דעות

האויב הלא צפוי של חברת ‘טבע’: המפכ”ל הבא

המפכ”ל המיועד של משטרת ישראל תובע את חברת ‘טבע’ ב-19 מיליון ש”ח מאחר ולטענתו לא קיבל את הכסף לו הוא זכאי לאחר שתיווך בעסקת רכישת תרופה. שירן גונן לא יודעת האם לפחד בגלל קשריו עם חברות תרופות או לשמוח בגלל שהאויב של האויב הוא חבר.

מאת: שירן גונן

תא”ל במיל’ גל הירש הוצג אמש (ג’) על ידי השר לבטחון פנים גלעד ארדן כמועמדו הרשמי לתפקיד המפכ”ל החדש של משטרת ישראל. הירש הוצנח משורות צה”ל אל ראש פירמידת השיטור ועל אף תמיכה בולטת של השר, “זכה” לקבלת פנים צוננת במיוחד מצד גורמים רבים במשטרה.

גל הירש
גל הירש – האויב הלא צפוי של חברת ‘טבע’

רק הזמן יגיד האם מינויו של הירש כמפכ”ל יעשה טוב למשטרת ישראל, שבהחלט זקוקה לניעור קל, אך אחת השאלות הבולטות מאז ההודעה על מינויו היתה השאלה על עמדתו בנוגע ללגליזציה, או לפחות לאי-הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

בסקר שערכנו כאן במגזין ועליו ענו כבר כ-700 גולשים נמצא כי רק 37% חושבים שהירש ינחה את פקודיו להפסיק את הטרדת צרכני הקנאביס, בעוד 63% חושבים שהירש לא יקל ואף אולי יקשיח את המדיניות, אך כעת נראה שישנה להירש סיבה טובה להקל על הצרכנים: זה גם מוסרי, צודק, הגיוני ונכון יותר – וגם יפגע קשות בחברת התרופות ‘טבע’.

כמובן שהירש, שהערב (ד’) דווח כי הוא נמצא בהליכי תביעה נגד ‘טבע’ על סך 19 מיליון שקלים, לא יפעל ממניעים ואינטרסיים אישיים, אך ייתכן ומלבד המוסר, הצדק וההגיון – גם “נקמה” קטנה כנגד מי שלטענתו גזלה ממנו לא פחות מ-19 מיליון שקל, עשויה לשנות את תוצאות הסקר הנ”ל.

טבע

“הירש מנהל זה כשנתיים תביעה של מיליוני שקלים נגד ענקית התרופות טבע והחברה האוסטרלית מזובלסט,” דווח, “במרכזה של התביעה – העסקה שבה רכשה טבע מזובלסט את [תרופת] ספלון. לטענת הירש, הוא זה שתיווך בעסקה אך לא קיבל את העמלה ולכן על טבע לשלם לו את דמי התיווך המגיעים לו בגובה 19 מיליון שקל.”

הירש אולי ייחשף לנתוני מחקרים שנערכו, בין השאר כאן בישראל, ומצאו שצריכת קנאביס רפואי הובילה לירידה של למעלה מ-30% בצריכת תרופות ושירותי רפואה. אי הפללת צרכני הקנאביס, פעולה צודקת לחלוטין, או אפילו הרחבת ענף הקנאביס הרפואי, תפגענה כמובן גם בחברה המשווקת את תרופת הכאב הנפוצה ביותר בישראל. מצד שני יש שיגידו שעצם קשריו של המפכ”ל הבא עם ‘טבע’ אומרים שייתכן וישנם קשרים דומים גם עם חברות תרופות אחרות – ואם כך הדבר הרי שהאינטרס הפוך לחלוטין.

כך או כך נוכל רק לקוות שהעובדה שהירש מגיע מגישה צה”לית שתפיסתה הגנה על האזרחים ולא רדיפה אחריהם – יחד עם גילו הצעיר (51) והמורשת שהשאיר המפכ”ל הקודם – תבאנה להוראה מפורשת לגורמי האכיפה לחדול מלהשקיע משאביהם ברדיפת צרכני הקנאביס. עם זאת יש שיגידו שהקצין הקשוח והקר, יחד עם השר שמעליו ארדן, שהיה יו”ר ‘אל-סם’, הם לא בדיוק החומר שיביא לשחרור הצמח.

ראו עוד:
האם איילת שקד תביא את הלגליזציה?
האם גלעד ארדן יעצור את תכנית הקנאביס של ליצמן?


הבמה שלך!

רוצה לפרסם טור דעה?קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

חדשות
Back to top button