“האם השתמשת פעם בסמים?”

מדוע דורש משרד הפנים חתימה על טופס הצהרת שימוש בסמים לאלו המזומנים להשתתף בישיבות בכנסת? “כנראה שהיתה טעות,” אומרים במשרד הפנים.

רבים מכירים את טופס ההצהרה על שימוש בסמים המחולק בעת מיונים ומבחנים לשירות בכוחות הביטחון – אך מדוע דורש גם משרד הפנים חתימה על טופס זה מאלו המזומנים להשתתף בישיבות המשרד?

אורן בר, עובד בחברה פרטית המספקת שירותים למשרד הפנים, הופתע לקבל מסמך “הצהרה והתחייבות על שימוש בסמים” כתנאי להשתתפותו בישיבות המשרד אליהן נשלח מטעם החברה.

שימוש בסמים הצהרה והתחייבות
טופס שימוש בסמים הצהרה והתחייבות של משרד הפנים (לחצו להגדלה)

במסמך נתבקש אורן להצהיר האם השתמש בעבר בסמים (ללא כל הבדל בין סוגי הסמים) ואף להתחייב “שלא ליטול סמים מיום חתימת הצהרה זו ואילך”.

“הוזמנתי להשתתף בישיבות של משרד הפנים מטעם החברה בה אני עובד וקיבלתי את המסמך המרגיז הזה שעליו נאלצתי לחתום כדי שאוכל להיכנס,” סיפר אורן. “לא יכולתי מצפונית למלא את אפשרות א’ (“השתמשתי…”), אז מילאתי את ב’ (כי החלטתי בראש ש’סמים’ זה חומרים ממש מסוכנים ולפני עשור יתכן ונתקלתי בהם, כולל וודקה רד בול).

“למה צריך לשאול על ‘סמים’, למה לא שואלים אם פילחתי משהו מחנות? הורדתי שיר או סרט באופן לא חוקי?” תוהה אורן. “זו ממש חדירה לפרט, הרי אני מעביר להם את הפרטים בכדי שאם יש לי רישום פלילי, על כל נושא שבעולם, הם ידעו, אז מה לעזאזל זה?”

גם זה בטח יעניין אותך

פנינו אל משרד הפנים בכדי לנסות ולקבל תשובות לשאלות המתבקשות:

1. האם אכן חולקו ונאספו טפסים אלו?
2. האם זה נעשה ללא ידיעת משרד הפנים?
3. האם אתם מאשרים קיומו של מסמך זה כתנאי להשתתפות בדיונים של המשרד?
4. מדוע מוטל תנאי זה על המוזמנים לישיבות? מהי מטרתו?
5. האם ידוע לכם ששר הפנים גדעון סער עצמו צרך מריחואנה בעבר?
6. מדוע אין כל הפרדה בין קנאביס (סמים “קלים”) לקוקאין, הרואין וסמים אחרים?

דוברת משרד הפנים מיהרה לדחות את הטענות בכל תוקף: “הנושא הזה לא מוכר לנו,” אמרה.

אך לאחר שפנינו ישירות אל קב”ט משרד הפנים, הסתבר שאכן חולקו הטפסים כאמור. “הטפסים חולקו במטרה לחסוך את הליך הבידוק הביטחוני שנאלצים לעבור אורחים שמגיעים באופן קבוע להשתתף בדיונים במשרד,” אמר הקב”ט בשיחת טלפון.

כשפנינו אל הדוברת בשנית, יחד עם עדותו של הקב”ט, חזרה בה מהדברים ואמרה כי “משרד הפנים ומחוזות המשרד פועלים בהתאם להנחיות השב”כ בכל הנוגע לבדיקות ביטחוניות הנערכות הן לעובדי המשרד והן לנותני שירותים למשרד ומאחר ומדובר בעובדים רבים ובנותני שירותים רבים עוד יותר, בייחוד שמדובר בפריסה ארצית של מחוזות, ייתכן וישנם פעמים בהם טפסים מסוימים מועברים שלא לצורך.”

“לעניין ההצהרה שבנדון,” המשיכה. “הצהרה בדבר שימוש בסמים – הצהרה זו מועברת לבעלי דרגות גבוהות בלבד ולא לתפקיד שבנדון. לאור זאת נערוך בדיקה מקיפה בעניין ונוציא הנחיות ברורות.”

על אף שקיבלו במשרד את הטענות, לא הצלחנו לקבל הסבר על השאלה המתבקשת – מדוע נכללים כל ה”סמים” תחת מקשה אחת ומדוע שימוש בסמים בעבר בכלל מהווה קריטריון לקבלה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר