מגלגל...
x

האם מותר לעשן קנאביס בשבת? הרב אומר כן, להקלה על כאבים

הרב אשר זנזורי קובע כי עישון קנאביס מותר בשבת כאשר מדובר בעישון לצורך הקלה על כאבים וכאשר צורות מתן אחרות כגון שמן או עוגיה אינן חזקות מספיק. "זה פיקוח נפש," הוא מסביר, "גם כאב מסכן חיי אדם".

האם עישון קנאביס בשבת מהווה חילול שבת? באופן כללי כן, אך כאשר מדובר בשימוש רפואי, לצורך הקלה בכאבים, וכאשר האפשרויות האחרות כגון מכשירי אידוי או שימוש בשמן קנאביס אינן משפיעות חזק מספיק, רשאי שומר השבת להדליק ולעשן את הקנאביס בשבת.

את הקביעה הזו פירסם היום (א’) הרב אשר זנזורי מישיבת ‘אור דוד’ בבני ברק. לדבריו “לפי שולחן ערוך עושים הכל לפי פיקוח נפש. אם הכאבים הם עצומים, אז אם אפשר להשתמש בדברים אחרים, עוגה או שמן, וזה עוזר ובאותו אפקט, זה המשובח, אבל, חולים סיפרו שרק העישון עוזר להם כי הוא חזק מאוד, לכן יכול גם בשבת”.

מותר לעשן קנאביס בשבת, להקלה על כאבים – הרב אשר זנזורי

לדברי זנזורי “כמובן שעדיף שאדם יעשה כמה שפחות חילול שבת גם כשמותר”, למשל להדליק את הסיגריות מנר דולק שיודלק לפני שבת, או למשל לעשן ממש סמוך לכניסת שבת “ואז לא יצטרך לעשן בשעות שבתוך השבת”. כנ”ל לגבי מוצאי שבת. “אם זה אפשרי, להמתין ולעשן במוצאי שבת, אבל אם הוא צריך, מותר אפילו בשבת קודש”.

“המקור של הדין הוא בחולה שיש בו סכנה,” מסביר הרב זנזורי. “הזריז לחלל את השבת לצורך חולה שיש בו סכנה, הרי זה משובח. מצווה לחלל את השבת לצורך פיקוח נפש, כך פסק רמב”ם, שולחן ערוך, הרב עובדיה יוסף, הרשב”צ, והלכות שבת. חולה שיש בו סכנה כל צרכיו מחללים את השבת, גם אם התרופה לא מרפאה אותו”.

“גם כאבים עלולים לסכן חיי אדם,” הוסיף. “לכן כל הרגעת כאבים יש בה משום ספק הצלה של חיי שעה. אדם שהרופא רוצה להזריק לו זריקה להרגעת כאבים, כמו מורפיום, יהיה מותר לו בשבת. אדם שחולה למשל במחלת הסרטן, יהיה מותר לו לעשן בשבת את הקנאביס, אם אין לו דרך וצורה אחרת”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר