האם יש או אין קשר בין יו”ר פנאקסיה למועמד של סער לביהמ”ש העליון

אז האם יו"ר פנאקסיה שנתן ערבות למפלגתו של סער - קשור למועמד בו תומך סער לבית המשפט העליון?

מי שעוקב אחר נבכי הפוליטיקה הישראלית העכשווית, ומצליח להתמיד בכך בלי להתייאש ולחזור לעיסוקיו, בוודאי ששם לב לפרשייה החדשה “שהתפוצצה” השבוע, עת פרסמה איילה חסון כתבה בערוץ 13 על הקשר, הלכאורה בעייתי, בין גדעון סער לאחד המועמדים לבית המשפט העליון, עו”ד יחיאל כשר ממשרד עורכי הדין תדמור לוי.

אז בואו נחזור רגע אחורה בשביל להבין את הסיפור. כזכור, יו”ר פנאקסיה יונתן קולבר נתן ערבות של כ-4 מיליון שקל לצורך הקמת מפלגת תקווה חדשה. נעצור כאן ונדגיש, לא מדובר בתרומה. מדובר בערבות, כלומר רק במידה ומפלגת תקווה חדשה לא תעמוד בהתחייבויות שלה, במקרה הזה – לא תעבור את אחוז החסימה – הוא יאלץ לשלם את הכסף. אם היא תעמוד בהתחייבויות שלה, כפי שאכן הצליחה לעשות לבסוף, הוא לא יצטרך לשלם כלום. אז הכסף לא ניתן אבל כן חשוב לציין שערבות של 4 מיליון שקל למפלגה שבזמנו בכלל לא היה בטוח שתיכנס לכנסת, כלומר אפשרות מעשית לאובדן הכסף, זה סיכון לא קטן שקולבר נטל על עצמו ודבר ששווה (הרבה) כסף.

כעת, ראש מפלגת תקווה חדשה הוא שר המשפטים, ומשכך יושב בראש הועדה למינוי שופטים. על פי התחקיר של איילה חסון ששודר השבוע בחדשות 13, הוא תומך במועמד מטעם לשכת עורכי הדין בשם עו”ד יחיאל כשר – עד כה בסדר.

אבל, בפרסום שלה טענה חסון כי עו”ד כשר הוא העו”ד של פנאקסיה, החברה שהיו”ר שלה הוא יונתן קולבר, אותו קולבר שנתן ערבות לגדעון סער, שכעת תומך במועמדות של עו”ד כשר, כך שלכאורה יש קשר משולש שעלול לעלות לכדי ניגוד עניינים.

https://twitter.com/AyalaHasson/status/1486421154508255241?cxt=HHwWksC50cSK6qApAAAA

כל הסיבוך הזה אולי נשמע כמו חד גדיא וקצת מסורבל, אבל אם הוא אכן נכון כפי שטוענת חסון זה אומר שישנה מעורבות זרה במינוי שופט בית משפט עליון, דבר שהוא בלשון המעטה חמור ולא בלשון המעטה דריסה גסה של מנגנוני הביקורת של הדמוקרטיה הישראלית.

גדעון סער הכחיש בכל תוקף וכתב: “הפייק ניוז וההכפשות המתפרסמים נגדי חדשות לבקרים ומופרכים פעם אחר פעם באים ממקור אחד”.

גם דדי סגל, הבעלים והמנכ”ל של פנאקסיה, אמר בראיון לתכנית של ינון מגל ובן כספית ברדיו 103FM: “אני לא יודע אם לצחוק או לבכות. אני מייצר תרופות כבר 20 שנה ולא קשור לפוליטיקה. לא פגשתי את גדעון סער מעולם ואני בטח לא תומך בו. יש שתי חברות בשם פנאקסיה. אין לנו קשר לקולבר בחברה הזו”.

לדברי סגל, בקצרה, עו”ד כשר ייצג את חברת פנאקסיה הפרטית, בעוד שקולבר הוא בכלל יו”ר של פנאקסיה הציבורית, ולכן אין שום קשר בין הצדדים.

אז האם מה שסגל אומר אכן נכון? האם אין כל קשר בין קולבר לפנאקסיה הפרטית אותה ייצג עו”ד כשר? ובכן, מבדיקה שביצענו נראה שאכן יש קשר, אומנם לא מובהק כמו שהוצג על ידי חסון, אבל לומר שבכלל אין שום קשר זה לא ממש מדויק.

קולבר הוא היו”ר של חברת פנאקסיה הציבורית שכאמור לה אין קשר למועמד בו תומך סער לבית המשפט העליון, אך פנאקסיה בע”מ, החברה הפרטית, שכן מיוצגת על ידי עורך הדין, נמצאת בבעלות משפחת סגל, שהיא גם בעלת השליטה בפנאקסיה הציבורית. בנוסף, פנאקסיה הפרטית היא גם החברה שבבעלותה רישיון הייצור של פנאקסיה הציבורית, ושעל גביה למעשה בנויה כל פעילות הקנאביס של החברה, והיא כאמור כן מיוצגת בידי עו”ד כשר.

כלומר כן יש פה קשר מסויים. עו”ד כשר אכן לא מייצג את פנאקסיה של קולבר, אבל הוא כן מייצג חברה של אותם הבעלים וכן עם זיקה מובהקת לפעילות של פנאקסיה של קולבר, כלומר עם אינטרסים הדדיים.

טיעון נוסף שנתן סגל בריאיון הוא שלקולבר יש “החזקות במניות במיליארדי דולרים” ולכן כביכול האחזקה של 1.56% שיש לו בפנאקסיה (+אופציות לעוד 1.5%) בשווי 1.9 מיליון שקל היא “כלום” בשבילו, חסרת משמעות.

גם טענה זו, על בדיקת מגזין קנאביס, היא אינה מדויקת, בשני חלקיה. ראשית, קולבר לא “מחזיק במניות במיליארדי דולרים”. אולי הקרן שהוא מנהל – ויאולה – מחזיקה במניות בהיקף הזה. אבל זה לא הכסף שלו. הוא מקבל רק אחוז קטן מהכסף הזה כדמי ניהול, זאת לעומת הכסף שהוא שם בפנאקסיה שהוא ממש כספו שלו.

גדעון סער (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
גדעון סער (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

על פי ויאולה עצמה, היא מנהלת כ-4 מיליארד דולר. לא ידוע כמה ויאולה גובה כעמלה עבור ניהול הקרן שכן היא קרן פרטית אבל נהוג שקרנות לוקחות כ-1% בשנה מהכסף ועוד בערך רבע מהרווח, ככל ויש כזה. בכל אופן, מהדיווחים לבורסה של חברת גאון, חברה אחרת שלא קשורה אשר בה ויאולה מחזיקה את השליטה, עולה כי קולבר בכלל לא נמנה על בעלי השליטה של ויאולה. כלומר, לא ידוע אם הוא בעל מניות מהותי בויאולה, שמקבלת רק אחוז קטן מאותן “החזקות של מיליארדי דולרים במניות של קולבר” עליהן דיבר סגל.

כאמור, גם החלק השני של הדברים של סגל לא מדויקים שכן מעבר לאחזקה של קולבר בפנאקסיה, קולבר גם נתן לפנאקסיה, ביחד עם דדי סגל, קו אשראי של כ-10 מיליון שקל. כלומר יש לקולבר בהחלט אינטרס שמצבה הכלכלי של שפנאקסיה, שכיום היא הפסדית, יתחזק על מנת שיקבל את כספו בחזרה.

בכל זאת, יש לסייג ולומר שלא ניתן לקבוע בהכרח שישנה מעורבות בין קולבר לבין עורך דין כשר, גם לא היכרות בין השניים שכן לא תמיד היו”ר נמצא בקשר עם כל עורכי הדין של החברה. מצד שני, הקשר העקיף בין קולבר, נותן הערבות למפלגתו של גדעון סער, לבין עורך הדין בו תומך סער למינוי כשופט עליון, חי וקיים.

עו"ד יחיאל כשר (צילום מסך: אתר משרד עורכי דין תדמור)
המועמד לתפקיד שופט בביהמ”ש העליון – עו”ד יחיאל כשר (צילום מסך: אתר משרד עורכי דין תדמור)

כזכור, בסיבוב הקודם של פרשת סער-קולבר-פנאקסיה קבע היועמ”ש כי אכן מדובר בניגוד עניינים ולכן הורה לשר המשפטים לחתום על הסדר ניגוד עניינים במסגרתו נאסר עליו לעסוק בהצעות החוק ללגליזציה וקנאביס רפואי, שכן החברה עשויה להרוויח מחוקים שירחיבו את השימוש בקנאביס ובהתאם גם את רווחיה ממכירות. סביר להניח שגם ח”כ שרן השכל, המקדמת הצעות חוק לקנאביס בממשלה, תימצא בניגוד עניינים אם תקדם לגליזציה. כך טענה למשל ח”כ מיכל וולדיגר בנסיונה לעצור את קידום חוקי הקנאביס וכן לאחרונה אף הוגשה עתירה נגד פעילותה של ח”כ לקידום קנאביס רפואי על ידי עמותה המתנגדת ללגליזציה.

מצד שני, מה שכן כבר הועיל לפנאקסיה ולא רק בתיאורה, ופחות שמו אליו לב בתקשורת, זה הסעיף בחוק ההסדרים שכבר אושר לאחרונה בממשלה, בין השאר גם על ידי סער עצמו ביושבו כשר המשפטים, ולפיו מותר לחברות הקנאביס הרפואי לייצא לחו”ל מוצרי קנאביס רפואי גם אם הם אינם מותרים לשיווק בתוך ישראל למטופלים המקומיים.

מדובר באישור חריג יחסית, שאיפשר לחברת פנאקסיה – המתמקדת מבחינה עסקית בעיקר במוצרי קנאביס רפואי שאינם מותרים לשיווק בישראל כגון טבליות, קפסולות ועוד – להפוך לראשונה בישראל שמייצאת. לאחרונה דיווחה החברה על יצוא ראשון של מיצויים לאידוי וטבליות קנאביס רפואי לאירופה. יש להזכיר גם שכפי שנחשף במגזין קנאביס, פנאקסיה דיווחה כי היא מתכננת לייצא את המוצרים הללו לחו”ל עוד בטרם חוק ההסדרים אושר, אמנם עם דיסקליימר, אבל היו מי שטענו שהדיווח היה נראה כאילו החברה יודעת על דבר מה שעתיד להיות מאושר בקרוב.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר