טוען...

“טוגדר” דיווחה על הקמת חוות קנאביס באוגנדה – באוגנדה לא שמעו על זה

בתחילת החודש דיווחה החברה הבורסאית “טוגדר” על כוונתה להקים מתקן לגידול קנאביס רפואי במדינת אוגנדה באפריקה. מאחר ובאוגנדה אין כלל ענף קנאביס רפואי עלו מיד תהיות על אמינות הפרסום. כעת נראה שבאוגנדה לא שמעו על העניין הזה. החברה סירבה למסור תגובה. רשות ניירות ערך טרם מסרה תגובה.

החברה הישראלית “טוגדר” לא מחזיקה ברישיונות נדרשים לייצור או מכירת קנאביס רפואי, ומחכה כמו חברות רבות אחרות שהנפיקו עצמן בבורסה לאישור הייצוא של קנאביס מישראל – דבר שיאפשר להן, כך הן מקוות, להתחיל בפעילות אמיתית בתחום.

בתחילת השנה התמזגה חברת “טוגדר”, בבעלות ניר סוסינסקי, נסים ברכה וגיא עטיה, עם שלד בורסאי ריק והחלה לגייס כספים מן הציבור. שווי המנייה זינק במאות אחוזים לאחר הודעות לבורסה ולעיתונות על חתימת חוזים והסכמים להזמנות תיאורטיות מחו”ל של עשרות טונות של קנאביס, שבמציאות לא קיים.

מנהלי חברת טוגדר: ניר סוסינסקי, נסים ברכה, גיא עטיה (צילום: יחצ)
מנהלי חברת טוגדר: ניר סוסינסקי, נסים ברכה, גיא עטיה (צילום: יחצ)

בשבועות האחרונים החל שווי מניית החברה לרדת באופן קבוע – במקביל לירידה בשוויין של כמעט כל מניות הקנאביס האחרות – זאת לאור עיכובים נמשכים באישור היצוא של קנאביס רפואי מישראל לו הן ממתינות.

עד שיאושר היצוא חברות אלו דואגות לפרסם מדי כמה ימים או שבועות הודעה לבורסה ולעיתונות אודות עסקה חדשה או תכנית מעודכנת – אלו משמרות את שווי המנייה ואם מהימנות מספיק מצליחות לעתים אף להעלות את השווי באופן חד.

כבר חשפנו כאן בעבר את חלק מאי-הדיוקים שיש לכאורה בחלק מהדיווחים שמפרסמות חברות אלו לבורסה, וכן את דבר התערבות רשות ניירות ערך בבדיקת העניין – התערבות שטרם הניבה תוצאות כלשהן.

הבוקר עולה ספק מסוים לכאורה לגבי דיווח אחרון של “טוגדר” לבורסה, בו מסרה לפני 9 ימים החברה כי היא ביצעה הזמנה של זרעי קנאביס מהולנד אל אוגנדה, שם לדבריה היא מקימה חוות קנאביס רפואי שתייצא את התוצרת לחו”ל.

“החברה ביצעה הזמנת זרעים של צמח הקנאביס לחווה של החברה המוקמת בימים אלו באוגנדה,” דווח. “הזמנת הזרעים מהווה אבן דרך חשובה לקראת גידול קנאביס מהחווה באוגנדה ושיווק תוצרת ללקוחה בקנדה כבר בתחילת שנה הבאה,” מסר מנכ”ל החברה.

מאחר ואוגנדה חתומה כמו ישראל על אמנת הסמים של האו”ם ומעולם לא נפתח שם ענף קנאביס רפואי וגם לא אושרה שם רשמית התעסקות מסחרית עם קנאביס בכלל, נעשו בימים האחרונים פניות אל הרשויות באוגנדה על מנת לברר את דבר דיווח החברה ואמינותו.

פניות שלנו למשרד הבריאות האוגנדי ולרשות הסמים האוגנדית אמנם טרם נענו, אך אתמול הודיע דובר משטרת אוגנדה אמיליאן קאימה (Emilian Kayima) לעיתון מקומי באנגלית כי לא ידוע לו על אישור שניתן לגדל קנאביס במדינה או על פתיחה מתוכננת של חוות קנאביס רפואי בשטחה.

“למשטרה לא ידוע על השקעה כלשהי בגידול קנאביס,” מסר והוסיף כי בכל מקרה רשויות האכיפה לא יברכו על מהלך מסוג זה.

באזיל אייר (Basil Ajer), דובר רשות ההשקעות האוגנדית (UIA) המקבילה לרשות ניירות ערך בישראל, מסר גם הוא כי לא ידוע להם על רישיון גידול שכזה שניתן לחברה ישראלית, וכן שהאחריות לכך עשויה להיות בידי משרד הבריאות או הרשות הלאומית לסמים.

“זה תחום שאנחנו אפילו לא עוסקים בו,” מסר אייר. “זה לא חוקי וכנראה באחריות משרד הבריאות או הרשות הלאומית לסמים (NDA). אנחנו לא נותנים רישיונות לגידול קנאביס רפואי”.

מקור ב-NDA מצוטט בכתבה טוען כי המשטרה היא זו שאחראית להתיר גידול קנאביס, אך כאמור במשטרה מסרו שלא ידוע על דבר שכזה.

מחברת טוגדר נמסר כי “החברה מתקדמת עם הקמת החווה באוגנדה ומעריכה כי תשלים את הקמתה בהתאם למתוכנן. החברה קיבלה אישורים רשמיים, מגורמים מוסמכים, ביניהם משרד החקלאות, הנוגעים להקמת החווה ופעילות בתחום הקנאביס באוגנדה. החברה נערכת למכירת מוצרי קנאביס החל מתחילת 2019, בהתאם לתוכניותיה”.

מרשות ני”ע טרם נתקבלה תגובה לידיעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר