דרושים מתנדבים למחקר חדש על השפעת קנאביס לכשירות לנהיגה

בית חולים 'איכילוב' ומשרד הבריאות מקדמים מחקר שיבדוק כשירות לנהיגה לאחר שימוש בקנאביס, על ידי אפליקצייה ייעודית חדשה שפותחה בישראל. לצורך המחקר דרושים 100 מטופלי קנאביס רפואי.

בי”ח איכילוב זקוק למטופלי קנאביס רפואי שיתנדבו להשתתף במחקר חדש שיבחן את השפעת השימוש בקנאביס על הנהיגה.

המחקר יערך בשיתוף משרד הבריאות באמצעות אפליקציה יעודית שתבדוק את השפעת השימוש בקנאביס על היכולות הקוגניטיביות, על הזיכרון לטווח קצר, ועוד.

האפליקציה בה יעשה שימוש במחקר היא ‘אוטורייז‘ (Otorize) עליה דיווחנו לראשונה במגזין קנאביס לפני מספר חודשים.

אוטורייז - אפליקציה ינשוף קנאביס אלכוהול
אפליקציית “אוטורייז” – בדיקת מאפיינים לנהיגה תחת השפעה

מחקר זה מגיע על רקע האישור של התיקון לחוק התעבורה (“חוק הרוק“) המאפשר לשוטרים לבצע בדיקות רוק לנהגים גם ללא חשד סביר.

מאחר ושרידי רכיבי קנאביס נשארים בגוף גם ימים ואף שבועות לאחר השימוש, בדיקות רוק מסוג זה אינן מעידות בהכרח על כשירות לנהיגה – מה שמוביל לפגיעה בנהגים שלא פשעו.

בניגוד למכשירי ה”ינשוף” המקובלים, או בדיקות הרוק, ‘אוטורייז’ לא בודקת את כמות החומרים הפעילים בגוף, אלא עובדת בשיטת “בדיקת מאפיינים”, או בדיקת Inspection Time, הבוחנת כשירות קוגניטיבית לנהיגה.

גם זה בטח יעניין אותך

בפועל מוצגים בפני המשתמש שני קווים, למאית שניה, האחד קצר יותר והשני ארוך יותר – פעם הקצר מימין ופעם משמאל, פעם שואלים ‘איזה קו ארוך יותר’ ופעם ‘איזה קצר יותר’. אדם פיכח יצליח ברוב מוחלט של הבדיקות. אדם מטושטש ייכשל.

“הבדיקה היא מדעית, בשיטת IT, הבודקת קוגניציה ברמה הגבוהה ביותר,” מסביר אנדרס קוקאווקה (Andres Kukawka), בעלים-שותף בחברה. “יש למשל שימוש באופיאטים אבל בגלל שזה חוקי לא בודקים את זה. האפליקציה תאפשר למדוד את הכשירות לנהיגה ולא את הכמות של חומר כלשהו בגוף”.

“יש היסטריה של הרשויות בימים אלה,” מסביר אנדרס. “הן לא יודעות איך לטפל בנושא הזה וזה מגיע למצב שרוצים לבטל את רישיונות הנהיגה למטופלים. במקום זה אנחנו רוצים שיציעו להשתמש באפליקציה.”

עוד הוא מספר כי הם מקבלים פניות רבות גם ממדינות אחרות, כולל מקנדה, שם אושרה לאחרונה לגליזציה והקנאביס הפך לחוקי. “משתמשים שם בבדיקות של משחקי זיכרון, ויש בדיקות רוק שאינן מדויקות,” הוא מסביר. “נהגים נעצרים, מגיעים לבית משפט, ועורכי הדין אומרים ‘כן, היה עישון, אבל הרשויות צריכות להוכיח שלא היתה כשירות לנהיגה’.”

“המטרה שלנו היא שמטופל שעישן קנאביס יוכל לעשות לעצמו את הבדיקה ולראות האם הוא כשיר או לא לנהיגה. אם המדינה תרצה להשתמש בזה בהמשך זו בחירה שלה,” סיכם. “מאחר וקנאביס משפיע באופן שונה על כל אחד, הפתרון של האפליקציה הוא עדיף כי הוא בודק את הממצאים בהתאם לרקע השימוש בקנאביס של המטופל עצמו.”

המעוניינים להשתתף במחקר (בעלי רישיון קנאביס רפואי) מוזמנים לפנות בטלפון: 036974581 או במייל [email protected]. המחקר הינו חד-פעמי, אנונימי ונמשך כ-3 שעות.

את האפליקצייה ניתן להוריד בחינם כאן (למכשירי אנדרואיד).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר