מגלגל...

האחים גינדי הפסידו 3 מיליון ש”ח בשנה הראשונה לפעילותם בשוק

קאנומד, המחזיקה בבתי מרקחת "מקס פארם" הפועלים בתחום הקנאביס ונסחרת בשווי 71 מיליון ש"ח בלבד בבורסה, פרסמה את הדוחות לשנת 2020: הכנסות גבוהות של כ-18 מיליון ש"ח בשנה אך שורה תחתונה של הפסד של כ-3 מיליון ש"ח. החברה מקווה להתחיל למכור קנאביס מחווה שהקימה, מה שאולי יאזן את ההפסדים

חברת קאנומד (Cannomed) בבעלות האחים כפיר ומנור גינדי ועו”ד חגית ויינשטוק, פרסמה אתמול (ד’) את דוחותיה הכספיים לשנת 2020 (PDF). כפי שציינו בכתבה לקראת שבוע הדוחות, הנתון החשוב ביותר בדוחות של קאנומד הוא לבדוק האם הצמיחה בהכנסות במחצית השנייה של 2020 תוביל למעבר לרווח נקי או לא.

שנת 2020 היא השנה הראשונה בה קאנומד מציגה מכירות, והכניסה כ-17.9 מיליון שקל במהלכה. 15.2 מיליון שקל (85% מסך כל ההכנסות) נבעו ממכירת קנאביס בבתי המרקחת של רשת “ביו מקס פארם” שבה החברה רכשה שליטה במהלך 2020 ומחזיקה בה בכ-55%. שארית ההכנסות, 2.6 מיליון שקל (15% מסך כל ההכנסות), נבעו ממכירות שביצעה החווה שנמצאת 74% בשליטת קאנומד ושוכנת במושב משואה שבבקעה. קאנומד דיווחה כי לחווה יש לקוח ששמו לא צוין בדוח, שקנה ממנה במהלך 2020 את מירב הסחורה בסכום זה. אנחנו במגזין קנאביס יכולים לגלות ששני הלקוחות שנכון להיום מהווים את כלל המכירות של חוות החברה הן חברת טבע אדיר הפרטית וחברת קנאשור הציבורית.

במהלך השנה רשמה קאנומד רווח גולמי של כ-4.3 מיליון שקל בנטרול שינויים בשווי הוגן – דבר המשקף שיעור רווחיות גולמית של 24% שהינו נמוך יותר מרוב החברות בסקטור. הסיבה לשיעור הרווחיות הנמוך נובע מכך שהחברה פועלת כרגע רק בחוליית בתי המרקחת מתוך שרשרת הערך – חולייה שמתאפיינת ברווחיות נמוכה יחסית לחוליית חוות הגידול למשל. כפי שחשפנו בכתבה בלעדית על שרשרת הערך בתי המרקחת גובים בין 18% ל-30% עמלה על הקנאביס שנמכר, שעליה הם צריכים לשלם הוצאות של שכירות, אבטחה, כוח אדם ועוד. סיבה נוספת לשיעור הרווחיות הנמוך היא שהחווה של החברה לא הגיעה לקיבולת המסחרית שלה. חווה שמוכרת 2.6 מיליון שקל בשנה לא יכולה להיות רווחית עקב עלויות האבטחה הגבוהות, עלויות החכירה של השטח והשכירות של החממות (ככל שישנן), תשלום לצוות המגדלים ועוד.

בסך הכל רשמה קאנומד הפסד מייצג של כ-2.9 מיליון שקל במהלך שנת 2020, וחוץ ממנו החברה הכירה בנכס מס של 2.9 מיליון שקל על בסיס הערכה שלה לפיה היא תוכל לנצלו לצורך חיסכון במס בעתיד על הפסדים שהיו לה בשנים האחרונות. כללי החשבונאות מאפשרים לחברה להכיר בנכס שכזה אם הנהלת החברה אכן מעריכה שיהיו רווחים בזמן הקרוב, ויצירת הנכס גורמת לעלייה ברווח. זה טריק שרבים אינם שמים לב אליו, אבל כאן ניטרלנו אותו מהרווח.

ההכנסות של קאנומד במחצית השנייה של 2020 צמחו והסתכמו בכ-12.9 מיליון שקל, גידול של 158% בהשוואה להכנסות של 5 מיליון במחצית הראשונה של השנה. הבעיה היא שלמרות הגידול בהכנסות, שיעור הרווחיות הגולמית של החברה נשחק. במחצית הראשונה הוא עמד על כ-29% (רווח גולמי של 1.44 מיליון שקל) בעוד שבמחצית השנייה הוא ירד לכ-22.5% (רווח גולמי של 2.9 מיליון שקל). הסיבות לירידה ברווחיות הגולמית לא ברורות. בדרך כלל כאשר יש צמיחה בהכנסות גם הרווחיות הגולמית עולה, או לפחות נשארת במקום, אך בטח שלא יורדת, ולכן מדובר בתופעה חריגה. נסייג ונדגיש שלמרות שאם זה היה קורה בחברה בכמעט כל סקטור אחר מדובר היה נתון מבהיל, הרי שבחברה שפועלת בסקטור תנודתי כמו הקנאביס אולי זה לא נתון מאוד בעייתי אבל בהחלט כזה שעל המשקיעים לתת את הדעת עליו. חוץ מזה, החברה הגדילה את הוצאות השיווק ועקב כך רשמה הפסד תפעולי (לפני הוצאות מימון ומיסים) של 1.3 מיליון שקל במחצת השנייה של 2020 – גידול של 300 אלף שקל בהפסד בהשוואה להפסד תפעולי של 1 מיליון שקל במחצית הראשונה. למעשה, לא רק שהחברה לא עברה לרווחיות, אלא ההפסד שלה העמיק רק יותר.

למה אנו מציינים רווח תפעולי ולא רווח נקי? כי בעוד שחברות כמו שיח, פארמוקן ואינטרקיור פועלות להגברת השקיפות מול המשקיעים ומציגות רווח מנוטרל טריקים חשבונאיים, קאנומד עושה צעד בכיוון ההפוך. את התוצאות של 2020 היא מחויבת על פי חוק להציג עם פירוט של ההוצאות כך שהמשקיע הממוצע יוכל לנטרל ולהגיע לרווח נקי מייצג, וכך היא אכן עשתה, אבל – בדוחות שמחולקים למחציות היא לא פירטה כמה הוצאות מבוססות מניות היו בכל אחד מהרבעונים וכמה רווח היא רשמה בכל אחד מהם בגין נכסים ביולוגים.

מקור: הדוחות הכספיים של החברה לשנת 2020

הסכמים ושת”פים

לקאנומד יש שיתוף פעולה עם חברת ST Biosciences Ltd, במסגרתו ST צפויה לשאת בכל העלויות של הקמת חוות האינדור והמפעל שהחברה מתכננת להקים ובתמורה היא תקבל כ-60% מהמיזם של החווה והמפעל, ועוד 49% משותפות של קאנומד שמחזיקה ברישיונות ראשוניים לבתי מרקחת. כמו כן, לחברה יש שיתוף פעולה עם קנאשור במסגרתו החברה מוכרת לקנאשור סחורה במחיר קבוע לגרם, קנאשור מעבדת את הסחורה ומוכרת אותה תחת המותג של קנאשור.

חברת קאנומד חתמה גם על הסכם להקמת שותפות בשם הלו קייר (Hello Care) עם הבעלים של חברה המתוארת בשם “מרכז אבישר”. במסגרת ההסכם קאנומד קיבלה 51% מהשותפות, העוסקת במתן שירותי ליווי למטופלי קנאביס ועזרה בהשגת רישיונות למטופלים בעבור כ-1,500 ש”ח למטופל. בדוח של שנת 2020 השותפות לא הניבה לקאנומד הכנסות כלשהן אך החברה ציינה כי בחודש ינואר 2021 השותפות החלה לייצר הכנסות אם כי היקפן לא נחשף – דבר שיחשף רק בדוחות לשנת 2021.

מרג’ין אוף סייפטי: לחברה היו נכון לסוף 2020 נכסים-פחות-חובות בשווי 13.5 מיליון שקל, לא כולל החווה ובתי המרקחת, להם צריך להוסיף 13 מיליון שקל נטו לאחר הוצאות הנפקה ויועצים, שהחברה גייסה ממשקיעים בתחילת 2021 ולכן הם אינם רשומים בדוחות השנתיים ל-2020. בהתחשב בכך ששווי השוק של החברה עומד על 71 מיליון שקל, מדובר על מרגי’ן אוף סייפטי של 23.2% – ברף הגבוה של ממוצע חברות הקנאביס.

איזה קנאביס אתה?

מה הלאה?

הדוחות של  המחצית הראשונה של 2021 יהיו בעלי משמעות מכרעת לקאנומד. ניתן לראות שבמהלך 2020 החברה, בזכות המכירות של בתי המרקחת בבעלותה, רשמה הפסד לא גבוה יחסית של 2.9 מיליון שקל. במידה והצמיחה בבתי המרקחת של החברה תימשך, והחווה של החברה תתחיל בפעילות מסחרית, ייתכן מאוד שיהיה איזון של ההפסד, אך את זה הם עוד יצטרכו להוכיח. החברה בונה לא מעט על הקמת פלטפורמה מקוונת לממכר קנאביס אונליין באתר אינטרנט ו/או אפליקציה שהיא תקים ותאפשר למטופלים להזמין קנאביס רפואי עד הבית מבתי המרקחת שבשליטתה.

לסיכום

החברה רשמה צמיחה בהכנסות אך כיום מציגה שיעור רווח גולמי נמוך ביחס לסקטור. עם זאת יתכן שהוא ישתפר בעתיד עקב הגדילה בהיקפי החווה. בכל מקרה סביר להניח שקאנומד לא תגיע לרווחיות כמו של שאר המגדלים בקנאביס מכיוון שרוב פעילותה הינו בבתי המרקחת, שנחשבים בעלי שיעור רווחיות גולמית נמוך יחסית. כמו כן, החברה רשמה צמיחה מרשימה בהכנסות המחצית השנייה בהשוואה למחצית הראשונה, אך ההפסד העמיק עוד יותר ועל כן בדוח הבא יהיה צריך לבדוק האם המגמה הזו ממשיכה. בכל מקרה, החברה היא אחת מהחברות בעלות שווי השוק הנמוך ביותר בבורסה, כלומר מיליון שקל רווח בשנה משמעותי לה יותר מאשר לרוב החברות אחרות.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר