דרישה להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי בעקבות משבר הקורונה

בין נפגעי מגפת הקורונה רבים ממטופלי הקנאביס הרפואי שנאלצים לשלם עד פי 4 ויותר מבעבר, תוך כדי המשבר הכלכלי החדש. לדרישתם להוזלת מחירים הצטרפה לשכת עורכי הדין ששלחה מכתב בנושא לשר הבריאות.

מגפת הקורונה הביאה לפיטורי מאות אלפי עובדים שכירים ועצמאים, ולמשבר כלכלי קיצוני במשק שסופו נכון להיום עדיין אינו ידוע. בין הנפגעים גם רבים ממטופלי הקנאביס הרפואי, שנאלצים לשלם בימים אלה סכומי כסף גבוהים בהרבה מכפי ששילמו עד כה בעקבות עליית מחירי הקנאביס הרפואי.

בעקבות המשבר הכלכלי ממגפת הקורונה דורשים כעת המטופלים להוזיל את עלויות הקנאביס בבתי המרקחת, בחזרה ל-370 ש"ח לכל כמות, על מנת שיוכלו להמשיך לרכוש את הטיפול כרגיל. אליהם הצטרפה בשבוע שעבר לשכת עורכי הדין, ששלחה מכתב רשמי בנושא לשר הבריאות יעקב ליצמן.

"לאור פניות של חולים רבים אנו פונים אליך בבקשה לעצור את החלת הרפורמה בקנאביס רפואי כל עוד מוחלות תקנות לשעת חירום בימים מורכבים אלו," נכתב. "האמרת מחירי הקנאביס הרפואי הפכה באחת את הטיפול לבלתי נגיש למרבית המטופלים וגרמה לפגיעה גסה בזכויותיהם לשמירה על הרצף הטיפולי במחירים ראויים וסבירים כבעבר," הוסיפו. "אנו עדים למצוקות קשות של מטופלים הנאלצים לשלם מדי חודש סכומי עתק בגין אותו טיפול בסכומים סבירים ערב הרפורמה".

לסיכום הם כותבים כי "נוכח מצב החירום הבריאותי ועקב אובדן הפרנסה וחובת הבידוד הרי שמצבם של החולים החמיד והוצאות הטיפול הפכו לנטל כבד מאוד באוכלוסיה שברובה נתמכי קצבאות ומתקשים להתפרנס. לפיכך בשעה בהמדינה מצויה במשבר הקורונה, מן הראוי להותיר את מחירי הקנאביס הרפואי כפי שהיו טרם החלת הרפורמה עבור כלל המטופלים".

אין סוף דוגמאות כאלה.כואב הלב

Publiée par ‎קנאביס‎ sur Mercredi 11 mars 2020

דרישה זו להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי בעקבות מגפת הקורונה באה כאמור גם מצד המטופלים עצמם. "אני עצמאית, מטפלת ברפואה משלימה, סובלת מ-PTSD," מספרת י', בת 40 ממרכז הארץ, בשיחה עם מגזין קנאביס. "ההכנסה שלי ירדה ל-0 בעקבות משבר הקורונה ואני מתקשה לעמוד בתשלומים". לדבריה, בדומה לטענות שמפרסמים בימים האחרונים בפורום קנאביס מטופלים רבים אחרים, "עד עכשיו שילמתי 370 ש"ח בחודש ועכשיו אני משלמת קרוב ל-800, וזה לא שהכמות מספיקה".

גם א', אם ל-4 ילדים הסובלת ממאה אחוז נכות ומתנהלת מקצבה חודשית של 2,700 ש"ח ללא מזונות, מתקשה לעמוד בעלויות הקנאביס הרפואי, במיוחד בימים האחרונים בעקבות משבר הקורונה. "אני משלמת עכשיו כ-1,300 ש"ח על קנאביס, ויש עוד עלויות של תרופות נלוות, שכר דירה, אוכל ועוד," היא מתארת בשיחה עם המגזין, ומציינת כי עד כה אביה בן ה-80 היה עוזר לה אך אינו יכול עוד. הקצבה החודשית היא כל ההכנסה שלי עכשיו. העזרה מאבא היתה כדי לקנות את התרופה אבל כיום הוא לא יכול לעזור לי ואין לי מושג איך אקנה את התרופה בחודש הבא".

למרות התלונות והבקשות להחזיר את המחירים, גם אם באופן זמני, ל-370 ש"ח כפי שהיה טרם הרפורמה, חלק מבעלי חברות הקנאביס שהסכימו לשוחח בעניין עם מגזין קנאביס מבהירים כי אין תכנית כזו להוזלת המחירים. לדבריהם עלויות הייצור לא פחתו ואף עלו והסיכוי שמחירי הקנאביס ירדו הוא רק אם תהיה ירידה בביקוש בעקבות חוסר יכולת של המטופלים לשלם. "אני לא צופה ירידה במחירי הקנאביס הרפואי בעקבות הרפורמה," אומר למגזין קנאביס גורם בכיר בענף. "אולי המחירים יתחילו לרדת כשהביקוש ירד, כלומר כשהמפוטרים לא יוכלו לעמוד בתשלומים ויפסיקו לקנות".

כזכור נושא המחירים נמצא בשורש המחלוקת בדיונים על רפורמת הקנאביס הרפואי. כפי שהזהיר מגזין קנאביס מבעוד מועד המחירים נסקו לעד פי 4 ויותר, מה שהוביל את בג"ץ להודיע על הארכת האסדרה הישנה לחלק מהמטופלים הותיקים עד מציאת פתרון ולהורות על הקמת ועדת מחירים ממשלתית שתדון באפשרות להטיל פיקוח מחירים על הענף. משרד הבריאות הביע תמיכה בפיקוח מחירים על פי מודל מיוחד שבנה ואמור לשים גבול של 180 ש"ח לכל 10 גרם קנאביס, אך משרד האוצר מתנגד לפיקוח בטענה כי הוא עלול לגרום ליותר נזק מתועלת.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט