דרור פויר: "גם אני נעצרתי בגלל ג'וינט"

"מצאו אצלי שניים-שלושה גרמים של מריחואנה, אבל שקלו את זה עם קופסת המתכת וזה יצא 50 גרם" – דרור פויר יוצא מהארון הירוק, מודה בשימוש בקנאביס ומספר על חווית המעצר שלו לאחר שנתפס עם 'סם מסוכן'. "אני יודע שאני עבריין, אבל אני לא פושע. משהו צריך להשתנות," הוא אומר.

דרור פויר, עיתונאי מוכר ממייסדי ארגון העיתונאים בישראל וגם חבר להקת נאג' חמאדי המורכבת מעיתונאים ואנשי תקשורת ישראלים, נתפס לפני כשנה באשמת החזקת סם מסוכן מסוג קנאביס. בתחילה העדיף לשמור על זה בשקט אבל כעת, בעקבות הרעש הציבורי בנושא, החליט "לצאת מהארון הירוק" ולהודות כי גם הוא נהנה מסגולות הפרח.

דרור פויר ג'וינט קנאביס
דרור פויר: "אני יודע שאני עבריין, אבל אני לא פושע"

בטור השבועי שלו, שפורסם הבוקר (שבת) ב'גלובס' וכותרתו "פבלו אסקובר מפתח תקווה", מספר פויר כיצד התחיל להיעזר בקנאביס בעקבות כאבים מהם סבל לאחר ניתוח להשתלת כליה וכיצד נתפס, נעצר, נחקר ושוחרר בגין החזקת 50 גרם מריחואנה, למרות שברשותו היו רק שניים שלושה גרמים.

"שוטר תפס אותי עם ג'וינט"

"זה היה לפני קצת יותר משנה. ארבעה חודשים קודם, עברתי ניתוח להשתלת כליה וגם כתבתי על זה," הוא כותב. "חולה סרטן שקרא את מה שכתבתי ריחם עליי, יצר איתי קשר ונידב לי כמה גרמים מהקנביס שלו ואני הודיתי לו בחום. למחרת, והקנביס עוד בתיקי, ישבתי במושב האחורי של מכונית ביפו ועישנתי ג'וינט. שוטר תפס אותי על חם, חיפש לי בתיק, מצא ועצר אותי."

פויר, שלא פירסם את דבר המקרה מאז, החליט בעקבות הרעש הציבורי להוציא את השלדים מהארון וגם מסביר מדוע לא עשה זאת עד כה: "למה לא כתבתי על זה עד היום? כי אני לא גאה בזה," הוא מסביר. "זו הייתה הפעם הראשונה שהסתבכתי עם החוק, והאחרונה ככל שזה תלוי בי. גם ככה אני סובל/נהנה מתדמית של סטלן, הרחוקה ת"ק פרסאות מהאדם הרציני שאני, ולא חפצתי לחזק אותה."

תפסו 2-3 גרם אבל רשמו 50

מסתבר שלשוטרים אין סנטימנטים מיוחדים לסלבס ופויר, כמו רבים וטובים, נאלץ להתמודד עם תופעת "השקילה הכוללת", בה שוקלים השוטרים לא רק את הפרח/הצמח/החשיש שתפסו, אלא גם את הקופסה/מיכל/אדנית שבתוכו נמצא השלל. "השוטר שעצר אותי מילא את דוח המעצר," הוא מספר, "המריחואנה – שניים-שלושה גרמים – הייתה בתוך קופסת מתכת. הוא שקל הכול ביחד ויצא משהו כמו חמישים גרם. מחיתי, אבל לא עזר לי."

דרור פויר
דרור פויר: "תנו לעשן בשקט"

"אני יודע שאני עבריין, אבל אני לא פושע," אמר לחוקר ביום למחרת וכשהחוקר דרש שיספר מאיפה קיבל את הקנאביס סירב למסור את המידע. "בחייאת, אמרתי לו, וזו הייתה הפעם הראשונה והיחידה שכמעט התחננתי, בן-אדם חולה שעשה לי טובה, לא חבר קרוב, סך הכול מישהו שקרא אותי, אל תבקש ממני את זה כי לא אתן לך. אעדיף ללכת לבית משפט."

כמו למעלה מ-15,000 אזרחים ישראליים בכל שנה, כעבור מספר שבועות קיבל פויר מכתב רשמי ממשטרת ישראל ובו נמסר לו כי התיק נסגר. הרישום ילווה אותו עוד, אבל הוא לא ייאלץ לעמוד בפני השופט. לפחות לא עד הפעם הבאה שייתפס. "אני לא מאשים את השוטרים, הם עשו את שלהם, אבל משהו צריך להשתנות," סיכם.

כזכור, במסגרת קמפיין רשת שנערך בשנה שעברה הצטלמו מפורסמים עם הכיתוב "תנו לעשן בשקט". לצד שי אביבי, חמי רודנר, גלעד כהנא ועוד, היה גם פויר, שכנראה היתה לו אז סיבה טובה לכך.

לקריאת הטור המלא לחצו כאן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט