מגלגל...

“יש זנים טובים ב-20 שקל לגרם”: החרם נגד מחירי הקנאביס מוצדק?

"אין בעיה שיעשו חרם, אבל אל תהפכו אותנו לשטן" - כך אומר למגזין קנאביס יבואן בתגובה לחרם שהכריזו המטופלים על זנים המשווקים ביותר מ-30 שקל לגרם. "אנחנו בסך הכל רוצים להביא סחורה איכותית יותר, יש עשרות זנים טובים גם ב-20 ש"ח ופחות. מי שלא רוצה את היקר שלא יקנה"

בקבוצות המטופלים בפייסבוק הכריזו לאחרונה על חרם פרסומי על כל זן שעולה מעל 300 ש”ח ל-10 גרם. רף זה נקבע כמעין גבול עליון בניסיון למנוע עליית מחירים שעוד צפויה, כולל זנים שיגיעו לשוק בקרוב וצפויים לעלות עד 350 ש”ח. בשנה הבאה, כך מעריכים גורמים בתעשייה, יגיעו המחירים עבור מוצרי פרימיום חדשים גם עד 400 ש”ח ואף יותר.

היבואנים לא מבינים מה רוצים מהם. “זה לא שאנחנו מביאים סחורה פגומה באיכות ירודה ומבקשים עליה יותר מדי, וזה לא שאנחנו מעלים מחירים של מוצרים שכבר נמכרו בזול,” מסביר אחד מהם, שהעדיף לא להיחשף מחשש לביקורת. “בסך הכל רוצים לשפר את המבחר ולאפשר למי שרוצה להנות מזני פרימיום שהיום הם המובילים בקנדה, גם כאן בישראל. מה רע בזה?”

לדבריו, “הרווח שלי ממכירת זני פרימיום, היקרים יותר, אינו גבוה יותר מהרווח שלי ממכירת הזנים הרגילים. לי זה עולה יותר בקנייה מקנדה, ולכן המחיר שאני משווק את זה גבוה יותר מהממוצע בישראל. באמת המטופלים מעדיפים שלא נביא סחורת פרימיום? שנישאר עם מה שיש היום וזהו? לא רוצים לטעום, לגוון, לראות דברים יוקרתיים ואיכותיים?”

עשרות זנים בפחות מ-20 שקל לגרם

“אני חייב להגיד עוד,” הוא מוסיף, “זה לא שזנים מעל 300 שקל הם היחידים בשוק ושלמטופלים אין ברירה אלא לשלם את הסכומים האלה. יש היום עשרות אם לא מאות זנים שהם אחלה, אולי לא הטופ של הטופ, אבל לא פחות טוב ממה שהיה כאן באסדרה הישנה זה בטוח, וגם לא פחות טוב מהממוצע. נמכרים ב-150 שקל לאריזה, 200 שקל לאריזה, זה פחות מ- 20 שקל לגרם”.

אכן, נראה שחלק מהמטופלים לא מודעים לכמות האדירה של זנים שנמכרים בפחות מ-200 שקל ל-10 גרם. למשל, בטבלת הזנים הזולים באתר קנאביז, יש נכון להיום 100 זנים בפחות מ-220 ש”ח, ולא מעט מהם מהקטגוריה T20/C4, החזקה והמבוקשת ביותר. יש כמה שנמכרים אפילו ב-9 שקל לגרם בלבד. אז מדוע לא מסתפקים בזה?

צמחי קנאביס רפואי
מעל 100 זנים בפחות מ-220 ש”ח

לדברי ד’, מטופל עמו שוחחנו, “הבעיה היא שברוב הפעמים הקנאביס שנמכר בפחות מ-200 שקל זה קנאביס שנמצא לקראת פגות תוקף, ושחברות מנסות להיפטר ממנו. המטופלים מפחדים לקנות את זה כדי לא לגלות בדיעבד שרכשו משהו לא איכותי שייזרק לפח ולא ישתמשו בו בכלל.”

“בנוסף,” אומר ד’, “מדובר בסופו של דבר במה שאמור להיות תרופה. בשוק חופשי רגיל לא היה מה להתלונן אבל כשמדובר בטיפול רפואי אתה מן הסתם רוצה לקבל את הטיפול הטוב ביותר, את האיכות טיפול הגבוהה ביותר שאפשרית, ואתה לא רוצה להתפשר על זה כשמדובר בבריאות שלך, אז כן, אפשר לקנות דברים זולים אבל זה אומר שהטיפול פחות טוב”.

“זה לא מה שהיה פעם,” משיב היבואן לטענה זו. “יש היום כבר 30 חוות גידול בישראל. הן משווקות סחורה לא גרועה בכלל במחירים נמוכים. ברור שיש חברות ש’מנצלות’ את זה כדי להיפטר מסחורה גרועה וברור שאפשר ליפול על משהו באיכות ירודה, אבל הסטנדרט עלה וגם במוצרים שנמכרים בקרוב ל-300 ש”ח לאריזה יש הרבה פעמים נפילות. מי מבטיח לך שזן שעולה 300 יעשה לך יותר טוב כמטופל מאשר זן שעולה 200?”

“בשורה התחתונה יש היום משהו כמו 200 זנים בשוק. חצי מהם יקרים וחצי מהם זולים, וכמה מהם, ממש בודדים, עוברים את ה-300,” הוא מסכם. “יודעים מה? תעשו חרם על המוצרים מעל 300, אל תפרסמו אותם ואל תדברו עליהם, אבל אל תהפכו לשטן את מי שמביא סחורת פרימיום. בסוף אנחנו מנסים לעשות טוב, לא לפגוע באף אחד”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר