עמותת הקנאביס הרפואי: “המדינה הסתירה מידע מבג”ץ”

שופטי בג"ץ התעלמו הבוקר משלל טענות שהוצגו בעתירה לביטול הרפורמה בענף הקנאביס הרפואי, וביקשו להתמקד רק בנושא המחירים שעלו במאות אחוזים מאז הוטמעה הרפורמה באפריל 2019. לטענת עורכי הדין המייצגים את עמותת הקנאביס הרפואי המדינה הסתירה מהשופטים מידע מהותי גם בעניין זה

דיון שנערך הבוקר (א’) בבית המשפט העליון בירושלים בעתירה לבג”ץ שהגישה עמותת הקנאביס הרפואי, לא הביא בינתיים לבשורה משמעותית. הדיון, שהיה הרביעי בעתירה, הגיע לאחר שינוי משמעותי בצוות השופטים במסגרתו השופט חנן מלצר שניהל את הדיונים קודם ונחשב ל”רחמן” פרש ובמקומו מונה דוד מינץ הנחשב לשופט “שמרן”.

העתירה מבקשת כזכור לעצור את הרפורמה שהושקה לפני כמעט שלוש שנים, באפריל 2019, והביאה לעלייה חדה במחירים עד אלפי שקלים בחודש למטופל במקום 370-470 ש”ח בלבד, ולהחזיר את המצב לקדמותו גם בסוגייה זו וכן בסוגיות נוספות.

בפועל, כצפוי, השופטים התעלמו מהטענות הרבות והתמקדו בסוגיית המחירים בלבד. ייתכן שכעת, אולי אף בימים הקרובים, יגיעו השופטים להחלטה סופית האם לאשר או לדחות את העתירה, בחלקה או בשלמותה.

לפני הדיון קיימו המטופלים מחאה מחוץ לבניין ביהמ”ש העליון, פיזרו אריזות קנאביס רפואי ריקות על רחבת הכניסה לבניין והניפו שלטים. לטענתם, בין השאר, משרד הבריאות “מלבין” את השוק השחור ומוביל לכך שהמחירים של השוק החוקי, הרפואי, ילכו ויעלו.

הפגנה מטופלי קנאביס רפואי בג"ץ (צילום: Rok Work)
שקיות קנאביס רפואי ריקות פוזרו הבוקר על רחבת הכניסה לבניין ביהמ”ש העליון לקראת הדיון בבג”ץ (צילום: Rok Work)

בדיון עצמו, שהיה קצר למדי ומאכזב מבחינת מי שציפה לדיון מעמיק בשלל הנושאים, ניסו עורכי הדין המייצגים בעתירה, בהובלת עו”ד יסמין מזרחי, להעלות נושאים נוספים מלבד נושא המחירים אך ללא הצלחה. השופטים נראו כאמור כמי שמבקשים להתמקד בסוגיית המחירים בלבד.

לגבי המחירים, טענה בין השאר עו”ד מזרחי כי המדינה הסתירה מביהמ”ש מידע שגובש על ידי ועדה שקבעה עוד בשנת 2010 ולפיו מחירי הקנאביס הרפואי לא יעלו על 400 ש”ח בחודש, והתעלמה מאיסור שנקבע אז על שימוש בחומרי הדברה.

מה השתנה ברפורמה?

השינוי הדרמטי במחיר בא כזכור למרות הבטחות מפורשות של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט לכך שהמחיר לא רק שלא יעלה, אלא “ירד עבור 97% מהמטופלים”, כך לדבריו.

למרות התראות עוד משנת 2017 על העלייה הצפויה במחיר שתגיע אף עד 400 ש”ח ל-10 גרם, לנדשפט התעלם וגיבש מנגנון ייצור מסובך ומלא נהלים שאכן הוביל לייקור תהליכי הייצור ובהתאם לעליית המחירים לצרכן.

בתחילת הרפורמה המחירים עמדו על כ-120 ש”ח ל-10 גרם וכבר אז המשמעות היתה ייקור, אך במהלך השנתיים האחרונות המחירים זינקו עד ל-325 ש”ח ל-10 גרם לאחרונה, וצפויים להגיע בקרוב גם ל-349 ש”ח ל-10 גרם ויותר.

בממשלה הקודמת היה ניסיון להביא לפיקוח מחירים על שוק הקנאביס הרפואי אך פעם אחר פעם קבעה ועדת המחירים של משרד האוצר כי מוקדם לעשות זאת מכיוון שהענף נמצא בשלבי התגבשות.

סגן שר הבריאות דאז ח”כ יואב קיש ניסה לקדם פיילוט שיאפשר לחברות מסויימות ליצא קנאביס לחו”ל בתנאי שיציעו קנאביס בזול.

בפועל, חלק מהחברות אמנם החלו בייצוא, בעיקר לאוסטרליה ואנגליה כי לאירופה עדיין לא מתאפשר להן בגלל פערי תקנים ולמעשה אין בשוק העולמי יעדים רבים לייצא אליהם. במקביל, את המחירים הזולים בשוק המקומי החברות הציעו רק עבור הסחורה הפחות-איכותית כך שלמעשה, הפיילוט נכשל.

מצד שני, במשרד הבריאות יש שטוענים שנושא המחירים כן השתפר במשהו בשנה האחרונה וכי כיום ניתן למצוא זנים מסויימים גם ב-90 עד 140 ש”ח ל-10 גרם, כלומר כאלה שבממוצע עומדים במחירי האסדרה הישנה – 370-470 ש”ח לכ-30 גרם בממוצע כאמור. עם זאת, מדובר לרוב במוצרים מאיכות ירודה יחסית, או למשל לקראת פגות תוקף.

ויש גם שיפורים שהביאה הרפורמה: לעומת 1-5 זנים של חברה אחת בלבד אליה היה משוייך המטופל באסדרה הישנה, ישנם כעת עשרות זנים מכל קטגוריה, מחברות שונות, כולל סחורה מחו”ל שבחלקה לא נופלת מזו של חנויות הקנאביס החוקיות בשווקי הלגליזציה בקנדה וארה”ב, שמתוכה המטופלים יכולים לבחור.

במקביל, כמות המטופלים זינקה באופן משמעותי, מכ-30 אלף בעת תחילת הרפורמה ליותר מ-100 אלף כיום, וכך גם כמות החברות העוסקות בענף.

במקום 8 חוות גידול די ממוצעות ושניים-שלושה מוקדי חלוקה, יש כיום כ-40 חוות גידול, כ-30 בתי מסחר ומפעלים, ויותר מ-150 בתי מרקחת ברחבי הארץ. כמו כן במקום רופאים בודדים המורשים להמליץ על טיפול בקנאביס ישנם כיום כבר כ-120 כאלה.

יחד עם זאת, כל הקנאביס הרפואי היום עובר דרך הקרנות במרכז למחקר גרעיני, דבר שמטרתו השמדת כל שאריות הנבגים אך לטענת מטופלים הוא גם פוגם לכאורה באיכות הקנאביס עצמו.

“המדינה הסתירה מידע”

לדברי עו”ד מזרחי, שזועמת על החלטת השופטים היום להתעלם משאר הסוגיות ולהתמקד בסוגיית המחירים בלבד, “לאחרונה הגשנו לבית המשפט בקשות שמוכיחות שהמדינה הסתירה מעיניו ומעינינו מסמכים קריטיים, שמוכיחים שהמלצות הוועדה הבין משרדית שדנה באסדרת שוק הקנאביס הרפואי עוד בשנת 2010 למעשה תומכות בעתירה שלנו”.

מה היו ההמלצות?

“הכל התחיל בשנת 2010 אז מונה ח”כ חיים כץ מהליכוד ליו”ר ועדת הבריאות בכנסת, וביקש להתחיל להסדיר את תחום הקנאביס הרפואי. ביולי 2010 ניתן כתב מינוי מטעם מנכ”ל משרד הבריאות אז, ד”ר רוני גמזו, לוועדה בין משרדית שכוללת את משרדי החקלאות, הבריאות וביטחון הפנים, ועוד כמה רופאים שעסקו בתחום. באותו כתב מינוי ניתנה לאותה ועדה הוראה להמליץ כיצד יש לבצע את האסדרה בתחום הקנאביס הרפואי.

“באוקטובר 2010 הגישה הוועדה את המלצותיה, שאחת מהן צוטטה בבקשה שהגשנו לבית המשפט. אחת מאותן המלצות של הועדה היתה שהרופאים יעסקו במינונים מומלצים, בהתאמת זנים ספציפיים למחלות ספציפיות, ובמרכיבי הטיפול הקליניים כולל מינונים, זנים, דרכי שימוש בקנאביס, התוויות רפואיות ורישיונות. אבל, בשום מקום במסמך ההמלצות לא צוינה למשל חלוקה לקטגוריות, כפי שקורה ברפורמה, זה דבר שנעשה על דעתו של הרגולטור בלבד.

“אותו דבר קרה גם בנוגע להדברות, נושא שמטריד המון מטופלים ופוגע באיכות הקנאביס שהם מקבלים. לוועדה ב-2010 היתה חוות דעת של מומחה מטעם משרד החקלאות בשם עומר זיידן, שהוא מומחה להדברות. על פי חוות הדעת שלו צוין כי כל עוד לא כתוב על התוויית מוצר ההדברה כי מותר להשתמש בו לצורך הדברת קנאביס – הרי זה אסור. 

“בעצם, חוות הדעת של זיידן אומרת שאסור יהיה להשתמש בכל חומר הדברה, אלא רק בכאלה שמאושרים לשימוש ספציפי על קנאביס. זה גם הגיוני, כי הרי את הקנאביס אי אפשר לשטוף במים לפני האכילה. זה לא תפוח. שטפת במים – הקנאביס הלך. אי אפשר להשתמש בו יותר.

“מעבר לזה, אף פעם לא בדקו את ההשלכות של ההדברה מבחינת חומר בערה, כי הרי מבעירים את הקנאביס ושואפים אותו, אז איך זה פוגע בגוף האדם? איש לא בדק. למה להפוך את החולים לשפני ניסיונות?

“בעצם, מה שעשתה המדינה הוא להסתיר גם מאיתנו העותרים וגם מעיני בג”ץ את חוות הדעת של המומחה מטעמה, עומר זיידן. היא הגישה לבית המשפט את המלצות הוועדה ללא הנספחים שלהן, שאחד מהן היה אותה חוות דעת. המעשה החמור הזה, שבו המדינה מתעתעת ומסתירה מסמכים, נסתר מעינינו וגילינו אותו לאחרונה. כמו שבעל דין רגיל, שאם היה מטעה את בית המשפט היה כנראה חוטף על כך, גם כאן אני מקווה ששופטי בג”ץ יבקרו את המדינה על עניין הסתרת המסמכים הזה.

“למעשה, חוות הדעת של זיידן תומכת בעתירה שלנו וכן בחוות דעת של מומחה מטעמנו לעניין ההדברות, ההרבולוג המומחה לעשבים ולהדברות ד”ר טוביה יעקבי“.

מה בנוגע לסוגיית המחיר? הרי רק ביולי האחרון דחה בג”ץ את דרישת עמותת הקנאביס הרפואי להטיל פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי

“גם בנושא הזה, אותה ועדה מ-2010 המליצה שהמחיר לא יעלה על 400 שקלים לחודש. עכשיו, כולנו יודעים שהמטופלים היום משלמים הרבה יותר, כולל עד אלפי שקלים לחודש. למה זה קרה? כי באסדרה החדשה למעשה שולשו החוליות שקיימות בדרך שבין הקנאביס למטופל. לפני כן היו שלוש חוליות וכיום יש שש. 

“החברות חיו טוב מאוד באסדרה הישנה שבה שולמו 370 שקלים לחודש, בלי קשר לכמות. לא סתם הוועדה מ-2010 המליצה שהמחיר לא יעלה על 400 שקלים לחודש.

“בשורה התחתונה, נוצר כאן כשל שוק. זה כמו לקנות למשל פירות או ירקות ישירות מהמגדל, ברור שזה יהיה יותר זול מאשר ללכת לסופרמרקט, שגם הוא רוצה להרוויח, ומקבל את הסחורה מספקים שמתווכים, שגם הם רוצים להרוויח. כשכל חוליה רוצה להרוויח משהו, מי שמשלם בסוף על הכל הם המטופלים. 

“מה שאני באה לומר בעצם הוא שהאסדרה הישנה כן תפקדה. המדינה באה ואומרת ‘אנחנו צריכים לעשות אסדרה חדשה’, אנחנו שואלים ‘למה?’, והם עונים ‘כי לא היו נהלים אף פעם’. אבל אנחנו באים ומוכיחים היום שכן היו נהלים, והיו המלצות לגבי מחירים, הדברות ועוד, למשל שאולי צריך גידול אורגני.

“מה שאנחנו מבקשים כעת הוא פשוט – לקיים את המלצות הוועדה הבין משרדית מאז, מ-2010, שממש תואמות לעתירה”.

מה הפתרון שאתם מציעים?

“הפתרון מבחינתנו הוא לעצור את הכל, כי החולים נפגעים. יש כאן פגיעה באוטונומיה של הפרט ופגיעה בחוק זכויות החולה בנושא של הסכמה מדעת, הרי מטופל רוצה לדעת מה הוא מכניס לגופו, הוא לא רוצה להיות שפן ניסיונות. למה להכביד עליהם ולא לגלות להם את האמת? אנחנו בשנת 2021 וגם מבחינה מוסרית, כמו שנאמר, עניי עירך קודמים.

“יש לי גם ביקורת כלפי חברות הקנאביס הרפואי. הן יכולות לבוא לקראת החולים ולראות את מצוקתם. החברות צריכות להבין שמני שסובל בסוף הם אותם חולים. נכון, גם הן סובלות מהעבודה שהשוק לא יציב בגלל שהרגולטור משנה את הנהלים כל הזמן, אבל הן צריכות להיות יותר ערות ולגלות יותר רגישות כלפי החולים.

“מעבר לזה, כמו שאמרתי, הפתרון הוא לעצור הכל ולכנס ועדת מומחים, כולל המומחים שלנו, אם זו ד”ר ברקת שיף ואם זה ד”ר טוביה יעקבי ואחרים. הוועדה הזו צריכה לשרטט מפה חדשה, כלומר לתקן את כל הכשלים של האסדרה החדשה ולקיים את המלצות הוועדה הבין משרדית שניתנו בשנת 2010, שבעצם תומכות בעתירה שלנו אחד לאחד.

“אנחנו מבקשים גם שהצו על תנאי שנתן בג”ץ וקיים גם היום, שאומר למדינה ‘מדוע לא להחיל את הפיקוח על המחירים גם באסדרה החדשה?’, יהפוך לצו מוחלט. אנחנו רוצים שכל החולים ייהנו ממה שנהנים היום רק חלק קטן מהם, שבגלל אותו צו ביניים שהצלחנו להוציא נשארו באסדרה הישנה. הם עדיין משלמים רק 370 שקלים בחודש והרצף הטיפולי שלהם נשמר הודות לזה.

“בסופו של דבר, אני מאמינה העתירה הזו היא עתירה של חיים ומוות. היא לא נוגעת רק לחולים, אלא לכל אחד מאיתנו כבני אדם וכחברה. למה אני מתכוונת? העתירה הזו עוסקת בהיבט לא רק המשפטי, אלא גם בהיבט הרפואי והקליני. 

“שמישהו יסבסד חלק מהמחיר”

מי שנמצא בקשר יומיומי ורצוף עם אלפי מטופלים ועוזר להם להשמיע את קולם הוא יניב אליה, מייסד ומנהל קבוצת הפייסבוק “ביקורות זנים קנאסביס”, המונה 12 אלף חברים ועוסקת כפי ששמה מעיד עליה בביקורות זנים ובכל נושא הקנאביס הרפואי. 

“דווקא היתרון ברפורמה”, אומר אליה, “הוא שבעצם פתחו לנו, המטופלים, את אספקת הקנאביס מאיזו חברה שאנחנו רוצים. אבל אחת הבעיות העיקריות שקרו בעקבות זה, שעולה מדברי המון מטופלים, היא שבמקום לשלם 370 שקלים לחודש יש כאלה שמשלמים 3,000 שקלים ויותר. 

“הרבה פעמים מדובר באנשים ללא הכנסה קבועה בגלל שהם חולים. כאלה שצריכים לפרנס גם משפחה וילדים ולקנות גם תרופות נוספות ולהתמודד עם עוד שלל בעיות מורכבות. אין סיבה שמחיר הקנאביס הרפואי יקשה עליהם עוד יותר את החיים ויהפוך אותם לבלתי אפשריים.

“מעבר למחירים, הבעיה הכי גדולה אולי היא ההדברות והריסוסים, שכולם מרגישים את תופעות הלוואי שלהם. ב-2017 נכנסו נהלי הדברה חדשים של משרד הבריאות שניתנו למגדלים ולחברות, ומאז התחילו שיעולים וכאבי ראש. מרעילים אותנו והורסים לנו את הבריאות. אי אפשר לעשן, אתה משתעל ויוצאת לך ריאה מהמקום.

“עוד בעיה קשה היא ההקרנות, שגורמות לקנאביס לא להיות אפקטיבי. אנשים עולים בכמויות בטירוף. שקית של 10 גרם, גם אם כתוב עליה 24 אחוזים THC, נגמרת בשלושה ימים, זה לא הגיוני. לפני הרפורמה שקית כזו היתה מחזיקה בערך שבוע, אז תעשה לבד את החשבון. החומר פשוט לא עושה את העבודה האפקטיבית שהוא אמור לעשות.

“אני אומר בפה מלא שלמרות שיש יותר חברות וההיצע גדל, איכות הקנאביס הרפואי מאז הרפורמה ירדה פלאים. גם מטופלים רבים אומרים את זה”. 

מה אתה מציע כדי לפתור את המצב?

“מדינת ישראל, חברות הביטוח, קופות החולים, מישהו צריך להשתתף בעלות הקנאביס הרפואי למטופלים. זה אחד. שתיים, להפסיק עם ההדברות המיותרות. 

“לבטל את הרפורמה זה משהו שלא יקרה כנראה, וגם המחיר לא יחזור בחיים ל-370 שקלים. התהליך הזה כבר קרה, החברות עובדות כבר יותר משנתיים, זה משהו שבלתי אפשרי להחזיר אחורה. הפתרון היחיד הוא שמישהו יסבסד חלק מהמחיר, שהמדינה תיקח אחריות. ושיפסיקו עם ההקרנות וההדברות”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר