האם בגלל טראמפ עצר נתניהו את רפורמת הקנאביס בישראל?

חברת החדשות (חדשות 2 לשעבר) דיווחו הערב (ד’) כי רפורמת הקנאביס הרפואי, המבוססת על יצוא קנאביס רפואי מישראל, הוקפאה על ידי ראש הממשלה נתניהו, בעקבות לחצים מצדו של נשיא ארה”ב טראמפ. עם זאת נראה כי לשמועה אין בסיס.

לצד שלל תאוריות שנשמעו בימים האחרונים בקרב אנשי תקשורת בנוגע להחלטת בנימין נתניהו להקפיא את היצוא של קנאביס מישראל לחו”ל, נפוצה שמועה אחת מעניינת במיוחד – אך קלושה למדי.

על פי השמועה, שהגיעה הערב (ד’) לשידור בחברת החדשות (חדשות 2 לשעבר), התנגדותו של נשיא ארה”ב דונלד טראמפ היא-היא שגרמה לנתניהו לעצור את הליך האישור שנמצא בשיאו.

“ישראל רוצה להימנע מעימות עם טראמפ, שמתנגד ללגליזציה,” דיווחה שדרנית החדשות דנה וייס. “כבר בתחילת הדיון עם ארבעת השרים, עוד בטרם העלו הנציגים את הטענות בעד ונגד, ציין נתניהו שטראמפ שוחח עמו בנושא והזכיר את גישתו הכללית נגד לגליציה של קנאביס”.

“נתניהו הבהיר בפני השרים כי לא כדאי לישראל להיות החלוצה בהקשר הזה, שכן מלבד קנדה אין אף מדינה בעולם שמייצאת את הסם,” דיווחה עוד. “בשלב זה נציג האוצר העיר בפני הנוכחים כי ניתן להימנע מכל עימות אם הממשלה תבחר שלא לייצא קנאביס לארה”ב, אולם נתניהו שב וציין את עמדת הממשל בוושינגטון והדגיש כי לצאת נגדו בנושא זה לא בהכרח ישרת את האינטרסים של ישראל. בתום הדיון הורה נתניהו להקפיא את המהלך עד להשלמת בדיקות כלכליות ובחינה מול משרד הבריאות.”

אך מאחר וארה”ב כלל אינה מתירה ייבוא של קנאביס, לפחות לא בשנים הקרובות עד שאולי ישונה החוק הפדרלי, אין כל “סכנה” לאמריקאים מפני יבוא של קנאביס מישראל, ולכן לא סביר שזו הסיבה.

בנוסף נטען בחברת החדשות כי הסיבה להתנגדותו של טראמפ לייצוא קנאביס רפואי מישראל היא בגלל שטראמפ “מתנגד ללגליזציה של קנאביס” – אך גם כאן מדובר בשגיאה.

טראמפ כבר הביע תמיכתו העקרונית בלגליזציה, לצד תמיכה חד משמעית ובלתי מסויגת בהרחבת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות.

דיווח זה בא במקביל לטענות שפורסמו כאן במגזין, לפיהן הסיבות להקפאה הינן מאבק של השר גלעד ארדן ויועצו יואל הדר, הדורשים הגדלת תקציבים ותוספת תקנים, כמו גם טענה מצד גורם בממשלה שארדן מנסה לגרום לנזק תדמיתי לרה”מ.

תאוריה נוספת לגבי התערבותו לכאורה של טראמפ במהלכי רפורמת הקנאביס בישראל, היא שמדובר בתגובה לתחקיר של מגזין קנאביס וידיעות אחרונות, במסגרתו הופנו שאלות לרשויות האכיפה האמריקניות (DEA ו-FDA) בעניין הבכיר הישראלי שאישר הברחת קנאביס מקליפורניה לישראל.

תאוריה אחרת גורסת שנתניהו לא רוצה לקחת על עמו את האחריות לביטול רפורמת הקנאביס הרפואי, ועל כן היה צריך “לזרוק” את האחריות על מישהו אחר.

חדשות