מגלגל...

דרום אפריקה צפויה להתיר עד 600 גרם קנאביס לשימוש עצמי

עד חודש ספטמבר 2020 מחוייבת ממשלת דרום אפריקה להסדיר את שוק הקנאביס המקומי באופן חוקי בעקבות פסיקת ביהמ"ש (בקרוב בישראל?). הממשלה שוקלת לגליזציה מלאה ובינתיים ניסח שר המשפטים הצעת חוק שתתיר החזקת עד 600 גרם קנאביס לשימוש עצמי לכל תושב.

אחרי הליך משפטי הדומה לבג”ץ הלגליזציה הישראלי שיעלה לדיון בעוד כחודשיים (22.4), קבע בחודש מארס 2017 בית המשפט העליון של דרום אפריקה כי הפללת צרכני קנאביס מנוגדת לחוקה ולפיכך היא מבוטלת. המדינה ערערה, אך בספטמבר 2018 הערעור נדחה. השופטים נתנו לממשלה שנתיים למצוא פתרון – כלומר עד ספטמבר 2020, בעוד כחצי שנה.

בעקבות הפסיקה, שהותירה שוק קנאביס חופשי אך בלתי מפוקח, כולל היתר לגידול ביתי לשימוש עצמי, שוקלת בימים אלה הממשלה שני מודלים: האחד – לגליזציה מלאה (הסדרת שוק חוקי כולל מכירה מפוקחת בחנויות), והשני, הסביר יותר שיתממש, מודל מתירני של אי-הפללה שיעוגן בחוק בהתאם לפסיקת ביהמ”ש ויתיר החזקה וגידול ביתי לשימוש עצמי.

דרום אפריקה בית המשפט לגליזציה
פעילי הלגליזציה שעתרו לבית המשפט העליון בדרום אפריקה לאחר פסיקת השופטים כי האיסור על שימוש עצמי בקנאביס אינו חוקתי – בקרוב בישראל?

בינתיים, עד החלטה סופית בעניין, ניסח שר המשפטים של דרום אפריקה, ריימונד למולה, הצעת חוק ממשלתית חדשה במסגרתה תותר החזקה של עד 600 גרם קנאביס לשימוש עצמי לכל תושב, ללא היתר למסחר. הצעת החוק אמורה כעת לעלות לאישור הקבינט ולאחר מכן תונח על שולחן הפרלמנט, תפורסם להערות הציבור ותאושר לאחר מכן בהצבעה.

על פי טיוטת הצעת החוק, שנחשפה השבוע בתקשורת המקומית, מכירת קנאביס תהיה אסורה, אך כן תותר החזקת עד 600 גרם קנאביס לתושב לשימוש עצמי או עד 1,200 גרם קנאביס לבית-אב בו גרים 2 אזרחים או יותר. החזקת קנאביס בשטח ציבורי תוגבל לעד 60 גרם לכל היותר אך השימוש בקנאביס בשטחים ציבוריים ישאר אסור.

כאמור עתירה דומה לזו שאושרה בדרום אפריקה הוגשה בשנה שעברה בישראל. הטענה המרכזית היא שהעונש הקבוע בחוק של עד 3 שנות מאסר בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי הוא לא מידתי ומנוגד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. מלבד דרום אפריקה 8 מדינות נוספות עברו הליך דומה בסופו ביטלו השופטים את ההפללה ואילצו את המדינה להסדיר את השוק, כך לאחרונה גם במקסיקו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר