מגלגל...

האם השימוש ב”נייס גאי” התפשט בגלל האיסור על קנאביס

כתבה מקיפה של התכנית “עושות חשבון” בערוץ 10 על תופעת השימוש ב”נייס גאי” – תערובת סינטטית המשמשת לעישון וגורמת להתמכרויות ונזקים קשים אחרים, בעיקר לצעירים. בסוף הכתבה מעיד בכיר לשעבר ברשות למלחמה בסמים: “ייתכן שהאיסור על קנאביס הוביל להתפשטות הנייס גאי”.

https://www.youtube.com/watch?v=IyJY7Og6bTA

“לראשונה גיליתי את הנייס גאי בבית הספר,” אומר שי פרידמן, כתב מגזין קנאביס בראיון לתכנית “עושות חשבון” ששודרה הערב (ד’) בערוץ 10. “זה היה מאוד אטרקטיבי לגיל הזה. מדובר היה במוצר חוקי וזה פתר לי את החשש מהמשטרה. זה היה נגיש אז בדיוק כמו לקנות כל מוצר אחר.”

שי, שהוא גם זה שפירסם כאן במגזין את הכתבה המקיפה ביותר אודות נזקי הנייס גאי, מתאר עוד בכתבה כיצד השימוש התחיל בישיבות עם חברים ולאחר זמן מה התחיל לגרום לו להתקפי חרדה קשים. “יום אחד קמתי עם התקף ולא יכולתי לנשום. חשבתי שזה קורה רק אחרי העישון, אבל כשזה קרה לי סתם כך הבנתי שמשהו לא בסדר. התחלתי לקחת טיפול פסיכיאטרי ואחר כך קיבלתי קלונקס שאמור היה לטפל בהתמכרות לנייס גאי. מאז המשכתי לקחת את הקלונקס וכן ריטלין וכדורי שינה – כבר 5 שנים אני עם זה ורק עולה במינונים.”

כפי שקורה אצל רבים אחרים, השימוש בנייס גאי הוביל לשימוש בתרופות ממכרות בהמשך. “כל זה אך ורק בגלל הנייס גאי,” הוא מסכם. “ואת זה כמה פסיכיאטרים אמרו לי.”

“בגלל האיסור על קנאביס”

“זה נראה בדיוק כמו סם רגיל, אבל מתנהג כמו סמים קשים,” אומר ד”ר חיים מהל, לשעבר ראש אגף שיקום וטיפול ברשות למלחמה בסמים. “בגלל שמדובר בחומרים שהם לא כמו ה-THC של הקנאביס בלתי אפשרי בכלל לבדוק ולהוכיח שהשתמשת בחומר הזה.”

“החומר נשלח מסין, מתיזים עליו אציטון, מגלגלים אותו בסיגריה ומעשנים,” הוסיף. “60% מגיעים בגלל נייס גאי למוסדות גמילה ואין כמעט יום שלא מגיעים לבתי חולים פסיכיאטריים נפגעים ממנו.”

המשטרה מודה בכתבה שמדובר במרדף של חתול ועכבר שלא ניתן כלל לעקוב אחריו: “היתה תופעה שהיצרנים הספיקו לשנות את הרכיבים עד שהספקנו להגדיר אותם כבלתי חוקיים. היום בעקבות שינוי החוק אני יכול להגדיר את החומר כלא חוקי באופן מיידי.”

האם המאבק של המשטרה מוביל לתוצאות? תחקירנית של ערוץ 10 יצאה לרחוב לבדוק אם מצליחה לקנות. כצפוי באופן די פשוט הצליחה התחקירנית לרכוש את השקיות.

לבסוף עולה בכתבה שאלה שקוראי המגזין בוודאי יענו עליה ב”כן” גדול האם הגופים האחראים על אכיפת הסמים הם אלו שהובילו לפריחתו של השוק הזה עקב האיסור על הקנאביס?

“לפעמים כפנסיונר אני מהרהר האם כשאתה מייבש את השוק מקנאביס אתה לא מוביל לשימוש בסמים האלה, שהם מזיקים יותר.,” אומר ד”ר מהל לסיכום. “אין לי תשובה ברורה לזה.”

צפו: האם האיסור על קנאביס גורם להתפשטות הנייס הגאי?

ראו עוד:
לכתבות של שי במגזין
מתקשרים לסוחר נייס גאי בשידור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר