טוען...

דרמה בעליון: השופטים שחררו מגדל קנאביס שנשלח ל-28 חודשי מאסר

255 שתילים נתפסו בבית ששכר הנאשם. המחוזי גזר עליו 28 חודשי מאסר בפועל אבל שופטי העליון הפחיתו את העונש ל-9 חודשי עבודות שירות, למען ילדיו

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין קיבלו לאחרונה ערעור של אב יחידני לשלושה, שנגזרו עליו 28 חודשי מאסר בבית המשפט המחוזי לאחר שהורשע בעבירות של החזקה וייצור סמים.

על פי החלטת העליון, המערער, שהקים חדר גידול קנאביס בו נתפסו 255 שתילי קנאביס במשקל 70 קילוגרם, ירצה 9 חודשי עבודות שירות בשל הליכי שיקום משמעותיים והחשש שמאסר בפועל יגרום לפגיעה קשה בילדיו.

המערער, בן 29, מגדל בעשר השנים האחרונות את שלושת ילדיו לבדו. בשנה שעברה הוא הודה שגידל את הקנאביס בדירה ששכר. בעקבות זאת, הוא הורשע בעבירות של ייצור, הכנה והפקת סמים מסוכנים, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית ונטילת חשמל, מים או גז שלא כחוק.

בהמשך להרשעה, גזר עליו בית המשפט המחוזי בבאר שבע עונש של 28 חודש מאסר בפועל בניכוי חודשיים ששהה במעצר וכן 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקלים.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

בערעור שהגיש הוא ביקש שלא לשלוח אותו למאסר מחשש לילדיו. “10 שנים אני נלחם בשביל הילדים האלה וקשה לי לעזוב אותם. עכשיו כשאכנס מאחורי הסורגים יקחו אותם לאומנה”, טען בדיון בפני נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ואלכס שטיין.”

“סטייה משמעותית מהרף”

בפסק דין יוצא דופן החליטו השופטים להתערב בעונש שהוטל על המערער. “גם אם ראוי היה שהמערער ירצה עונשו מאחורי סורג ובריח, הרי שאם לא למענו, אזי למען ילדיו שאותם הוא מגדל בכוחות עצמו, יש מקום זו הפעם לסטות באופן משמעותי מרף הענישה הנוהג לגבי הקמה ותפעול של מעבדות קנאביס”, כתבו.

השופטים הפנו לתסקירי שירות המבחן, שמהם עלה כי המערער היה מכור לסמים ולפני עשר שנים נגמל מיוזמתו, התמקד בילדיו ועבר מסע שיקום משמעותי.

השופטים הוסיפו כי לאחר שהמערער נעצר הילדים הועברו לאחותו. כשחזר הביתה למעצר בית ההשפעה החיובית המשמעותית על הילדים ניכרה בכל תחומי חייהם – בלימודים, מבחינה חברתית ומבחינה רגשית.

“במצב דברים חריג זה”, כתבו, “מצאנו כי שיקולי ההרתעה והגמול נדחים מפני שיקולים אחרים. לצד הליכי השיקום המשמעותיים שעבר המערער, הדגש הוא בעיקר על החשש… כי ענישה של מאסר בפועל תגרום לפגיעה משמעותית בילדיו של המערער”.

בהתאם לכך, קבעו השופטים כי המערער ירצה 9 חודשי עבודות שירות בכפוף לכך שהממונה על עבודות השירות ימצא שהוא מתאים לכך. בנוסף הם הטילו על המערער צו מבחן לתקופה של שנה, לצד המאסר על תנאי והקנס שהוטלו עליו בגזר הדין המקורי.

  • ב”כ המערער: עו”ד יחיא דהאמשה
  • ב”כ המדינה: עו”ד אופיר ביתן

הכותב, עו”ד אביעד לנצ’נר עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר