האזינו: שוטר מנסה לגייס תלמיד כדי שילשין על חבריו המעשנים מריחואנה

תלמיד בית ספר במודיעין נעצר על ידי שוטר שחשד בו כי הוא תחת השפעת מריחואנה. משהתברר שהוא לא, ניסה השוטר לגייסו כ"מודיע" כדי שילשין על חבריו לכיתה. האזינו להקלטה מהחקירה:

משטרת מודיעין מציגה שיטות יוצאות דופן בנסיונה להילחם בתופעת השימוש בקנאביס בקרב תלמידים: לפני שבועיים עצרו שוטרי התחנה תלמיד בית ספר בעיר בחשד כי הוא נוהג תחת השפעת מריחואנה. כפי שפורסם לראשונה על ידי יהודה גולן ב'מודיעין ניוז', הצעיר, בן 18, שהיה בדרכו לחבריו כדי להתכונן למבחני הבגרות, נעצר עשרות מטרים אחרי יציאתו על ידי בלשים שקפצו לכביש.

משטרת מודיעין
תחנת משטרת מודיעין

"הבלשים החלו לחפש במכונית מבלי לבקש את הסכמתו של הצעיר, מבלי שהראו לו צו חיפוש ומבלי שהסבירו לו במה מדובר," מספר עורך דינו של הצעיר, עו"ד רחמים דיין. "כשנשאל על מה החיפוש רק השיבו לו השוטרים כי ידוע להם שהוא מחזיק סמים ברכב וכי יש להם חשד סביר בגלל שעיניו של הצעיר 'מבריקות'."

על אף שהצעיר הסביר להם כי עיניו מבריקות מאחר והתעורר זה עתה משינה ולמרות שבחיפוש ברכבו לא נמצא דבר, השוטרים עצרו אותו בחשד לנהיגה תחת השפעה ועיכבו אותו לחקירה. בתחנה ביקשו השוטרים מהצעיר לעבור בדיקת שתן לגילוי סמים. אך הצעיר, שהתייעץ טלפונית עם עורך דינו, סירב.

נסיון לגייס 'מודיע'

"לכל אורך הדרך מרגע עיכובו לא חדלו הבלשים להפעיל עליו לחץ על מנת שיפליל אחרים שלומדים עימו בתיכון," סיפר עו"ד דיין. "הבלשים הודיעו לצעיר שהמכונית מוחרמת, אך הבטיחו שהיא תוחזר אליו באופן מיידי, אם רק 'יפתח את פיו' ויספר את הידוע לו על צרכני מריחואנה וחשיש בבית ספרו".

עורך דין רחמים דיין
עו"ד רחמים דיין

"העובדה היא שלא נתפס דבר בכליו של הנער מביאה למסקנה אחת ברורה: היה כאן ניסיון לגייס תלמיד תיכון כמקור מודיעיני נגד חבריו לספסל הלימודים," אומר עו"ד דיין, שבשיחה עם הצעיר לפני חקירתו הורה לו לקחת עימו מכשיר הקלטה.

"הם ינסו לגייס אותך כמודיע משטרתי," הסביר עורך הדין שידע כי בחקירה ייתבקש הצעיר לכבות את מכשיר הטלפון. "קח איתך מכשיר הקלטה נוסף ותקליט את השיחה בחשאי," אמר לו.

"אין סיכוי שאתה לא מכיר מישהו שמעשן סמים"

"השיחה הזאת רק יכולה להועיל לך במצב שבו אתה נמצא," אמר החוקר לצעיר במהלך החקירה. "זאת לא חקירה אלא שיחה פתוחה. ברגע שאתה לא נותן בדיקת שתן, מתייחסים לזה באופן אוטומטי כאילו יש בעיה והולכים לבית המשפט בסעיף הכי גרוע".

"אם אתה אומר לי שעישנת, זה פחות מעניין אותי," המשיך. "תיהנה, לי זה לא משנה, כי השיחה הזאת היא רק ביננו והיא סודית, אבל יש דבר אחד שלא מסתדר לי: אין מצב שבמשך שמונה עשרה שנים שאתה חי, ועם החבר'ה שאתה מסתובב איתם, לא ישב לידך מישהו שעישן לידך."

האזינו להקלטה:


הצעיר, שהכחיש שוב ושוב כל שימוש בסמים כלשהם, זומן כעבור מספר ימים למשפט בבית הדין לתעבורה בנסיון להעמידו לדין באשמה של נהיגה תחת השפעת סמים. כשנשמעה ההקלטה באולם בית המשפט אמר רכז המודיעין: "חשבתי לבוא ולעזור לך, אבל איך שאתה מציג את זה, אין לי הרבה איך לעזור לך עם הרכב… הוא הולך להיתפס לשלושים יום ואחר כך זה כסף לאחזקה שלו ולאחסנה ואחרי זה צריך לשחרר אותו וזה גרר וכל זה".

בתום הדיון החליט השופט לקצר את תקופת החרמת הרכב מחודש לשבועיים ומתח ביקורת על המשטרה: "אין ספק כי מדובר בעבירה חמורה אך מנגד, לא הובהר לטעמי הסיבה לעצירה, שכן עיניים אדומות יכולות לנבוע ממספר סיבות. אחת מהן אכן יכולה להיות שימוש בסמים, אולם אין זו הסיבה היחידה

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל נלחמת בתופעת הנהיגה בהשפעת סמים שהינה עבירה חמורה ומסוכנת שעשויה לגרום לתאונות ולקיפוח חיי אדם חפים מפשע. המשטרה תמשיך בחובתה לשמור על חיי אדם ולאכוף את החוק".

ראו: 4 משפטי קסם להתמודדות עם שוטרים
האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט