ארה”ב: בוטלה הוצאת הצמח ‘קראטום’ מהחוק

שיעור במחאה חברתית: ישראל נשארת לבד עם מלזיה ותאילנד ברשימת המדינות שהוציאו את הצמח קראטום מהחוק. התכנית של ה-DEA להוספתו לרשימת הסמים המסוכנים ביותר הושעתה אמש לאחר לחץ ציבורי רחב היקף. כעת יינתן לציבור זמן להעיר ובדצמבר תיקבע ההחלטה הסופית.

הנה סיפור שמציג בצורה המושלמת ביותר את פערי התעוזה ועוצמת הלחץ הציבורי של תושבי ארה”ב לעומת אזרחי מדינת ישראל: פחות מחודשיים אחרי שהכריז ה-DEA, הגוף האמריקני לאכיפת סמים, על הוצאתו מהחוק של הצמח ‘קראטום’, מודיע אותו גוף כי הוא חוזר בו מהתכנית הזדונית.

כזכור בסוף חודש אוגוסט הכריזו ב-DEA שבמטרה “להגן על שלום הציבור” יוכרז הצמח ‘קראטום’ כסם מסוכן ובלתי חוקי וישובץ בדרגה 1, המסוכנת ביותר ברשימת הסמים – בדיוק כפי שעשה משרד הבריאות הישראלי בשנת 2013. גם בישראל התירוץ היה “הגנה על שלום הציבור” ובתגובה לפניית מגזין קנאביס הוסבר רק כי “יש לו תכונות פסיכואקטיביות”.

בעקבות ההחלטה האמריקנית להצטרף לישראל, מלזיה ותאילנד כמדינות היחידות בעולם בהן הוכרז קראטום כצמח פלילי ולא חוקי, התעוררה ברשתות החברתיות תגובת-מחאה אדירה מצד הציבור שרבים ממנו צורכים את הצמח כטיפול טבעי ותחליף לסמים קשים כמו אלכוהול והרואין. בין השאר הוקמה עצומה עליה חתמו 150 אלף אנשים תוך חודש.

בדיווחים שפורסמו אז הואשם ה-DEA כי ההחלטה להכריז על קראטום כלא חוקי נבעה ממחקרים שערכו חברות התרופות בין השנים 2008 ו-2014 במטרה לסנתז את רכיביו הפעילים – מיטראגינין (Mitragynine) והידרוקסימיטרגינין (7-Hydroxymitragynine) – וליצור גרסה מסחרית שלהן (אופיואטים סינטטיים) לצמח הטבעי, בדומה לתרסיס ‘מרינול’ שמכיל THC סינטטי ומיועד לחקות את השפעת הקנאביס.

“זה לא סם, זה לא כמו מריחואנה או קוקאין, אני לא מעשן את זה, זה פשוט צמחים שאני מכין מהם תה,” הסביר יוצא צבא אמריקני בסרטון שהעלה לרשת וזכה למאות אלפי צפיות.

בעקבות הלחץ הציבורי כאמור הודיע אמש ה-DEA כי הוא מושך את התכנית להוספת הצמח לרשימת הסמים המסוכנים ביותר. “מאז פורסמה ההכרזה נתקבלו ב-DEA תגובות רבות שחלקו על ההחלטה,” כותב כעת צ’אק רוזנברג ראש ה-DEA במכתב רשמי שפירסם.

יחד עם זאת לא מדובר כנראה בהחלטה סגורה וסופית כשסכנת האיסור עדיין מרחפת מעל ראשו של הצמח. רוזנברג הודיע כי ההוראה תוקפא לעת עתה והזמין את הציבור להגיש תגובות בכתב עד 1 בדצמבר. לאחר מכן אמור הארגון להחליט האם להניח לצמח וצרכניו או האם בכל זאת להכריז עליו כסם מסוכן ובלתי חוקי.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט