טוען...

דרך הפייסבוק: 40 עצורים בחשד למכירת סמים

בניגוד לחוקי פייסבוק פתח סוכן סמוי חשבונות פיקטיביים ברשת ורכש סמים מצעירים. חלק מקבוצות הסחר בסמים בפייסבוק נחשפו ו-40 צעירים ומבוגרים נעצרו אמש לאחר שהסוכן טייל בין הקבוצות ורכש מריחואנה, חשיש, LSD ועוד.

בעבר סיפרנו לא אחת על הכשלון של המלחמה בסמים שמתבטא במעבר של הסחר מהרחוב לרשת האינטרנט. מאז הלכה והתפתחה התופעה וקבוצות פייסבוק ייעודיות לסחר בסמים הלכו וצברו עוד ועוד חברים, שם “התארגנו” על מריחואנה, חשיש, פטריות, LSD, אקסטזי ועוד ועוד.

קבוצות הפייסבוק המוכרות – שגם היום נימנע מלחשוף את שמן – אמנם הפכו לקרקע פורייה למכירת סמים, אך גם לקרקע פוריה עבור שוטרים סמויים שמסתובבים בה ואורבים בעיקר לילדים חסרי נסיון.

“סוחרים בפייסבוק”

כך קרה אמש כשסוכן סמוי של המשטרה בשם מ’ הפליל לא פחות מ-40 חשודים, בעיקר צעירים, לאחר שאלו מכרו לו סמים מסוגים שונים דרך קשר שנוצר בפייסבוק. במשך כחודשיים החזיק הסוכן הסמוי בחשבונות פייסבוק פיקטיביים ויצר קשר עם עשרות סוחרי סמים, חלקם בני 15, במטרה להיפגש ולרכוש מהם את החומרים.

על פי דיווח המשטרה: “כדי להיאבק בתופעה גייסה היחידה המרכזית של משטרת מרחב לכיש הסוכן המשטרתי מ’, בלש המשרת במשטרת התנועה, שהביא להפללתם. בתום הכנות ממושכות על-ידי חוליית הפעלת סוכנים בימ”ר לכיש, החל מ’ לפעול ברשתות החברתיות בעיקר בפייסבוק. הוא החל להתכתב ולהתחבר לגורמים עבריינים שונים שהציעו סמים תמורת כסף.”

היום לפנות בוקר פשטו עשרות בלשי ימ״ר לכיש, בסיוע שוטרי מרחב לכיש ולוחמי משמר הגבול, על בתיהם של עשרות חשודים. החשודים שנעצרו יילקחו לחקירה ובהמשך יובאו להארכת מעצרם.בטרם היציאה לפעילות התקיים טקס הפיצוח, במהלכו הוענקו תעודות הוקרה לסוכן ולמפעיליו.

סמים שנרכשו בפייסבוק
חלק מהסמים שנרכשו בפייסבוק

“לא האמנתי שזה כל כך נגיש”

“לא האמנתי שהסמים כל כך נגישים ברשת,” סיפר מ’. “בהתקשרות עם האדם הנכון, הייתי יכול לרכוש בקלות סוגים שונים של סמים כמו חשיש, LSD ועוד. בהתכתבות היינו סוגרים את כל הפרטים: מסוג הסם ועד הכמות והמחיר. היינו קובעים את מועד ביצוע העסקה ומיקומה ובשטח למעשה בוימה העסקה”.

מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, שיבח את פעולות הסוכן והבלשים. “בשנים האחרונות הרשתות החברתיות הפכו קרקע נוחה וזמינה לקיום עבירות פליליות מסוגים שונים ובפרט סחר בסמים. קטינים רבים הגולשים ברשת מדי יום חשופים לאותם פיתויים פליליים, שמכניסים אותם למעגל העבריינות”, אמר ניצב הלוי.

מפקד מרחב לכיש, נצ”מ אלי כזרי, סיכם: “היום אנחנו מבינים שבזירת פעילות זו פועלים לא מעט עבריינים, בהם בני נוער ובגירים. העובדה כי מחצית מהחשודים בסחר בסמים שהפליל הסוכן המשטרתי הם קטינים, אמורה להדליק לכולנו נורה אדומה כחברה מתוקנת”.

פייסבוק: “הפרה בוטה של תנאי השימוש”

יש לציין שחברת פייסבוק אוסרת במדיניות השימוש שלה על התחזות לדמויות מזוייפות ובפרט אוסרת על המשטרה לנהל פעילויות סמויות בעזרת הרשת החברתית. כך בשנה שעברה שלחה חברת פייסבוק מכתב זועם למנהלת ה-DEA דאז, מישל לאונהארט, לאחר שסוכן של המשטרה האמריקנית התחזה לסוחרת בפייסבוק ועצר חשודים.

“פייסבוק הבהירה כבר כי על רשויות האכיפה לעמוד בתנאי השימוש של החברה,” כתב אז אחראי האבטחה של החברה, ג’ו סאליבן, למנהלת. “אנו מתייחסים להתנהגות של ה-DEA כהפרה בוטה של נהלי השימוש של פייסבוק.”

ראו עוד:
מכר “שוקו טרי” בפייסבוק – ונעצר
משטרת הפייסבוק: העלה תמונה עם שתילי קנאביס – ונעצר
מכר קנאביס בפייסבוק – נעצר על ידי שוטר סמוי

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר