האם המפ יהיה חוקי בישראל?

ועדת הסמים של הכנסת תדון הבוקר באפשרות התרת הגידול והשימוש התעשייתי ב"המפ" – אחיו התמים של הקנאביס שאינו מיועד לעישון ואינו גורם להשפעה משכרת. על אף יתרונותיו התעשייתיים הרבים וסגולותיו הבריאותיות, הוא נחשב בישראל ל"סם מסוכן" שאסור בתכלית האיסור. חקלאים ופעילים דורשים כעת להתיר את השימוש בו.

לפני שלושה חודשים הודיע משרד הבריאות כי "אין הצדקה" לאשר גידול של המפ בישראל. בועז לב, סמנכ"ל משרד הבריאות שהספיק לסיים את תפקידו מאז (אחרי 22 שנים בתפקיד), השיב בתגובה לפניית חקלאים כי "המפ מהווה 'סם מסוכן'… ובעת הזו לא נמצאה הצדקה לאשר גידולו".

בחודש יוני 2015 הוגשה הצעת חוק להתרת השימוש בהמפ בישראל, אך טרם עלתה ההצעה להצבעה. היום (ג') מתכנסת ועדת הסמים של הכנסת בכדי לדון בשאלת התרת הגידול, הייצור והשימוש בהמפ ותוצריו גם בישראל – בדומה לרוב המדינות המפותחות בעולם, בהן הוא מותר.

עדכון: תוצאות הדיון כאן.

מה זה 'המפ' ולמה הוא לא חוקי

המפ, או 'קנבוס' בעברית משמש מזה 10,000 שנים להפקת למעלה מ-25,000 מוצרים שונים ביניהם סיבים, חבלים, בדים, נייר, ריהוט, שמנים, פלסטיק, קוסמטיקה, בטון וחומרי בידוד ועוד ועוד. הוא נחשב לבסיס של החקלאות המודרנית ומלווה את התפתחות הציוויליזציה והאדם המודרני בכל התרבויות ובכל המדינות ברחבי העולם. למרות זאת הוא נחשב בישראל ל"סם מסוכן" בגלל קרבתו לקנאביס.

שימושים תעשייתים של המפ, קנבוס
המפ – פוטנציאל לעשרות אלפי שימושים תעשייתיים

המפ גם נחשב למזון בריאות אולטימטיבי (מזון על) ומכיל פרוטאינים, אומגות ורכיבים חיוניים לגוף האדם – יתרונות שהובילו בשנים האחרונות לפופולריות גואה של מוצרים המופקים מזרעיו ולייצור של מגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה, טיפוח ובריאות.

בשנת 2004 אישר משרד הבריאות לייבא לישראל שמן המפ ומאז התגבר השימוש בו. לאחרונה נחשפה יעילותו בטיפול בפסוריאזיס ודלקות עור אחרות עד שאזל מן המדפים בישראל. המחיר הגבוה אותו דורשות חנויות הטבע בישראל בעבור השמן הוביל רבים לרכוש את מוצרי ההמפ בזול דרך אתרים בחו"ל.

על פי הגדרות האיחוד האירופי 'המפ' מוגדר כצמח קנאביס המכיל פחות מ-0.2% של THC (עד שנת 2000 היה עד 0.3%) של החומר הפסיכואקטיבי בצמח הקנאביס – THC ועל כן הוא אינו מיועד לעישון ואינו גורם להשפעה משכרת. ה'המפ' דווקא כן עשיר ב-CBD, הרכיב "הרפואי" הבולט בקנאביס שנמצא בשנים האחרונות כבעל סגולות נדירות לטיפול במגוון רחב של מחלות ובעיות בריאותיות.

על אף האמור נחשב המפ בישראל ל"סם מסוכן מדרגה ראשונה", זאת כאמור בגלל קרבתו לצמח הקנאביס המכיל THC, הרכיב הפסיכואקטיבי. ועדת הסמים של הכנסת מתכנסת הבוקר (ג') בכדי לדון בשאלת התרת הגידול והשימוש בו לצרכים תעשייתיים ובריאותיים.

מותר באירופה – אסור בישראל

לקראת הדיון ולבקשתה של יו"ר ועדת הסמים ח"כ תמר זנדברג, הכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ) דו"ח מיוחד ובו פירוט הנוגע לחוקיות ההמפ במדינות בעולם.

בדו"ח בחנו כיצד הגידול של המפ ("קנבוס תעשייתי") מוסדר במדינות בריטניה, קנדה, ארצות הברית ושתי מדינות בה: קולורדו וצפון דקוטה, וכן שתי מדינות באוסטרליה: טסמניה וקווינסלנד. נוסף עליהן ישנה התייחסות למסגרת באיחוד האירופי.

על פי הדוח כ-30 מדינות בעולם מתירות לחקלאים לגדל קנבוס תעשייתי, באירופה, באסיה, בצפון אמריקה ובדרומה. סין היא אחת המפיקות והמייצאות הגדולות של טקסטיל מקנבוס תעשייתי ומוצרים נלווים ובאשר לאיחוד האירופי מצוין כי ברוב המדינות יש הפקה של קנבוס תעשייתי:

צרפת, בריטניה, רומניה, הונגריה, אוסטריה, דנמרק, פינלנד, גרמניה, איטליה, הולנד, פולין, פורטוגל, סלובניה, ספרד, שווייץ, רוסיה, אוקראינה, וכן בצפון אמריקה קנדה החלה בשנת 1998 במתן רישיונות לגידול קנבוס תעשייתי, וכיום היא יצואנית מרכזית לארצות הברית. בארה"ב גם כן מתירות חלק מן המדינות את הייצור והשימוש בהמפ וכך גם ברוב המדינות באוסטרליה בהן יש היתר לגידול קנבוס תעשייתי וכן במדינות נוספות בעולם.

טבלת ההשוואה שהוכנה על ידי הממ"מ ותוצג היום בדיון בכנסת:

דוח של מרכז חקר והמידע של הכנסת בנוגע לקנבוס תעשייתי

ראו עוד:
מכונית המפ נוסעת בקולורדו
5 סיבות טובות להתחיל לאכול זרעי המפ

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט