טוען...

האיש שמשלם 7,500 ש”ח בחודש על קנאביס רפואי

חשבונית ועליה סכום של כ-7,500 ש"ח ששילם ירון, חולה אונקולוגי, עבור 250 גרם קנאביס רפואי שהוא רוכש מדי חודש, שברה את הרשת. היו שטענו כי "לא ייתכן שאדם צורך כמות כזאת ומשלם מחיר כזה מדי חודש", אז שאלנו אותו, והוא הסביר.

תמונה של חשבונית מבית מרקחת ועליה הסכום 7,445 ש”ח בעבור רכישת קנאביס רפואי “שברה את הרשת” בחודש שעבר. התגובות התחלקו לכאלה שהיו בהלם מהעלויות הגבוהות, לכאלה שפקפקו וטענו שלא ייתכן שימוש ב-250 גרם בחודש. אז פנינו לירון קלקשטיין, האיש ששילם את הסכום הזה, והוא הסכים לספר כיצד הוא צורך 250 גרם קנאביס בחודש במחיר ממוצע של כ-7,500 ש״ח, כל חודש, פלוס הוצאות נלוות, והכל כדי לשרוד את הכאבים והמחלה.

בריאיון למגזין קנאביס הוא מספר על האתגר שכל צרכני הקנאביס מכירים – הבחירה בין זנים באיכות טובה ומחיר מופקע לבין זנים משתנים באיכות ירודה ובמחיר מופחת, מה יקרה כשהכסף ייגמר ומה יעלה בגורלם של מטופלי הקנאביס שאין להם את היכולת הכלכלית לעמוד בהוצאות כאלה ונאלצים לסמוך על מה שמספק משרד הבריאות. 

“לחולים בלי כסף פשוט אין סיכוי לצאת מזה כי הם נאלצים להשתמש בחומרים באיכות ירודה ולא מספיקה ולבטח לא בריאה,” הוא אומר. “מאז הרפורמה אני רואה את המצב בקבוצות של מטופלי הקנאביס, פשוט עצוב לראות את ההתדרדרות והנסיגה של חולים. יש הרבה חולים בלי כסף שמתקשים להשיג את הקנאביס שהם באמת צריכים. הם עוד לא מתו? אז הם ימותו עוד מעט”.

קלקשטיין, 65, נשוי פלוס שניים, שרד את הסרטן שלו בעזרת ובזכות הקנאביס הרפואי לדבריו. הקנאביס לטענתו הוא שהביא למיגור הגרורות והוא זה שמחזיק אותו חי, מתפקד וכמעט בלי כאבים. אך למרות ההוצאה הכבדה הוא מסרב בתוקף לחזור לקנאביס המסובסד, ההוא של ה-370 ש״ח בחודש מהאסדרה הישנה, בטענה כי הוא אינו איכותי, לא בריא ואף עשוי להזיק למטופל.

“יש בארץ התעמרות כללית בחולים, חוסר עניין, חוסר אמפתיה. בעקבות הרפורמה מטופלי קנאביס רבים נשארו בלי פתרון. אתה מקבל שקית של קנאביס רפואי מבלי לדעת מה תמצא בפנים. בתמורה ל- 370 ש״ח קיבלתי שקית מלאה בפרחים עם בקטריות ופטריות. זה אסון של ממש מה ש’הרפואי המסובסד’ מספק, מה שנותנים מהאסדרה הישנה זה נורא. מאז הרפורמה אני רואה את המצב בקבוצות של מטופלי הקנאביס, זה פשוט עצוב לראות את ההתדרדרות והנסיגה של חולים. לא רק סיון מימוני ז”ל (צעירה שנפטרה בשנה שעברה ממחלת הסרטן ומשפחתה טענה שעצירת הטיפול בקנאביס היא אחת הסיבות לכך, מ”ק) שזה גמר אותה. יש הרבה כאלה. הם עוד לא מתו? אז הם ימותו עוד מעט. מי שידו אינה משגת להגיע לחומר ולזן הנכון והמדויק לו, ונסמך על כמות ואיכות שנקבעה עבורו, עלול להתדרדר ואף למות,” אומר ירון.

המרדף אחרי בדיקת ה-CT ש”עלה לו” בסרטן

את סרטן הריאות שלו ירון גילה ממש במקרה לפני כמה שנים כשהחל לסבול מכאבים בכל חלקי גופו. היה זה לאחר שפוטר מעבודתו בחברה בתחום הטכנולוגיות הצבאיות ואת כאביו הוא תלה בסטרס על הגוף שנגרם עקב הפיטורים. כשאף אחד מהרופאים לא לקח את מצבו ברצינות הראויה לטענתו, הוא החל לנדוד מרופא לרופא, כולל לפסיכיאטר, עד שלאחר מאבק ובאיחור רב אושרה לו בדיקת CT.

ירון קלקשטיין (צילום: עצמי)
ירון קלקשטיין

״עבדתי כמנהל בחברה שפיטרה אותי לפני כעשור ולדעתי בגלל הפיטורין בתוך שנתיים כבר הייתי עם סרטן ריאות. בשנתיים הראשונות כמובן לא ידעתי שיש לי סרטן, רק ידעתי שאני סובל מכאבים בלתי פוסקים. פניתי לרופא משפחה שלי כמה וכמה פעמים והוא שלח אותי לבדיקות שגרתיות בלבד. לבסוף לאחר שנמאס לו מנדנודיי הארוכים הוא הציע לי לפנות לפסיכיאטר בטענה שמקור התלונות שלי הוא פסיכוסומטי. אבל התרופות שהפסיכיאטר נתן לי לא היו לעניין ולא הועילו בכלום כמובן. שוב חזרתי לרופא והתחננתי לקבל בדיקת CT אך הוא סרב בטענה שקופת חולים לא מאפשרת את זה”. ירון מעיד עוד: “רדפתי במשך שנתיים אחרי הרופא כדי לקבל את הבדיקה הזו, וכשכבר אישרו לי אותה זה היה דקה מאוחר מדי. ראו שיש לי סרטן בריאות, גידול ענק של 7-9 ס״מ, ונאלצתי לעבור ניתוח קשה. הוציאו לי כמעט את כל הריאה השמאלית”.

“הקנאביס מנע מהסרטן להתפשט”

בעקבות הכאבים בגוף, ירון החל ליטול קנאביס וגילה לדבריו שזו התרופה היחידה שעוזרת. “את עולם הקנאביס הכרתי בגיל 16, גדלתי בקיבוץ עינת ועישנו בכל מיני אירועים חברתיים וגם אחרי הצבא המשכתי עם זה – ככה צינגלה פה ושם, אבל ב-20 שנה שעבדתי לא עישנתי כלום בגלל שעבדתי בחברה ביטחונית. ואז קרה לי הנס הזה של הקנאביס – כשהתחילו הכאבים החזקים בגוף ועוד לפני שידעתי בכלל שיש לי סרטן לקחתי את הבן שלי, מוסיקאי, ואת החברים שלו, לקונצרט מוסיקה ובדרך עישנו ג׳וינט”.

“לפתע כל הכאבים שלי נעלמו לחלוטין,” הוא מספר. “התחלתי לעשן קנאביס באופן סדיר, וכל המדדים שלי השתפרו, הכאבים נחלשו, לחץ הדם השתפר והתחלתי לישון גם בלי כדורים. אחרי שגילו שיש לי גידול סרטני ענק בריאות הרופאים היו בטוחים שיהיו לי גרורות בכל הגוף אבל הם גילו שני דברים מוזרים: קודם כל, למעט הגידול בריאה, הייתי נקי לחלוטין, למרות שזה היה מאוד מאוד לא סביר, הם היו בטוחים שיהיו גרורות. וקרה דבר אפילו יותר מוזר – מסביב לגידול עצמו צמחה איזושהי מעטפת של תאים, שהם לא ידעו להגדיר אותם, כאילו הקנאביס סיפק לגוף שלי את היכולת להתמודד עם הסרטן, למנוע ממנו להתפשט, עד להתגברות המוחלטת”.

“מערכת הבריאות צריכה להבין שחולים הם לא פרוטוקולים – כל מקרה לגופו”

אחרי הוצאת הגידול, ירון סרב לעבור טיפולי כימותרפיה ובדיקות PET-CT (טופוגרפיה ממוחשבת) בטענה כי הן פוגעות בגוף ובמערכת החיסונית שלו. במקום זאת הוא החליט כי הקנאביס הרפואי הוא הריפוי שלו.

“לאחר הניתוח שלח אותי האונקולוג לסדרה של כימותרפיה. הוא אמר שזה ‘ככה ליתר ביטחון, כדי שהסרטן לא יחזור׳. סירבתי לזה. הבנתי שהכימותרפיה ‘משביתה’ את מערכת החיסון ואמרתי לאונקולוג שלי שלא יתכן שזה המענה הרפואי שהם נותנים – להרוס כדי לרפא את עצמי, אז סירבתי לטיפול. בגלל הסירוב שלי לעבור את הכימותרפיה ואת בדיקות ה-CT-PET, האונקולוג סרב להמשיך לטפל בי. לפני כן ביקשתי מהאונקולוג שיבנה עבורי פרוטוקול שיתאים לי ולמצבי, כי הרי הפרוטוקולים האלה הם בסופו של דבר מפרט הטיפולים שצריך לעבור והם מבוססים על סטטיסטיקה בלבד. מערכת הבריאות הרי עובדת לפי פרוטוקול ולא ע״פ סיפורו האישי של כל חולה, ולא רואה אותי, אותנו, ממטר. הגיע הזמן שמערכת הבריאות תפנים שחולים הם לא פרוטוקולים – כל מקרה לגופו. הגיע הזמן שהיא תתאים את הטיפול לחולה הספציפי ולא ע״פ שבלונה ולא סתם תדחוף כימיקלים מיותרים שהורסים את הגוף”.

איך אפשר לצרוך 250 גרם קנאביס בחודש? מסתבר שאפשר

במקום טיפולי כימותרפיה, ירון החליט למצוא תחליפים וקרא באינטרנט על הקנאביס הרפואי ועל השמן של ריק סימפסון. “בעקבות האכזבה מהרפואה הקונבנציונאלית הגעתי לתובנה שהקנאביס הנו תרופת-על, ובכדי לטפל בעצמי אני צריך רישיון לקנאביס. במהלך שלוש שנים הגעתי לרישיון לכמות של 250 גרם קנאביס רפואי לחודש וחזרתי לתפקוד מלא, וזה למרות שהכאבים אחרי ניתוח של כריתת ריאה הם כאבים קשים, לכל החיים. בזכות הקנאביס הרפואי הסתדרתי, חזרתי לעבוד, לשחק כדורסל ואפילו חזרתי לצלול צלילה חופשית, למרות שאין לי ריאה. צריך להדגיש כאן את המשמעות של הקנאביס הרפואי, אחרי הניתוח השתחררתי מבית חולים עם 16 כדורים לטיפול יומיומי – 6 כדורים לטיפול בבעיות, ועוד 10 כדורים למנוע את התופעות לוואי של ששת הכדורים הראשונים. זו כמות מטורפת של כדורים, ותארי לך שבמקום כל הכדורים האלה יש כדור שמן שמחליף אותן, אז מה עדיף?”

איך בכל זאת קיבלת רישיון לכמות כה גדולה של 250 גרם בחודש?

״כל חודש אני מקבל 250 גרם קנאביס וזו הכמות שאני צריך כדי לחיות ללא כאבים ולנהל חיים נורמטיביים. אני מפיק 36 גרם שמן RSO (שמן ריק סימפסון שעוזר לטיפול בסוגי סרטן אגרסיביים), צורך גרם אחד של שמן ליום שאני מקבל במזרקים, גרם שמן שווה ערך ל-6 גרם פרחים, ובמקביל אני צורך קנאביס באידוי לצורך התמודדות עם כאבים מתפרצים, אינדיקה T20 וסאטיבה T20. באופן כללי כעת – עד אשר אאתר את הזן האופטימלי עבורי – בכל חודש מחדש אני עושה סקר ובודק את ההמלצות שיש בשוק/ חודשים רבים לקחתי אינדיקה מזן ‘ערן אלמוג’, וסאטיבה מזן ‘אלסקה’. אני יודע שיש אנשים שירימו גבה ויגידו שזו כמות גדולה מאוד לשימוש אבל זה נובע מבורות שלהם בנושא, כי מי שאומר שזו כמות גדולה לא מבין כלוםֿ, אני גם יכול לקחת קילו של קנאביס וזה לא יעשה לי כלום כי הכול תלוי בכמות ה-THC שאתה לוקח”.

משרד הבריאות vs ירון קלקשטיין

רישיון הקנאביס של ירון למינון של 250 גרם קנאביס “לא החליק טוב” בגרונו של משרד הבריאות שלפני כשנה החליט באופן חד צדדי לקצץ את רישיונו של ירון ולהוריד אותו ממינון של 250 גרם ל-50 גרם בלבד. בתגובה, ירון הגיש תביעה לבית המשפט בבקשה לקבל בחזרה את המינון שלו, וזכה. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים הורה למשרד הבריאות להשיב לו את המינון המקורי לאלתר. “בינואר 2019 באתי לחדש את רישיון הקנאביס הרפואי שלי וגיליתי שמשרד הבריאות החליט בשבילי שחייבים להוריד את המינון שלי בגלל שאני לא מתפקד במינון כל כך גבוה. אז עניתי לשופט ׳כבוד השופט, השעה 10:00 בבוקר ואני עכשיו אחרי שליש גרם שמן ריק סימפסון, זה כמו שני גרם קנאביס. זו הכמות שצרכתי רק על הבוקר, הגעתי לפה ועכשיו אני עומד כאן מדבר אתך, נראה לך שאני לא מתפקד במשהו?׳. העתירה כולה התבססה על מקרים דומים שקרו ולא היה לה ביסוס מקצועי או מדעי לגבי, אבל הבהרתי לבית המשפט שבלי קנאביס יש עלייה בסף הכאב ואהיה חייב ליטול אופיאטים במינון גבוה. בסופו של דבר ניצחתי בתביעה, אבל זה לא מנחם אותי כלל כי אני יודע שיש מטופלים רבים במצבי שמשרד הבריאות קובע עבורם מה הכמות שמתאימה להם ככה באופן חד צדדי ובלי אסמכתה וזה עלול לעלות להם ביוקר, המצב הזה חייב להשתנות, איך משרד הבריאות פועל באופן שרירותי כזה בענייני בריאות של מטופלי הקנאביס?”

7,500 ש״ח בחודש: “אני בכלל לא עשיר, פשוט רוצה לחיות”

בעקבות הניצחון רשיונו של ירון חודש ובכל חודש הוא מוציא בממוצע 7,500 ₪ עבור מרשם של 250 גרם קנאביס + 2,500 ₪ נוספים עבור תהליך מיצוי השמן. “אני מסרב בתוקף לצרוך את הקנאביס המסובסד,” הוא מדגיש, גם בהקשר למטופלי האסדרה הישנה כמוהו שעדיין זכאים לקבל את כל הכמות החודשית ב-370 ש”ח לחודש כמו בעבר, וגם בהקשר לפיילוט להוזלת מחירי הקנאביס שמקדם משרד הבריאות ובמסגרתו משווקים כמה זנים בודדים בעלות 140 ש”ח ל-10 גרם במקום ממוצע של כ-250 ש”ח.

אריזות קנאביס רפואי
250 גרם קנאביס בחודש. אריזות הקנאביס של קלקשטיין

“כדי להשיג חומר טוב צריך לשלם טוב, ככה זה בארץ,” הוא אומר. “אם אני רוצה לקבל פרחים איכותיים ולא זבל אז המחיר ינוע בין 6,000 ועד 9,000, והשמיים הם הגבול, ואין לי או לנו המטופלים ברירה אחרת. ניסיתי לקחת את הפרחים המסובסדים של האסדרה הישנה ב-370 ש״ח לחודש בשקיות של משרד הבריאות וזה אסון אחד גדול של חומר באיכות ירודה. החומר ממש הזיק לי, היו לי תופעות של גירודים בכל הגוף, כאבי ראש והפרעות רבות נוספות והפסקתי עם זה. ניסיתי גם לגדל בעצמי קנאביס אבל אני כישלון מוחלט בזה. יש לי מזל גדול שיש לי משפחה תומכת שעוזרת במימון עלות הקנאביס החודשית שלי מתוך הבנה שהקנאביס עוזר לי ושהוא מציל אותי. הקנאביס הרפואי הוא סם החיים שלי, האוויר שלי, בזכותו נרפאתי ואני בריא. וכן, אני מודה בכל יום שזכיתי למשפחה שתומכת בי כי ברור לי שלא הייתי עומד בכך. אני לא עשיר ואני רוצה לחיות, וכן, אנשים במצבי שלא יכולים להרשות לעצמם רכישה פרטית של קנאביס רפואי תקועים במקום, חלקם לא מקבלים את המענה והפתרון למצב שלהם שרק הולך ומתדרדר”.

ובכל זאת, איך אפשר לעבור מתשלום של 370 ש”ח בחודש ל-7500 ש״ח? זה סכום עתק.

“במחיר הזה המסובסד של 370 ש״ח המטופלים מקבלים זבל! יש מספיק עדויות שמראות איך אנשים נפגעו מזה פיזית, זה חומר באיכות ירודה עם פטריות ועובש שממש מסכנים את הבריאות של המטופל שגם ככה אינו בריא. עניין נוסף הוא היציבות של הזנים – בזנים שמספקים בזול אין יציבות ועד שהמטופל מתרגל לזנים מסוימים פתאום הם לא קיימים בשוק. אני, בדומה ליתר המטופלים, חיפשתי זנים קבועים שיהיה לי טוב איתם ומי שרוצה קביעות צריך לשלם יותר. הרפורמה נולדה בחטא ובוצעה בחטא ומשתוללת היום וצריך לתקן את זה ולהפחית מחירים לרמה סבירה כדי לספק את הסחורה הנכונה. הגיע הזמן שיפסיקו לתת לנו זבל, הרי המדינה לא הייתה מאשרת מכירה של חלב מקולקל בסופר, אז למה מוכרים לנו קנאביס מקולקל? למזלי יש לי את האופציה לתקציב כזה, אני לא מקנא במטופלים שאין להם את האופציה הזו ותלויים בחסדי משרד הבריאות”.

ומה לגבי הלגליזציה הצפויה, היא תצליח להשפיע על טיב הסחורה?

“הלגליזציה תפתח את השוק ותאפשר למטופלים להחליט מה, כמה ומאיפה לקנות, ולשלוט בטיב הסחורה שהם מקבלים. היא גם תביא להוזלת מחירי הקנאביס, כי המחירים בארץ הם אבסורד. הרגולציה צריכה להיות שוער בשער שיביא למהפכת מחירים בתחום הקנאביס הרפואי והוזלתם. אנחנו המטופלים, מאוד חלשים מעצם מצבנו, ועומדים מולנו גופים מאוד חזקים שזה שילוב קטלני. ברגע שתהיה לגליזציה ויתחילו לטפל ברצינות במצב המטופלים, אולי האמון שלי במערכת יחזור ואוכל לבדוק את הזנים המסובסדים”.

סיפורו של קלקשטיין דומה לסיפורו המרגש של צוללן השייטת לשעבר יהודה הבר שטוען כי הצליח לצמצם את הגידול הסרטני במוחו בעזרת טיפול דומה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר