מגלגל...

האו”ם ממליץ לראשונה לבטל הפללת צרכני סמים

מסמך עמדה חדש של האו"ם קורא למדינות החברות בארגון להפסיק את הפללת צרכני הסמים ולעבור למדיניות מבוססת מדע והתמקדות בטיפול ומזעור נזקים.

ועד ראשי הארגונים של האו”ם (CEB), הכולל תחתיו 31 ארגונים של האו”ם כולל משרד האו”ם לענייני סמים ופשיעה (UNODC), מכריז לראשונה על תמיכה באי-הפללה (דה-קרימינליזציה) של סמים.

במסמך עמדה חדש קורא הארגון למדינות החברות באו”ם לאמץ מדיניות סמים חדשה המתמקדת בגישה מדעית ששמה דגש על בריאות הציבור והפסקת הפללה של משתמשים.

משמעות הצהרה זו היא גדולה שכן מדובר בשינוי עמדה ראשון מסוגו מצד משרד האו”ם לענייני סמים – גוף שתמך לכל אורך קיומו בהפללה של צרכני סמים גם כאשר גורמים אחרים באו”ם יצאו נגדה.

בהודעה מסכימים יחדיו כל ארגוני האו”ם הפועלים תחת CEB “לקדם אלטרנטיבות להרשעה וענישה פלילית של משתמשי סמים, כולל אי-הפללה של החזקת סמים לשימוש עצמי”.

הארגון גם קורא למדינות החברות באו”ם להשקיע בתוכניות למזעור נזקים כתוצאה משימוש בסמים ובהנגשת טיפול רפואי עבור מכורים לסמים.

זו אינה הפעם הראשונה בה ארגונים באו”ם קוראים לביטול הפללת השימוש בסמים, למשל ארגון הבריאות העולמי (WHO), משרד הנציב העליון של האו”ם לזכויות האדם, ארגון הנשים של האו”ם וקבוצת הפיתוח של האו”ם, שעשו זאת קודם.

גם זה בטח יעניין אותך

גם מזכ”ל האו”ם לשעבר באן קי מון, זה שלפניו קופי אנאן, וגם הנוכחי אנטוניו גוטרש – כולם תומכים בביטול מדיניות ההפללה. גוטרש אף היה נשיא פורטוגל בזמן שזו הטמיעה בשנת 2001 אי-הפללה של כל סוגי הסמים.

יחד עם זאת שינוי העמדה המגיע מצד משרד האו”ם לענייני סמים ופשיעה (UNODC) הוא כנראה הצעד הגדול ביותר שנעשה עד כה בתחום זה. המסר המועבר למדינות החברות באו”ם הוא מאוד ברור: האו”ם הפסיק לתמוך בהפללת צרכני סמים וקורא להתייחס לשימוש בסמים כאל סוגיה של בריאות הציבור, ולא כסוגיה פלילית.

כבר ב-2015 דווח על מסמך סודי של ה-UNODC שהודלף על ידי המיליארדר ריצ’רד ברנסון והמליץ על מעבר לאי-הפללה. אלא שאז הכחישו במשרד את הפרסומים וטענו שהמסמך שהודלף הוא “תפיסה כללית” של המצב ולא תכנית ממשית ליישום. כעת, באיחור של כמה שנים, ההכחשות מתחלפות בתמיכה רשמית.

מסמך העמדה החדש של ה-CEB יוצא בזמן קריטי שכן ועדת האו”ם לענייני סמים צפויה להתכנס בסוף החודש (מרץ 19) על מנת לקבוע את המדיניות שלה לעשור הקרוב. כפי שכבר דווח גם ארגון הבריאות העולמי פרסם המלצות להקלה בחוקי האיסור על קנאביס, הסרת CBD מרשימת החומרים המסוכנים והכרה רשמית בתועלות הרפואיות והבריאותיות של הצמח.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר