האחים גינדי דורשים לעצור את היבוא של קנאביס מחו”ל

בעלי חברת 'קאנומד', שלא מצליחה להיכנס לפעילות בענף הקנאביס הרפואי, מאיימת על משרד הבריאות בנקיטת הליכים משפטיים במידה ולא יעצר קצב הייבוא של זני קנאביס מחו"ל. במכתב רשמי ששלחו ציינו כי החברות בחו"ל לא נדרשות לעמוד בתקני ייצור נוקשים כמו החברות הישראליות.

האחים מנור וכפיר גינדי, הבעלים של חברת ‘קאנומד’ ובית מרקחת ‘ביו מקס פארם’ הפועלים בענף הקנאביס, מאיימים על משרד הבריאות כי ינקטו בהליכים משפטיים אם במשרד לא ישימו סוף לייבוא של זני קנאביס איכותיים מחו”ל, שלטענתם מגיע מחוות ללא תקן מחמיר כמו זה שנדרש בישראל.

במכתב שנשלח ליחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) וכותרתו “ייבוא מסיבי של תוצרת קנאביס מחו”ל”, טוענים האחים גינדי כי “הצהרת משרד בריאות הראשונית הייתה כי היתר הייבוא למדינת ישראל יהיה בכפוף לתקינה מחמירה וכפתרון ‘זמני’ לתקופה מוגבלת של 6 חודשים. אולם בחלוף קרוב לשנה, לא הפסיק משרד הבריאות את ייבוא הקנאביס לישראל”.

ואכן, כפי שנחשף בבדיקת מגזין קנאביס, ישראל הפכה ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם כשדחקה בתוך חצי שנה את גרמניה למקום השני. לפי הבדיקה, מאז היבוא הראשון בינואר 2020, יובאו עד היום מעל 10 טון קנאביס מחו”ל, בעיקר מקנדה, אורוגוואי ופורטוגל.

קנאביס איכותי מחו”ל הפך מהר מאוד לפופולרי בקרב המטופלים בישראל, שעד אז נאלצו להתמודד עם מחסור קשה בענף. למעשה עד התרת הייבוא היו רק כשניים-שלושה זנים זמינים בקטגוריה הפופולרית ביותר, T20/C4, אותה רוכשים כ-80% מהמטופלים.

בהודעה לבורסה היום (ה’) מדווחים האחים כי למכתב שנשלח אל משרד הבריאות הצטרפו “חקלאים, בעלים ומפעילים נוספים של חוות העוסקות בגידול ו/או ריבוי של קנאביס רפואי” אם כי לא ציינו באילו חברות מדובר.

האחים מנור וכפיר גינדי (צילום: דן שטרן)
האחים מנור וכפיר גינדי (צילום: דן שטרן)

“על רקע הייבוא המסיבי למדינת ישראל של תוצרת קנאביס מחו”ל, שככל הנראה, לא גודלה תחת התקנים המחמירים, נפגעות זכויותיהם החוקיות והחוקתיות של מגדלי הקנאביס. בחלוף קרוב לשנה, לא הפסיק משרד הבריאות את ייבוא הקנאביס לישראל, והתקינה מהתוצרת המיובאת אינה מקבילה (ואף לא קרובה) לתנאים המחמירים הנדרשים ממגדלים ישראליים”.

בהודעה לבורסה ציינו כי “מטרת המכתב האמור לנסות ולמצות את ההליכים מול אגף היק”ר ולמצוא את הדרך המשותפת לצורך הגנה על זכויותיהם הכלכליות והחוקתיות של מגדלי הקנאביס, טרם פנייתם לערכאות משפטיות. יובהר, כי בשלב זה לא ניתן לצפות האם הפניה האמורה תישא פרי ותביא לתוצאה המבוקשת על-ידי מגדלי הקנאביס”.

יש לציין שהודעה זו מגיעה למרות שמשרד הבריאות כן עידכן את נהלי הייבוא וכן הקשיח אותם, כפי שנחשף לפני כשבועיים במגזין קנאביס. על פי הנוהל המעודכן לא יוכלו להגיע עוד לארץ חלק מזני הקנאביס הפופולריים ביותר בחנויות, בגלל דרישה לעמידה בתנאי ייצור בתקן EU-GMP, החסר לחלק מהחברות היצרניות.

ככל הנראה האחים גינדי, שהחברה בבעלותם ‘קאנומד’ מתכוננת חודשים ארוכים לכניסה לשוק ללא הצלחה, מתקשים לאתר קונים לסחורה ולהתמודד עם התחרות הבינלאומית. מפנייה מדגמית שביצענו לבעלי 3 ממפעלי הקנאביס בישראל עולה כי הם לא עודכנו בדבר המכתב. בשלב זה לא ידוע בשם אילו חברות נוספות הוא נשלח.

על אף שלא עודכנו במכתב, נראה שיש הסכמה עם הרקע לטענות שעולות בו. “הם צודקים בכך שהייבוא פוגע בחקלאים וביצרנים הישראליים,” אומר גורם ותיק בענף. “אבל הם לא עשו זאת נכון, הטענה לא צריכה להיות לעניין התקנים, כי תמיד אפשר למצוא יצרן בחו”ל שכן עומד בתקנים. הבעיה היא שלא שמים מגבלות על כמויות, כמו שעושים במוצרי ייבוא אחרים. אפשר לקבוע שניתן לייבא כל עוד אין מלאי ולעצור את הייבוא כאשר המלאי מספק. למה לא עושים את זה? אני לא יודע, לא הצלחתי להבין, אבל מי שעומד מאחורי זה הוא יובל לנדשפט (מנהל היק”ר, מ”ק). משרד החקלאות פנה אליו בעניין הזה אבל הוא עומד על כך שיש לאפשר המשך ייבוא כרגיל”.

גורם ותיק נוסף אמר כי “אנחנו בעד צמצום הייבוא כי החומר הישראלי הולך ומשתפר, ויש מקום שכל הייבוא ממדינות כמו לסוטו למיניהן יעבור מן העולם. גם קנדה לא מאפשרת יבוא, אלא רק יצוא, וזאת על מנת להגן על הייצור המקומי. היה צורך ביבוא, אבל הוא איננו כבר”.

טענות אלו עלו כבר לפני מספר שבועות, בכתבה מקיפה כאן, בה העידו העוסקים בענף על הקשיים בהתמודדות עם תופעת הייבוא, ועל כך שאם הקצב לא יעצר רבות מעשרות החברות שנכנסו לענף יאלצו לפשוט רגל או להתפרק בדרך כזו או אחרת.

מבית מרקחת ‘ביו מקס פארם’ נמסר כי “מהכתבה עלולים להבין בעקיפין שאנחנו גם נגד עניין היבוא, אז חשוב שיובהר: אנחנו כבית מרקחת מאוד בעד יבוא איכותי, לצד זה שאנחנו תומכים גם בתוצרת מקומית. ‘קאנומד’ הם משקיע פיננסי בלבד בבית המרקחת ואין לנו שום קשר בקבלת ההחלטות שלהם בחברה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר