מגלגל...

דיון סוער בועדת הקנאביס: “משרד האוצר עשה לי אמבוש”

ח"כ שרן השכל בוכה בדיון בועדה בכנסת בגלל סירוב משרד האוצר וקופות החולים לממן את הטיפול בקנאביס רפואי: "זה לא פחות מאמבוש. אם היה לי זמן הייתי מעבירה את זה על הראש שלכם. אתם מפקירים את המטופלים. בכאב אני מוציאה את חולי הכאב והפוסט טראומה מהמודל"

דיון סוער בועדת הקנאביס הרפואי בכנסת: משרד האוצר וקופות החולים מסרבות לממן את העלויות של הקנאביס הרפואי למטופלים בכאב ובפוסט טראומה, המהווים את עיקר המטופלים בארץ (יותר מ-50%), ולכן מתנגדים לאפשר מודל של מרשמים עבורם במסגרת החוק הנמצא כיום בדיונים בועדת הקנאביס הרפואי.

המשמעות היא שרוב מוחלט מהמטופלים ימשיכו להתנהל תחת מודל רישיונות ולא מרשמים. המשמעות היא שיידרש אישור מהיק”ר וממשרד הבריאות לכל היתר לשימוש בקנאביס לחולים מסוגים אלה. מצד שני, חולי סרטן, אפילפסיה וכד’, המהווים אחוז קטן מתוך 110,000 המטופלים, יוכלו לקבל את הקנאביס הרפואי במרשם אם וכאשר יאושר החוק.

ההחלטה של משרד האוצר הביאה את יו”ר הועדה ח”כ שרן השכל לדמעות. “אני נאלצת בכאב גדול להסיר את הפוסט טראומתיים וחולי כאב מהנוסח שיאושר לקריאה ראשונה,” אמרה. “אם קופות החולים לא יגיעו להסדרה איתנו אני אעביר את הצעת החוק הזאת על הראש שלהן”.

מטופל בקנאביס רפואי אמר: “אתם מחכים שעוד אחד ישרוף את עצמו מול משרדי האוצר. מאז שאני משתמש בקנאביס רפואי הפסקתי להשתמש בתרופות ובזריקות שעלותן 20 אלף ש”ח. הצעת החוק תוזיל עלויות ולא תייקר.”

לטענת נציג האוצר, רועי רייכר, רכז בריאות באגף התקציבים, חולה מטופל בקנאביס יגדיל את מספר הביקורים אצל רופא המשפחה ובעקבות זאת תהיה תוספת של שכר על הביקורים הללו. “ההערכה שלנו שתהיה לזה דרישה תקציבית של מאות מילוני שקלים- 60 מיליון שקלים בשנה הראשונה ו100 מיליון ₪ בשנה השלישית”.

ח”כ השכל אמרה בדמעות: “מתנגדת להערכה התקציבית הזאת. אני מבהירה לקופות החולים שנמצאות מאחורי הבקשה: או שתגיעו איתנו לסיכומים לקראת ההכנה לקריאה השניה והשלישית, או שאני אעביר על הראש שלכם את הצעת החוק הזאת. אני נאלצת בכאב גדול להוציא כרגע את החולים הפוסט טראומה וחולי הכאב ממשטר המרשמים והם יישארו במשטר הרישיונות. שידעו מטופלי הכאב והפוסט טראומה שקופות החולים מסרבות לטפל בהם אלא אם כן יקבלו עוד כסף עבור הטיפול”.

בסרטון נראה אחד המטופלים, אביחי סמילה, מדבר בוועדה: “אני חולה פוסט טראומה וכאב. הפסקתי להשתמש בתרופות ובזריקות שעלותן עשרות אלפי שקלים. העיקר להרוג אותנו שעוד אחד ישרוף את עצמו מול משרדי האוצר והפעם זה יהיה מטופל קנאביס – זה יהיה על הראש שלכם”.

מטופל אחר, ניר יופטרו: “משנת 2016 זרקתם אותנו כמו כלבים לבקש רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. קופות החולים מזלזלות בנו. אני צריך לחזור לטיפול בחשמל? איפה הייתם עד עכשיו? שלושה חודשים אנחנו יושבים על הצעת החוק הזאת ואתם נזכרים עכשיו?”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר