האם עישון ג’וינט עם חברים מסכן בהידבקות בסלמונלה?

לא רק חומוס פג תוקף וביצים מקולקלות: פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, מספר כי בעבר היתה התפשטות של חיידק הסלמונלה בגלל אנשים שעישנו ביחד קנאביס.

משרד הבריאות מדווח על עלייה חדה בתופעת ההידבקות והתחלואה בסלמונלה בישראל והערב בראיון לתכנית ‘שש כלכלי’ של תאגיד השידור ‘כאן’ פירט המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו את הסיבות להתפשטות החיידק.

בעוד שרבים שמעו כבר שביצים מקולקלות או חומוס פג תוקף עלול לכלול חיידק סלמונלה, פרופ’ גרוטו סיפק סיבה נוספת שעלולה לגרום להתפשטות – עישון ג’וינט עם חברים.

“פעם בשנתיים יש גל כזה של תחלואת סלמונלה וזה כנראה משהו שבא בגלים. כל שנתיים זה מזכיר מחדש שזה איתנו,” אמר פרופ’ גרוטו. “המחלה עצמה היא מחלה קלה שחולפת מעצמה ללא טיפול, לעתים יש שלשולים, הקאות.”

יחד עם זאת הזהיר גרוטו כי “יש אנשים מסויימים עם רגישות מסוימת ועם קושי במערכת החיסונית שאצלם זה עלול להסתבך” אך הבהיר כי “רק לעתים נדירות רואים מקרי תמותה”.

כשנשאל איך המחלה מתפשטת השיב פרופ’ גרוטו כי “סלמונלה זה חיידק שמאוד נפוץ בטבע, בקרב בעלי חיים, נמצא על פירות, ירקות וצמחים וגם בני אדם” וכי “ההתפשטות יכולה להיות בכל אחת מהדרכים האלה, בגלל ירקות, פירות או תבלינים, יש מקרים שנדבקים מביצים, עופות או בשר – וגם מאדם לאדם למשל בבתי ספר”.

את הדוגמה האחרונה הקדיש גרוטו לקנאביס כשאמר ש”פעם היה סיפור שבו התפשטה הסלמונלה באמצעות אנשים שעישנו ביחד קנאביס וזה עבר מאחד לשני”.

בחיפוש ברשת לא מצאנו עדות לכך שעישון קנאביס גרם להתפשטות סלמונלה אך בהחלט ייתכן שפרופ’ גרוטו מתייחס לסיפור משנת 1982 במסגרתו דווח על רופאים ממרכז מחקר באטלנטה, ארה”ב, שחיפשו את הגורמים להתפשטות הרעלת מזון באזור ואיתרו מריחואנה שכביכול היתה מזוהמת בסלמונלה והגיעה לארה”ב מקולומביה או ג’מייקה.

בנוסף יש לציין שחיידק הסלמונלה אינו עמיד בטמפרטורות של שריפה אליהן מגיע ג’וינט של קנאביס ולכן ייתכן ופרופ’ גרוטו מתכוון לכך שהסלמונלה עלולה להתפשט במגע בין רוק של שני בני אדם. במקרה זה ג’וינט הוא רק דוגמה אחת מני רבות לדברים שאנשים מעבירים ביניהם, כולל סיגריות, בקבוק שתייה או נשיקות.

כך או כך פרופ’ גרוטו ציין והזכיר שהאמצעי החשוב ביותר למניעת התפשטות סלמונלה היא רחיצת ידיים היטב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר