האם במדינות שאישרו לגליזציה נוהגים יותר בהשפעת קנאביס?

מחקר חדש שבדק נתונים של 55 אלף משיבים בין השנים 2013 ל-2017 בארה"ב לא מצא שינוי במספר הנהגים המעידים על נהיגה בהשפעת קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה לעומת נהגים במדינות שלא אישרו לגליזציה

אחד החששות הבולטים ביותר לגבי חקיקה המאפשרת שימוש בקנאביס בקרב מבוגרים (“לגליזציה”) הוא התרחבות תופעת הנהיגה בהשפעתו ויש המזהירים כי זמינות של קנאביס חוקי תרחיב את התופעה ותוביל בכך לסכנת חיים בכבישים.

עוד לפני שעונים על השאלה האם בכלל קנאביס גורם לנהיגה מסוכנת (התשובה בפסקה האחרונה), נשאלת השאלה האם אכן לגליזציה מגבירה את תופעת הנהיגה בהשפעתו. ובכן, מחקר חדש שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת “BMC Research Notes” קובע כי חקיקה כזו דווקא אינה מעודדת נהיגה תחת השפעת קנאביס.

במסגרת המחקר, צוות חוקרים מהמרכז לחקר פציעות בבית החולים הארצי באוהיו שבארה”ב ערך מדגם מייצג בקרב 55 אלף נבדקים בין השנים 2013 ל-2017, ובדק את עמדותיהם בנוגע לנהיגה אחרי שימוש בקנאביס. הנסקרים נשאלו האם ואם וכן כמה פעמים במהלך השנה האחרונה נהגו שעה לאחר צריכת קנאביס, עד כמה הם מרגישים שמקובל לנהוג כשעה לאחר צריכת קנאביס ועד כמה הם תומכים או מתנגדים לחוק שיאסור על נהיגה עם שרידי רכיבי קנאביס בגוף.

על פי הממצאים החוקרים קבעו כי מקרים של נהיגה תחת השפעת קנאביס לא הופכים לנפוצים יותר לאחר אישור חוק לגליזציה, או ליתר דיוק, “לא נמצא כל הבדל בין המדווחים על נהיגה לאחר שימוש בקנאביס בין נהגים במדינות שאישרו לגליזציה של קנאביס למטרות פנאי לבין המדווחים על נהיגה בהשפעת קנאביס במדינות שלא אישרו לגליזציה”. בנוסף העלה המחקר כי “נהיגה לאחר שימוש בקנאביס במדינות שבהן קיימת לגליזציה, נתפסת בעיני המשיבים כפחות מקובלת”.

המחקר מצא עוד כי גברים צעירים בעלי הכנסה נמוכה יותר והשכלה נמוכה יותר דיווחו על נהיגה לאחר שימוש בקנאביס באופן תכוף יותר, והעידו כי התנהגות כזו מקובלת עליהם גם באופן אישי. החוקרים מצאו עוד כי מדינות שאישרו לגליזציה לא הקלו בחוקים הנוגעים לנהיגה בהשפעת קנאביס, שנותרו נוקשים, או כלשונם: “לא מצאנו שום דפוס דומיננטי המצביע על כך שמדינות שבהן ישנה מדיניות קנאביס ליברלית יותר היו סובלניות יותר לנהיגה לאחר השימוש בו”.

כזכור, רק לפני חודשיים פורסם על ידי משרד המשפטים האמריקני מחקר מקיף אחר, שמצא כי אחוז ה-THC בגוף כלל אינו מהווה מדד אמין לכשירות לנהיגה. זהו מחקר מעניין במיוחד, לאור זאת שאצלנו בישראל נכנס בימים אלה לשימוש ה”ינשוף” משטרתי לבדיקות רוק לאיתור THC אצל נהגים, אולם כאמור ממצאי המחקר למעשה שוללים את ערך הבדיקה הזו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר