מגלגל...

עתירה לבג”צ: התירו נהיגה אחרי עישון קנאביס

עתירה הוגשה הבוקר לבית המשפט העליון בדרישה לקביעת רף מותר לשימוש בקנאביס לפני נהיגה - הן עבור מטופלי קנאביס רפואי והן עבור צרכני קנאביס ללא רישיון רפואי. השופטים ביקשו מהמדינה להשיב עד 31.3.2019

בג”צ שהגישו הבוקר (ב’) אורן ליבוביץ׳ והמפלגה הליברלית עלה ירוק, דורש להתערב ולקבוע רף מותר לנהיגה לאחר צריכת קנאביס וכן להשוות את מטופלי הקנאביס למעמד מטופלי תרופות אחרות על ידי התרת הנהיגה בכפוף למדדי כשירות לנהיגה.

נכון להיום נשללים רשיונות של אלפי נהגים, חלקם מאבדים פרנסה עקב כך, אשר כלל אינם נמצאים תחת השפעת קנאביס בזמן הנהיגה, זאת מכיוון שהבדיקה המשטרתית מתבצעת לפי בדיקת דם או שתן אשר מודדות צריכת קנאביס של עד כשלושה שבועות אחורה.

העתירה לבג״צ, שבין נספחיה ניתן למצוא גם עמדה מטעם המומחה לטוקסיקולוגיה ד”ר שלמה אלמוג, תקנה מטעם שר הבריאות וראש הממשלה בנימין נתניהו וכן חוות דעת מומחה מטעם ד״ר עידו מגן, מלמדת כי ישנן 2 בדיקות אפשריות: האחת מודדת שימוש בקנאביס בשבועות האחרונים (בדיקת כמויות חומצת THC בפלזמה בדם) והשניה בשעות האחרונות (בדיקת כמויות שרידי ה-THC בגוף).

למרות שהאחרונה מאפשרת הסקת מסקנות מדויקת יותר, ישירות לגבי הכשירות לנהיגה, גופי אכיפת החוק בוחרים בראשונה ובכך מונעים נהיגה חוקית לכמיליון צרכני קנאביס – כמות הישראלים אשר הודו שצורכים קנאביס במחקר רשמי של הרשות למלחמה בסמים.

עוד טוענים העותרים כי ניתן וצריך לקבוע רף מותר לנהיגה לאחר צריכת קנאביס בהתאם לרמת הסיכון להתקיימות תאונה, בדומה למצב לאחר נהיגת אלכוהול. החלפת הרכיב הנמדד מאפשרת זאת בדיוק.

בתגובה הורה מיד בית המשפט למדינה להשיב לטענות בעתירה עד 31.3.2019. המשמעות היא שהעתירה לא נדחתה על הסף כפי שקורה לעתים, עובדה שלבדה מפיחה אופטימיות בקרב מגישיה, כך לדבריהם.

העתירה מתבססת, בין היתר, על תוצאות וממצאים של ועדה בין-משרדית שהוקמה במשרד הבריאות בה נקבע ונחתם על ידי ראש הממשלה נתניהו כי צרכני קנאביס רפואי יוכלו לנהוג 3 שעות לאחר הצריכה. השרים גלעד ארדן וישראל כ”ץ, יחד עם המשטרה, דחפו לביטול תקנה זו והצליחו לבסוף בדרישתם.

לעניין החלת הרף על כלל הצרכנים ולא רק המטופלים טוענים העותרים כי מדובר בהחרגה לא סבירה: קנאביס הוא קנאביס, בין אם סופק ברישיון ובין אם סופק באופן בלתי חוקי.

עו״ד דקל עוזר המלווה את העתירה מסר: “פקודת התעבורה נועדה למנוע תאונות. אם צריכה סבירה של חומר, אותו צורכים 27% מהישראלים, אינה מגבירה את הסיכון לתאונה – אין לאסור נהיגה לאחר צריכתו, ובוודאי לא שבועות לאחריה.

העותר, אורן ליבוביץ, המשמש כיום כיו”ר עלה ירוק, מסר: “העתירה תביא מזור לכלל הצרכנים ובפרט לצרכני הקנאביס ברישיון רפואי, אשר הועמדו בבחירה לא אפשרית – התרופה או רישיון הנהיגה. אנו מאמינים שבית המשפט, אשר רמז מספר פעמים בשנים האחרונות כי המצב החוקי לא תקין, יבוא לעזרת הציבור במקרה זה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר