האם מותר לסרב לחיפוש סמים ברכב או בכיסים

"האם יש ברכב משהו שלא צריך להיות בו?" היא שאלה שכמעט כל צרכן קנאביס נתקל בה במפגש עם משטרת ישראל. זכרו כי מותר לסרב לחיפוש וכי על השוטר לספק עילה סבירה. כך תנהגו במקרה של חיפוש פתע בכיסים, בתיק, או ברכב.

א', תושב אחת הערים הגדולות במרכז, החליט לבלות את סוף השבוע בטיול עם חברים. החבורה הגיעה לחוף הכנרת ובעודם מתארגנים ומקימים אוהלים, הגיעה למקום ניידת משטרה שהייתה בסיור שגרתי. השוטרים פנו אל א' ואל חבר נוסף שהיה עמו ודרשו מהם להציג בפניהם את תעודות הזהות.

נדב גרינוולד
עו"ד נדב גרינוולד

הבדיקה של השוטרים העלתה כי ל-א' יש רישום פלילי בעבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי, ואחד מהם ביקש ממנו להוציא את כל מה שהוא מחזיק בכיסיו. א' עשה לבקשת השוטר והתברר כי הוא נשא איתו ג'וינט, ולכן הוא עוכב לחקירה ואף הוגש כנגדו כתב אישום המייחס לו עבירה של החזקת סמים.

מדיניות האכיפה בישראל גורמת למקרים רבים כמו המקרה של א' לחזור על עצמם, ויוצרת מצב בו שוטרים מבצעים חיפוש על אזרחים תמימים שאינם מודעים לזכויותיהם, ובעיקר לזכותם לסרב לחיפוש.

יש לזכור כי סמכויות החיפוש נועדו לאפשר למשטרה לבצע את תפקידה וכן במטרה לקדם את הביטחון האישי והסדר הציבורי, אך במקביל גם כדי לתחום באופן מדויק את הכוח שניתן בידי המשטרה ולמנוע פגיעה בזכויות אדם. להלן מספר נקודות חשובות שחובה לשים אליהן לב בזמן שהשוטרים דורשים מכם לערוך חיפוש:

חשוב לציין: אין לראות במדריך זה כתחליף או כשווה ערך לייעוץ פרטני של עורך דין על כל מקרה ונסיבותיו.

מתי שוטר יכול לבצע חיפוש?

בכדי שיתבצע חיפוש על ידי שוטר בגופו או ברכושו (רכבו של אדם נחשב לרכושו, או 'כליו', ולכן היחס אל חיפוש ברכב זהה מבחינה משפטית) של אדם חשוד, ללא צו שיפוטי, יש להוכיח קיומו של 'חשד סביר' או 'יסוד להניח' (מונח משפטי שפירושו זהה, אך רמת חומרתו נמוכה יותר) כי החשוד היה מעורב בביצוע עבירה.

לא חייבים לשתוק - חיפוש משטרתי
זכרו: זכותכם לסרב לחיפוש, והשוטר לא יכול לעכב אתכם בשל כך

החשד לביצוע העבירה צריך להיות ספציפי ומבוסס, וכן לעלות באופן ישיר מנסיבות המקרה. סקרנותו של שוטר לדעת מה אדם מחזיק בכיסיו או בתיקו אינה מהווה עילה לחיפוש ויש צורך בחשד ממשי. לצורך העניין, מידע מודיעיני על ביצוע עבירה יכול לשמש את השוטר כחשד סביר, אך בכל מקרה אחר שוטר אינו רשאי לבקש כי אדם יוציא את החפצים שיש לו בכיס, או לחלופין יציג לו תכולת תיקו.

אם בוצע חיפוש שנבע מחשד סביר של השוטר, הוא יצטרך להוכיח אותו לאחר מכן בבית המשפט. חשודים רבים מזוכים בבית המשפט מאחר והנסיבות שמציגים השוטרים, כמו "שהייה במקום המוכר לממכר סמים", אינן מתקבלות על השופטים, שקובעים כי החיפוש שנעשה בשל חשד זה היה לא חוקי.

למשל, במקרה אחד זיכה בית המשפט נהגת שבוצע חיפוש ברכבה רק מכיוון שעצרה בשולי הדרך בשעת לילה, נראתה עייפה, עיניה היו אדומות וברכבה היה אי סדר. בית המשפט קבע כי אין בכל הנסיבות הללו גם יחד בכדי לבסס חשד לביצוע עבירה, וזיכו את החשודה למרות שבמהלך החיפוש ברכבה נתפסה מריחואנה בכמות קטנה.

בהעדר חשד ספציפי ומבוסס – השוטר אינו רשאי לערוך חיפוש. מותר לכם לשאול את השוטר מהי הסיבה בגינה הוא מעוניין לחפש על גופכם או ברכושכם, זו זכותכם לדעת מדוע השוטר מעוניין לחדור למרחב הפרטי שלכם.

האם מותר לסרב לחיפוש?

במילה אחת – כן. מותר לכם לסרב לחיפוש על גופכם, ברכבכם או ברכושכם, בכל מצב בו השוטר אינו מציג עילה סבירה למעשיו. חשוב לדעת כי סירובו של אדם לחיפוש על גופו אינו מקים סמכות לשוטר לעכב או לעצור אותו.

שוטרים שברו חלון רכב חיפוש סמים אשקלון
השוטר חייב לספק לכם חשד סביר לביצוע החיפוש, או לחלופין לקבל את הסכמתכם

מדוע השוטרים בכלל שואלים? במקרים בהם אין חשד סביר לביצוע עבירה, שוטר יכול בכל זאת לבצע חיפוש על גופו וברכושו של אדם אם העניק החשוד לשוטר את מה שנקרא בפסיקת בתי המשפט – "הסכמה מדעת" לחיפוש. הכוונה במונח זה היא הסכמתו המפורשת של חשוד לחיפוש, לאחר שהוסבר לו על ידי השוטר כי יש לו את הזכות לסרב לביצוע החיפוש, וכי הסירוב לא ישמש כנגדו.

בהעדר חשד סביר ובהעדר הסכמתו של אדם לחיפוש על גופו או ברכושו לא ניתן לבצע את החיפוש וכל ראייה שתושג עקב חיפוש לא חוקי יכול ותיפסל על ידי בית המשפט.

הזכות לפרטיות ולכבוד

גם אם לשוטר יש חשד סביר לביצוע החיפוש, הוא מחויב לתת חשיבות גבוהה גם לפרטיות של החשוד. החיפוש חייב להיערך במקום מוצנע ולא בפרהסיה מטעם של כבוד האדם.

אם אין כל צורך מיידי לבצע את החיפוש במקום פומבי, כלומר חשד סביר להימצאות כלי נשק למשל, על השוטר לבקש מהאדם להתלוות אליו למקום יותר מוצנע. אם השוטר לא עשה כן ואתם חשים אי נוחות מביצוע החיפוש במקום מסוים, אל תהססו לדרוש מהשוטר לבצע את החיפוש במקום פרטי יותר.

בנוסף, על החיפוש להיערך על ידי בן מינו של החשוד (גבר לגבר, אישה לאישה). חשוב לציין כי ללא צו המתיר זו במפורש, על החיפוש להיות חיצוני בלבד. כלומר ללא חדירה לגוף החשוד.

הכותב, עו"ד נדב גרינולד, הוא עו"ד פלילי המתמחה בעבירות סמים

ראו עוד:
מה עושים כששוטרים באים לחיפוש בבית
מדריך מצויר לצרכני קנאביס: כך תתמודדו עם שוטרים
6 טיפים לנאשמים בהחזקת מריחואנה ברכב

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט