מגלגל...

האם בעקבות הנוהל החדש יהפכו בתי המרקחת לקופישופס

החל מאתמול מותר למטופלי קנאביס רפואי לעשן קנאביס גם מחוץ לכתובת הנקובה ברישיונם. מיד עלתה השאלה: האם זה אומר שבתי מרקחת יוכלו להפוך למעין "קופישופס" ולאפשר עישון קנאביס בחדר ייעודי, והאם אפשר לפתוח "מועדוני קנאביס" בהם יוכלו המטופלים לשהות ולעשן קנאביס כאוות נפשם

בעקבות החשיפה אתמול של הנוהל החדש של משרד הבריאות, שמתיר לראשונה לבעלי רישיון שימוש בקנאביס (“מטופלי קנאביס רפואי”) לעשן תפרחות קנאביס (ג’וינטים) גם מחוץ לביתם, היו שפנו למגזין קנאביס בשאלות כמו ‘האם בתי מרקחת יוכלו להפוך למעין קופי-שופס’ או למשל ‘האם אפשר כעת לפתוח מועדוני קנאביס למטופלים’.

כפי שפרסמנו אתמול, התנאי שנקבע להתרת עישון קנאביס מחוץ לבית הוא שהדבר יעשה בבית מגורים או במתחם סגור המוגדר “חדר עישון” על פי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, קרי שגודלו לא עולה על רבע מהשטח שנגיש לציבור וכן שהוא יהיה מאוורר ולא-שקוף ושבעת העישון לא יהיה נוכח בו “אדם נוסף”.

אז אומנם התשובה לשאלות הנ”ל כפי שעולה מהנוהל היא ‘לא’, אבל יש גם ‘אבל’. לכאורה זה כן אפשרי, בין אם בעקיפין במודל שיעמוד בנהלים ובין אם כזה שיעקם אותם במעט (כמובן שאנו לא מעודדים זאת). מדוע? מכיוון שלא בטוח שהמשטרה תאכוף “עבירה” של עישון קנאביס בצוותא של שניים-שלושה בגירים המחזיקים כולם ברישיון, וגם, אם תאכוף, מה תהיה הענישה?

על פי הנוהל לא משנה אם אותו “אדם נוסף” הוא בעצמו בעל רישיון או לא – אסורה נוכחותו ליד המעשן, כשהמטרה ברורה: רצון למנוע עישון קבוצתי, אבל, בשלב זה עולות שאלות, למשל – האם מישהו מאמין ששוטרים באמת יחלו להשקיע משאבים, מאמצים ומודיעין כדי לאתר ולפשוט על מתחמים פרטיים שמוגדרים כמיועדים למטופלים ברישיון, רק כדי לוודא שבחדר העישון שוהה בכל רגע נתון רק מטופל אחד ללא נוכחות אדם נוסף?

ומה יקרה, אם בכלל, למטופל שייתפס מעשן בעת שלידו אדם נוסף, בין אם האדם הנוסף הוא בעל רישיון בעצמו או לא. האם במקרה כזה העונש יהיה בדמות קנס בגין עישון במקום אסור (בדומה לעישון סיגריות במקום אסור, קרי 1,000 ש”ח)? או קנס על החזקת קנאביס שלא לפי נהלי הרישיון (500 ש”ח)? או שכלל לא נקבע אופן האכיפה?

האם בתי מרקחת יכולים להפוך ל”קופישופס” סטייל אמסטרדם והאם יקומו בישראל “מועדוני קנאביס” סטייל ברצלונה

מי שדמיונו מתרחב עוד יותר ודאי תוהה האם בתי מרקחת שכבר מורשים כיום לנפק קנאביס, יוכלו כעת לקבוע מתחם עישון קנאביס בשטחם ולאפשר כך שימוש בהתאם לנהלים על ידי מטופלים שהגיעו לרכוש קנאביס, כלומר מעין “קופישופס” רק שבשונה מאמסטרדם שם מותר העישון בצוותא, העישון במקרה הזה יצטרך להיות ללא נוכחות אדם אחר.

במקרה הזה התשובה היא ‘לא’. על פי הנוהל החדש מותר כאמור עישון קנאביס רק בבית מגורים או בחדרי עישון – דבר שאסור להקמה בתוך בתי מרקחת – אבל גם לזה יש פתרון אפשרי, למשל, רכישת חנות הסמוכה לבית המרקחת שתשמש את הקונים.

אם בעל בית מרקחת שעוסק בממכר קנאביס ישכור גם את בית העסק הצמוד לבית המרקחת שלו, ויקבע בתוכו מתחם שהוא “חדר עישון”, אזי לכאורה אין מניעה למתג את המקום כמעין “קופי שופ” אשר יאפשר מצד אחד רכישת קנאביס בבית המרקחת ומצד שני מעבר מהיר למתחם הצמוד לעישון הקנאביס שזה עתה נרכש (כאשר השימוש הוא כמובן ללא נוכחות אדם נוסף).

אפשרות נוספת היא שהנוהל החדש יביא לפריחה של מעין “מועדוני קנאביס” בישראל, בדומה לאלו שבברצלונה למשל. כלומר, מתחמים פרטיים הסגורים לציבור ומיועדים להופעות והצגות נניח, אשר יתירו כניסה בתשלום (חד פעמי או מנוי קבוע) בכפוף להזדהות (תעודת זהות ורישיון קנאביס רפואי) וישמשו כמקום מפגש לעישון קנאביס (בחדר העישון המיועד כמובן וללא נוכחות אדם נוסף כאמור).

שתי הדוגמאות הנ”ל עומדות לכאורה בנהלים שנקבעו ואם אכן יהיה מי שיאמץ אותם יהיה מעניין לראות האם וכיצד הם מצליחים לשמור על האיסור המרכזי בנוהל החדש – עישון ללא נוכחות אדם נוסף וכאמור, האם מישהו בכלל מתכוון לאכוף את זה או שמא כמו בברצלונה יאפשר “השטח האפור” התפתחות של יוזמות שיאתגרו את המערכת קצת יותר.

אגב, שאלה חשובה ואף בסיסית יותר היא האם משרד הבריאות הקפיד לעדכן את המשטרה בדבר הנוהל החדש ויותר חשוב – האם המשטרה עדכנה את השוטרים בשטח בדבר השינוי בנהלים. כידוע, בעבר קרה לא אחת שמטופלים נאלצו להתמודד עם חיפוש ברכב, פשיטה על דירה או רישום קנסות רק מכיוון ששוטר בשטח לא היה מעודכן בנהלים.

גם המשטרה וגם משרד הבריאות טרם השיבו לשאלות אלו, והן יפורסמו כאן אם וכאשר יתקבלו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר