מגלגל...

מומחה הגמילה מסמים: “האיסור על קנאביס רפואי מוביל למוות”

חולים המעוניינים לקבל טיפול בקנאביס רפואי מחוייבים על ידי משרד הבריאות לעבור טיפול של שנה לפחות בסמי מרשם (“תרופות”). מומחה ההתמכרויות הישראלי בעל השם העולמי טוען בשיחה עם המגזין כי מדובר ברשלנות פושעת שגורמת להתמכרות המונית ומובילה לאלפי מקרי מוות.

אחת ההחלטות הראשונות של ח”כ יעל גרמן (‘יש עתיד’) כשרת הבריאות בממשלה הקודמת, היתה לחייב חולים המעוניינים ברישיון קנאביס רפואי להוכיח שטופלו קודם במשך שנה לפחות בתרופות מרשם ממכרות.

ד”ר אנדרה וייסמן, מומחה ישראלי להתמכרויות בעל שם עולמי, קובע כעת כי מדובר בנוהל שערורייתי וחסר אחריות הגורם להתמכרות המונית לאופיאטים מסוכנים ומוביל לאלפי מקרי מוות של ישראלים.

“התנהגות הממסד בשנים האחרונות גובה אלפי קורבנות בגלל שלא נותנים קנאביס,” הוא אומר הבוקר (ג’) בשיחה עם מגזין קנאביס, יממה לאחר שסרטון בו הוא מסביר את הדברים זכה לעשרות אלפי צפיות ברשת.

“אנשים פשוט מתים”

ד”ר וייסמן, שהחל את ההתמקצעות בתחום ההתמכרויות בטיפול בחיילי יחידות מיוחדות בצה”ל שהתמודדו עם כאבים מפציעות קשות בעזרת תרופות מרשם, טוען כי החובה לקבל טיפול בנרקוטיקה לפני הטיפול בקנאביס לא רק ממכרת את המטופלים, אלא גם גורמת לכך שהטיפול בקנאביס לא יהיה יעיל.

“במשרד הבריאות לא מבינים כלום ברפואה,” הוא אומר. “קבעו קריטריון שמטופל צריך להיות שנה לפחות במרפאת כאב – שנה שהוא מקבל נרקוטיקה. הבעיה היא שברגע שהוא מייצר תלות בנרקוטיקה, הקנאביס כבר לא אפקטיבי”.

“המדינה דוחפת אנשים להתמכרות קשה ביותר, במיוחד עם פנטניל, ואנשים פשוט מתים. המטופל מתחיל לקבל נרקוטיקה ובהתחלה זה עובד טוב אבל הצורך עולה וכשלרופאים כבר לא נעים לרשום כמויות גדולות כל כך של נרקוטיקה, המטופלים פונים לשוק השחור וקונים את התרופות האלה ברחוב”.

לעומת התרופות הממכרות, הקנאביס לדברי ד”ר וייסמן הוא אנטי-דלקתי פי 20 ואינו ממכר. “חלק מהרופאים הם יותר סוכני תרופות מאשר רופאים,” הוא מסביר. “כל רופא שקיבל תעודה אתמול יכול היום לרשום נרקוטיקה, אבל קנאביס לא. בגלל זה מקרי מוות של נרקומנים עולים – כי היד קלה על לתת נרקוטיקה ולא קנאביס, אז היום יותר קל למצוא תרופות מרשם כמו אוקסיקונטין ולא הרואין.”

“שערוריה ממלכתית פושעת”

לד”ר וייסמן יש גם תשובה לטענה הנפוצה של שר הבריאות יעקב ליצמן והשר לבטחון פנים גלעד ארדן על כך שהרחבת השימוש בקנאביס תוביל לזליגה לשוק הפנאי. “משום מה אין להם פחד מזליגה של נרקוטיקה, אבל של קנאביס כן. באיזה משטרים בעולם שר לבטחון פנים מתערב בתרופות? אני לא רוצה לעשות השוואת אבל במקומות מאוד לא טובים”.

“מדובר בהחלטות פקידותיות ששמות בסכנה עשרות אלפי חולים בישראל,” הוא טוען. “קנאביס לא ממכר, לא יוצר תלות, לעומת נרקוטיקה. שימוש מופרז בקנאביס יכול אולי לגרום אולי לעצלנות אבל לא לתלות. יש פקידים, מחלקת התמכרויות במשרד הבריאות, עם תואר רפואי, שביניהם לבין רפואה אין כלום ולכן הכל תקוע.”

“זו שערוריה ממלכתית פושעת,” הוא קובע. “אי קידום של קנאביס רפואי לאנשים שצריכים זאת יוצר השתוללות בחלוקה ושימוש בנרקוטיקה, שמוביל לזליגה של תרופות לשוק השחור וגורם למוות של אנשים שמתמכרים לחומרים אלו”.

ד”ר וייסמן אף פיתח טיפול גמילה מיוחד מסמים, שמאפשר לדבריו להיפטר מהדחף (‘דודא’) לסמים בתוך 24 שעות. לטענתו למרות הצלחות בעשרות אלפי מקרים, משרד הבריאות הישראלי מסרב להכניס את הטיפול לסל, בניגוד ל-20 מדינות בהן זה מקובל.

“אני מנהל יחידה שעושה גמילה בטיפול ייחודי,” הוא מסביר. “תוך יממה – עוברים מדיטציה, הרדמה, שטיפת רצפטורים – כך ש’קריז’ שצריך להימשך על פני שבועיים חולף בתוך 4 שעות. אנשים יוצאים מהמרפאה בגמילה תוך 24 שעות. רופאים מכל העולם באים ללמוד את זה”.

“כמו בקנאביס, גם באופיאטים אנחנו הכי מתקדמים בעולם מבחינת המדע. חבל שהממסד מעכב אותנו,” סיכם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר