בבית החולים.
  4. מדדי דלקת שונים כפי שנמדדו בבדיקות הדם של החולה באשפוז ובשחרור.

תוצאות המחקר: צרכני קנאביס החלימו מהר יותר מקורונה

מההשוואה שערכו החוקרים עלו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין חולי הקורונה שצורכים קנאביס לאלו שאינם. צרכני הקנאביס שאושפזו עם קורונה דורגו בממוצע נמוך יותר ע”י צוות בית החולים במדד חומרת הקורונה של מכון הבריאות הלאומי (דירוג חומרה 5.1 לעומת 6 אצל החולים האחרים), משך האשפוז שלהם היה קצר יותר (4 ימים בממוצע בהשוואה ל-6 ימים אצל החולים האחרים), פחות מהם נדרשו לקבל במהלך האשפוז בבית החולים תרופות מסוג סטרואידים (39.1% לעומת 59%), אנטיביוטיקה (49.3% לעומת 66.6%) ותרופת הקורונה רמדסיביר (26.1% לעומת 55.5%).

בנוסף, צרכני הקנאביס נבדלו גם במדד נוסף שמעיד על חומרת מחלת הקורונה: מדד דלקתיות בדם. אצל חולי הקורונה צרכני הקנאביס, מדד הדלקת CRP היה בממוצע נמוך משמעותית (3.7 מ”ג/ליטר לעומת 7.6 מ”ג/ליטר אצל החולים האחרים), כמו גם מדד הדלקת Ferritin (ממוצע 282 ug/ליטר אצל צרכני הקנאביס לעומת 622 ug/ליטר אצל החולים האחרים), ומדד הדלקת D-dimer (ממוצע 468 לעומת 1,140).

מדדצרכני קנאביסשאר החולים
מדד NIH לחומרת קורונה – ממוצע5.16
משך האישפוז (בימים) – ממוצע46
שיעור החולים שנדרשו לקבל סטרואידים39.1%59%
שיעור החולים שנדרשו לקבל את התרופה האנטי-ויראלית רמדסיביר26.1%55.5%
שיעור החולים שנדרשו לקבל אנטיביוטיקה49.3%66.6%
מדד דלקת CRP – ממוצע (מ”ג/ליטר)3.77.6
מדד דלקת Ferritin – ממוצע (ug/ליטר)282622
מדד דלקת D-dimer – ממוצע (נ”ג/מ”ל)4681140
שיעור החולים שנזקקו למסכת חמצן50.7%84%
שיעור החולים שנזקקו להנשמה מלאכותית מכנית5.8%16.6%
שיעור החולים שנזקקו לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ11.6%30.8%
השוואה בין נתוני האשפוז של חולי קורונה שצורכים קנאביס לכאלו שאינם (מקור: Journal of Cannabis Research, אוגוסט 2022)

בנוסף, נמצאו הבדלים לטובת קבוצת צרכני הקנאביס גם במדדים נוספים לחומרת מחלת הקורונה, כמו שיעור החולים שנזקקו למסכת חמצן (50.7% לעומת 84%), שיעור החולים שנזקקו להנשמה מלאכותית מכנית (5.8% לעומת 16.6%), ושיעור החולים שנזקקו לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ (11.6% לעומת 30.8%).

כאמור, מדובר במחקר מתאמי קטן יחסית שנערך על נתונים שהתקבלו משני בתי חולים בקליפורניה, כך שקשה להסיק ממנו מסקנות, אך החוקרים מקווים כי מדובר בצעד ראשון לקראת מחקרי המשך גדולים יותר שיבחנו האם אכן יש קשר בין שימוש בקנאביס לחומרת מחלת הקורונה אצל החולים בה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר