מגלגל...

קנאביס במקום העבודה: האם אפשר לפטר אותי כי עישנתי ג’וינט?

האם עישון קנאביס רפואי יכול לשמש עילה לפיטורין? האם מטופל חייב לדווח למעסיק על קבלת רישיון קנאביס רפואי והאם שימוש לא חוקי בקנאביס מונע קבלת פיצויי פיטורין? מומחה מסביר

למעלה ממאה אלף ישראלים מוגדרים כמטופלי קנאביס ועוד כמיליון אזרחים על פי הערכות צורכים קנאביס בשעות הפנאי. האם העובדה שצריכת קנאביס בישראל אינה חוקית, עלולה להוביל לקונפליקטים במקום העבודה? האם חלה חובת דיווח למעסיק על קבלת רישיון קנאביס? האם מותר לעשן במקום העבודה והאם ניתן לפטר את העובד בגלל שימוש בקנאביס? עו״ד רועי רון ממשרד עורכי הדין ויינשטוק זהבי עושה סדר. 

האם מטופלי קנאביס יכולים לצרוך את התרופה במקום העבודה?

צריכת שמן קנאביס לשימוש רפואי בתצורה שאינה אידוי או עישון, מותרת בכל מקום בו לא קיים איסור פרטני לשימוש, לרבות במקום העבודה. צריכת תפרחות קנאביס לשימוש רפואי או שמן קנאביס לשימוש רפואי בתצורת שימוש של אידוי, מותרת בכל מקום, לרבות במקום העבודה, ובלבד שהשימוש במוצרי הקנאביס ייעשה ללא נוכחות אדם נוסף, בחדר נפרד עם אוורור, ובאישור המחזיק בנכס, וכל עוד אין מדובר במקום בו קיים איסור פרטני לשימוש. עם זאת, במקום ייעודי לקטינים (למשל בית ספר או גן ילדים), חל איסור שימוש באידוי. השימוש במוצרי קנאביס לשימוש רפואי בעישון מותר אך ורק במקומות שפורטו במפורש ברישיונו של המטופל, כלומר רק במענו הפרטי של המטופל ולא בשום מקום אחר. ישנם סוגי מקצועות או מקומות בהם אסור לצרוך מוצרי קנאביס לשימוש רפואי בהם מפעילי ציוד כבד, נהגי רכב ציבורי, וכן בשדות תעופה, נמלים, מעברי גבול וכיוצא באלה.

עורך דין רועי רון
עורך דין רועי רון

האם עישון מוצרי קנאביס לשימוש רפואי במקום העבודה יכול לשמש עילה לפיטורין?

ככל שהעובד מקפיד על המפורט לעניין הכללים לצריכת מוצרי קנאביס לשימוש רפואי מחוץ לבית המטופל, אין מדובר בעילה סבירה לפיטורין.

האם עובד חייב לדווח למעסיק במידה שקיבל רישיון לצריכת קנאביס לשימוש רפואי?

לא. העובד זכאי לשמור על פרטיותו ועל חסיונו הרפואי, ואינו חייב לדווח על קבלת רישיון קנאביס לשימוש רפואי.

האם רשאי מעסיק לעגן בחוזה העבודה שאסור לעובד לצרוך קנאביס לשימוש רפואי מחוץ לשעות העבודה?

מדובר בתשובה מורכבת אשר מקוצר היריעה אגע בחלק מזוויותיה: ככלל, אין מעסיק רשאי להתנות את כל נושא הסמים בכלל ואת הקנאביס לשימוש רפואי בפרט, בקבלה לעבודה, ובמעקב במהלכה לרבות “בדיקות סמים”, אלא אם מדובר בסוג עבודות מיוחדות להן רלוונטיות מובהקת לעניין זה, בהן עבודות ביטחוניות, מחזיקי נשק, טייסים, נהגים, שותפי סוד בקבע ובמילואים וכיוצא באלה.

האם צריכת קנאביס לשימוש רפואי יכולה להוות עילה לפיטורין?

כאשר מדובר במטופלים מחזיקי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, מעטים מאוד המקרים, בהם יוכל מעסיק להצדיק את אי העסקתם או פיטוריהם של אלה, על רקע השימוש בקנאביס רפואי. עם זאת, ולמרות שהמעסיק הוא אינו משטרת ישראל ואינו ממונה על אכיפת החוק, כאשר נודע לו כי מועמד לעבודה או עובד מן המניין, משתמש בסמים (לא מטופל בקנאביס לשימוש רפואי), רשאי הוא במקרים מסוימים ובהליך מסודר, שלא לקבלו לעבודה, או לסיים את העסקתו.

האם עובד שפוטר בגלל צריכת סמים (או קנאביס שלא לשימוש רפואי) , זכאי לקבל פיצויים?

בתי הדין לעבודה נוטים שלא לשלול פיצויים מעובד גם כאשר מדובר בנסיבות חמורות שונות. כל מקרה ייבדק בקפידה בהתאם לשלל הנסיבות, בהן ותק העובד במקום העבודה, תפקידו, מידת האמון שניתן בו, חומרת העבירה שביצע, האם העבירה שביצע היא ישירות כנגד המעסיק אם לאו, האם מדובר באירוע חד-פעמי וכו’. על פניו נראה שפיטוריו של עובד שפעם אחת צרך סמים, לא ישללו ממנו את הזכות לקבלת פיצויי הפיטורים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר