טוען...

דרישה להדחת לנדשפט וגלזר מדיוני השולחן העגול: “יס-מנים”

מטופלים דורשים להדיח חלק מהמשתתפים מחר בדיון "השולחן העגול" עקב מעורבות עם משרד הבריאות, וכן את מנהל היק"ר, ומזהירים כי בכוונתם לנקוט בהליכים משפטיים. הם יערכו מחר אירוע מקביל של "שולחן עגול" משלהם. לטענתם "משרד הבריאות הקיף עצמו ב'יס-מנים'". משה"ב מבהיר כי האירוע יערך כמתוכנן.

בעקבות החשיפה השבוע של שמות המשתתפים בדיוני “השולחן העגול” שיערכו מחר (ד’) בין משרד הבריאות למטופלי הקנאביס הרפואי, הגישו מטופלים שלא זומנו למפגש מכתב רשמי אל משרד הבריאות ובו דרישה להדיח מהדיונים את מי שלטענתם אינו מייצג אותם, כמו גם את מנהל היק”ר יובל לנדשפט שהשבוע נודע רשמית כי הוא מחזיק בקשר כלכלי עם עסק בתחום עליו הוא אמון.

לטענת המטופלים מעורבות קודמת או נוכחית של חלק מהמשתתפים עם משה”ב, וממצאים על קשריו העסקיים-אישיים של לנדשפט עם גורמים פרטיים בענף הכפופים לו מבחינה רגולטורית, פוסלים אותם מלקחת חלק בקבלת החלטות בשם 60,000 מטופלים בישראל. למכתב צירפו אזהרה מפני נקיטת הליכים משפטיים אם לא תיענה דרישתם, וכן הם מתכוונים לערוך במקביל אירוע “שולחן עגול” משלהם.

אורי גלזר יובל לנדשפט
אורי גלזר, מאכער לשעבר במשרד הבריאות שנבחר לייצג את המטופלים (מימין. תמונה: צילום מסך יוטיוב), ויובל לנדשפט, מנהל היק”ר המצוי בקשר כלכלי עם עסק בתחום (משמאל. תמונה: פייסבוק)

“לא ראוי לאפשר ללנדשפט להשתתף בדיוני ‘השולחן העגול’ באופן המותיר בידיו אפשרות להשפיע על תחום בתי המרקחת,” נכתב. “יתר על כן ברור כי עצם השתתפותו של לנדשפט בדיונים עשויה להשפיע על ההחלטות שיתקבלו בהם. הסתירה האינהרנטית בין הקשרים העסקיים של לנדשפט לסמכויותיו מעצימה את החובה לוודא כי הוא לא ימשיך לפעול בניגוד עניינים ולא ישתתף בדיוני ‘השולחן העגול’.”

במכתב, שנשלח אל המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו, מבקשים כאמור המטופלים כי מלבד לנדשפט יודחו גם חלק ממי שנבחרו באופן שרירותי כנציגי המטופלים ולטענתם אינם מייצגים אותם, למשל אורי גלזר שהיה בעבר מאכער של מנהל תחום הקנאביס לשעבר ד”ר יהודה ברוך והיום מייצג ארגון “קנאטיב”, וכן חגית יגודה המייצגת את משה”ב בכנסים, ועוד.

בעיקר, טוענים המטופלים, לא ראוי שהחלטות שיתקבלו במפגש ייצגו את עמדת המטופלים בכלל או בפרט במסגרת הליכים משפטיים. “לא ראוי להעניק זכות טיעון לקומץ גורמים שנבחרו ללא קריטריונים ברורים ולא ראוי לקבל החלטות כלשהן במעמד הדיון הנ”ל,” נכתב. “קבלת החלטת מהותיות בדיון במתכונתו הנוכחית תוביל לנקיטת הליכים משפטיים”.

משרד הבריאות מסרב כזכור להסביר כיצד בחר בנציגים שנבחרו, לכאורה ללא קריטריונים מוגדרים ולמרות שחלקם כאמור עם קשר קודם או נוכחי למשרד הבריאות. במסמך שכותרתו “פגיעה בזכויות הטיעון וההשתתפות בהליך המנהלי וחשש למשוא פנים” כותבים המטופלים כי הם פונים “בבקשה דחופה לעצירת הפגיעה הצפויה בזכויות המטופלים והפסקת העדפתם הפסולה של מספר גורמים”.

לטענתם “לא יעלה על הדעת לבחור נציגים באופן המסרס את זכויות הטיעון וההשתתפות של כלל המטופלים תוך העדפה פסולה של מספר גורמים בעלי אינטרסים מנוגדים”. כך למשל הם טוענים כי “בימים אלה מר גלזר מקיים קשרים עם מגדלי הקנאביס המסחריים, בצורת חכירת רישיונות, זאת ‘בברכת’ הרגולטור הנוכחי, באופן המעורר חשש להעדפה פסולה של גורמים ואף בניגוד עניינים”.

משה מנקין
משה מנקין, מנכ”ל עמותת “טיפות של תקווה” (תמונה: באדיבות המצולם)

למרות פנייה זו של המטופלים משרד הבריאות מבהיר בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי הדיון צפוי להתקיים כרגיל, בנוכחות המוזמנים וכן בהשתתפותו של מנהל היק”ר לנדשפט, ללא שינוי.

עדכון (21:30): לאחר פרסום הכתבה עידכן משרד הבריאות כי גלזר לא ישתתף בדיוני השולחן העגול.

לצד המכתב החלה מחאה גם ברשת, למשל של משה מנקין, מנכ”ל עמותת “טיפות של תקווה”, שכתב: “הניח המשרד קבוצה שבחלקה כלל לא ראויה להיות נציגי מטופלים/ות אם במעשים בהווה הקרוב או בקשרי ממסד ודחיפה לביצוע שינויים כלכליים בענף הקנאביס,” כתב. “יש גם חלק שלא יכולות להשתתף כי יש התנגשות בין ההליכים המשפטיים הקיימים בין משרד הבריאות ועמותות ועורכות דין. אז מה יצא מכל הפגישה הזאת? או שמשרד הבריאות יציב נציגי מטופלים בעייתיים ויכריז שוולנטרית קמו מהשטח, או שיציג את היוזמה כלא מוצלחת ויגיד שהמטופלים לא רצו לשתף פעולה. בכל מקרה הפסדתם/ן.”

בנוסף יזמו המטופלים מפגש מקביל משלהם בשם “אבירי השולחן העגול”, שיערך במקביל לשולחן העגול של משרד הבריאות בהשתתפות מטופלים מוכרים כמו ניר יופטרו, בן לביא, אלעד מזון, שרון אימברמן, רון צפריר, אורין פנסו, עו”ד שגיא בנאו, תומר טל, שירי סיני, יועד פדר, עמותת “מלאכים בירוק”, עמותת “טוהר לב”, ומטופלים וארגונים נוספים רבים. באירוע גם אמור להשתתף ככל הנראה רופא מוכר בתחום.

בדף האירוע בפייסבוק (כאן) הם מפרטים כי “אבירי השולחן העגול נפגשים בספורטק הוד השרון, בצמוד ל’שולחן העגול’ שמקדם בימים אלה משרד הבריאות כדי כביכול להציג חזות קשובה ואמפתית כלפי מטופלי הקנאביס, כאשר בפועל הם הקיפו עצמם ב’יס-מנים’ שיחליקו התנגדויות וחסמים הצצים ומתפוצצים כבר מפני השטח. אנחנו סיימנו לשתוק. במענה למהלך תדמיתי ותו לא של משרד הבריאות אנו מכנסים צוות של הטובים באדם, פעילי קנאביס מזה כבר כדי להציף את קול המטופלים והאזרחים! כי התנהלות משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי מזיקים למטופליהם ואף גבו את חייהם של רבים מיקירנו.”

ניר יופטרו
המטופלים יערכו “שולחן עגול” משלהם. ניר יופטרו, מנכ”ל עמותת “מלאכים בירוק” (תמונה: באדיבות המצולם)

נכון לעכשיו ככל הידוע צפויים כל המוזמנים להגיע למפגש “השולחן העגול” של משרד הבריאות, למעט מנכ”ל עמותת הקנאביס הרפואי דנה בר-און ועורכות-הדין מרים בריינין ויסמין מזרחי המייצגות את העמותה בהליך המשפטי בבג”ץ. אלו הודיעו למשרד הבריאות כי כל מפגש כזה צריך להיעשות בתיאום בין עורכי הדין המייצגים את הצדדים, וכך בלבד.

במכתב למנהל “השולחן העגול” פרופ’ גרוטו, כותבת בר און כי “הידברות אי אפשר לעשות כשאחד הצדדים מוחזק שבוי בידי האחר, ואני כרגע דה-פקטו שבויה בידייך. חיי בידיך. אתה בעל הסמכות הרפואית הבכירה במשרד הבריאות. אתה המצהיר מטעם משרד הבריאות בעתירה שהגישה העמותה בראשותי, אתה החלטת להעביר את כל מלאי התרופה של האסדרה הישנה למכירה במסגרת האסדרה החדשה – במחירים שאין לי או לאף אדם המתקיים על קצבת נכות סיכוי אפילו לחלום על להרוויח, ואתה – כתוצאה מהחלטותיך אלו – אחראי ישיר לעובדה שאני כרגע בלי הטיפול היחידה שמאפשר לי ללכת ולאכול בכוחות עצמי מזה 12 שנה.”

במייל עדכון שנשלח למשתתפים אמש (ב’) נכתב כי המפגש, שאמור להיות ראשון מתוך סדרת מפגשים, יעסוק ב-4 נושאים עיקריים: איכות הקנאביס הרפואי, זמינות ורצף טיפולי, מחסור בזנים ספציפיים ועליית המחירים החדה. “אנחנו יודעים שארבעת הנושאים הללו לא מכסים את כל ההיבטים של הרפורמה אך נדמה שהם מהותיים ודחופים,” נכתב. את הדיון ינחה בהתנדבות שחר לארי, שלדברי משה”ב מחזיק בלמעלה מ-15 שנות ניסיון בהובלת תהליכים אסטרטגיים, חשיבה יצירתית והנחיית קבוצות. “שחר יהיה אחראי על ניהול המפגש והיה מעורב בהכנת הנושאים לדיון,” נכתב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר